Галилей: „Виното е слънчева светлина, заключена в бутилка“

Ds olil

Виното е старо колкото цивилизацията. Думата „вино“ произлиза от гръцката дума: „Fοινος“, която означава вино и лоза. Синоним на наслада и поезия в бутилка, а според Луи Пастьор „бутилка вино съдържа повече философия, отколкото всички книги на света“.

Още древните римляни пиели стафидено вино, в началото на Просвещението в Западна Европа открили леденото вино. Още нещо за напитката на боговете в деня на честването му.

Ледено вино е вид десертно благородно сладко вино, произведено от грозде, което e замръзнало, докато все още е на лозата, и което се пресова в замръзнало състояние. Само няколко капки сок се получават от едно зърно грозде, но те са изключително богати на захари. Ледени вина се правят в Германия, САЩ и Канада. Произходът на леденото вино може да се проследи назад във времето в далечната 1700 г. в Германия, където „Ейсвейн“ било открито след настъпването на ранните студове. По късно традицията е пренесена в страни като САЩ и Канада заради подходящите климатични условия.

Леденото вино се прави по уникален начин. Гроздето се оставя необрано на лозите, понякога в продължение на месеци. С настъпването на зимния сезон температурите спадат и в зърната на гроздето се образуват ледени кристали, които на практика го обезводняват и оставят единствено концентрираните захари и киселини.

Ледените вина традиционно се сервират с десерти, но могат да се съчетаят и с пикантни сирена.
Ботритизирано вино, наричано също „вино от късен гроздобер“ е благородно сладко вино, получено от грозде, нападнато от благородната плесен Botrytis Cinerea. При ферментацията голяма част от захарите не могат да се трансформират в алкохол и получените вина са с високо захарно съдържание. Ферментацията и отлежаването на благородно сладки вина се извършва във ферментационни резервоари според прилаганата технология при по-ниски температури или в някои случаи със загряване на гроздето или гроздовата каша до температура 60 градуса по Целзий.
Стафидено вино е десертно благородно сладко вино, получено от най-малко 85 на сто добре узряло завехнало грозде, с начално минимално естествено захарно съдържание.
Най-масово използваният е оставяне на гроздето на лозата за по-късен гроздобер с цел допълнително натрупване на захари и ароматни вещества в тях. При това забавяне на гроздобера гроздето натрупва повече захари и започва да стафидизира. Получените вина се наричат „вина от късен гроздобер“.

Последвайте ни и в Телеграм