Днес е Богоявление! Пожелайте си нещо и Бог ще ви чуе!

Ds olil

Днес имен ден празнуват: Дана, Йордан, Йорданка, Данчо, Боян, Богдан, Богдана, Богoмил, Богoлюбa, Божанa, Божидар, Божидара

Според християнската религия празникът Богоявление е посветен на кръщението на Исус Христос в река Йордан от Йоан Кръстител. Това е третият по значимост църковен празник през годината. В момента на Кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“.

Според народното поверие в тази нощ, който си пожелае нещо, Господ ще го чуе. Празникът у нас и в Гърция се празнува на 6 януари, а в Русия и Сърбия – на 19 януари.

Традиции и обичаи

Този празник има различни имена в различните области на страната – Кръстовден, Водици или Водокръщи. Празникът е наречен така, защото на този ден всеки, който иска да е здрав през годината се окъпва или поне се измива на реката. С него се слага край на така наречените „Мръсни дни“.
На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуалното хвърляне на кръста от местната църква. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете и всеки си взима от тази вода за вкъщи, тъй като се вярва, че тя е лечебна.

На Йордановден се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъкът от старата светена вода. Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите. Вечерта срещу Йордановден е третата (и последна) кадена вечер. Тя трябва да е постна.
Поверия за Йордановден

Ако на Йордановден времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна.

Замръзне ли хвърленият във водата кръст, годината ще бъде здрава и плодовита.

Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив.

Празнична трапеза: Към постните ястия се прибавят орехите, суровото жито и недогорялата свещ от предишните кадени вечери. Обредната трапеза включва прясна пита, колачета, сърми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи, вино.

От този ден до Сирни заговезни могат да се правят сватби. Днес, но през 1848 година в Калофер е роден великият българин Христо Ботев. Краткият му, но ярък живот е изиграл огромна роля не само в борбата на българския народ за свобода, но и в българската литература, история и култура.

Утре, на 7 януари честваме Св. Йоан Кръстител (Ивановден)

Именниците, които трябва да почерпят са Ваньо, Bаня, Жанa, Жанета, Ивайла, Ивайло, Иван, Ивана, Иванкa, Иванинa, Ивелин, Ивелина, Иво, Йоан, Йоанa, Йовка, Йовко, Йонка, Йонко, Йончо, Йото, Калоян.

Понеже главната задача в живота на Йоан Кръстител е изпълнена в деня на Богоявление, от дълбока древност светата Църква е отредила да го почита на следващия ден. Този ден е наречен негов „събор“, защото на това богослужебно тържество всички вярващи са призовани да се съберат за молитвена прослава на този божи пророк и праведник „най-голям между родените от жени“. Паметта на този светец се чества няколко пъти през годината, но най-тържествено се празнува на 7 януари.

Последвайте ни и в Телеграм