Гергьовден на 6 май е сред най-тачените у нас празници. На този ден църквата почита св. Георги, а народът отбелязва и Деня на овчаря. От Гергьовден започва летният цикъл на годината, който продължава до Димитровден. Празникът отбелязва и началото на новия активен трудов сезон. По традиция се коли първото мъжко агне, родено през годината. След това то се прекадява и освещава. На Гергьовден за пръв път се приготвя и сирене, но не се соли, за да не пресъхне млякото на овцете.
За празника всичко се окичва с цъфнали клонки и здравец – къщата, животните, трапезата, за да се стимулират развитието и растежът в природата.
Свети Георги Победоносец (275-281 – 23 април 303) е войник в Римската империя, който е почитан като мъченик за Христовата вяра. Свети Георги е един от най-почитаните светци в Източноправославната църква. Обезсмъртен в мита за Свети Георги и ламята, той е покровител на България, Грузия, Канада, Каталония, Англия, Етиопия, Гърция, Черна гора, Португалия, Сърбия, градовете Истанбул, Любляна и Москва.
Роден в Кападокия (Мала Азия), на 20 години му е дадена военната титла трибун, след като се проявява като пълководец. През 303 г., по време на управлението на император Диоклециан, е убит, тъй като е защитавал християнската вяра.
На иконите Св. Георги Победоносец е изобразяван винаги на кон, а в краката му лежи убитата от него ламя. Православната църква чества паметта му на 6 май (23 април стар ст.).
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram