На 16 април се отбелязва Денят на конституцията и празник на българските юристи.
Датата е определена по инициатива на Съюза на юристите в България. С решение на Министерския съвет от 12 март 1991 г. 16 април – денят, в който първото Велико Народно събрание приема през 1879 година Търновската конституция, е обявен за професионален празник на българските юристи и съдебни служители.
Учредителното събрание във Велико Търново реално поставя началото на парламентарния живот в освободена България. То е свикано въз основа на Берлинския договор, като в него участват 229 депутати, посочва БГНЕС. Народните представители в Учредителното събрание изработват Търновската конституция и я подписват единодушно на 16 април 1879 година.
До 1991 г. денят се отбелязва на 4 декември като Ден на Конституцията и на юриста, съгласно Решение 38 на Бюрото на Министерския съвет от 1979 г. във връзка с приемането (1879) на Търновската конституция от Велико народно събрание. В нея е прокаран принципът на разделение на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна. Тя определя структурата и компетенциите на висшите държавни органи – монархически институт, парламент, правителство, както и основните права, свободи и задължения на българските граждани.
В деня на Конституцията, празника на юриста и на съдебните служители, Софийската районна прокуратура ще отвори вратите си за ученици и студенти.
Редица съдилища в страната също ще покажат как функционира съдебната система в дни на отворените врати.
По случай Деня на Конституцията и юриста, в 16.00 часа, в сградата на Съюза на юристите в България президентът Румен Радев ще участва в тържествено събрание.
Последвайте ни и в Телеграм