В Софийския университет бе открита изложба, посветена на 125-годишнината на акад. Петко Стайнов

Ds olil
Група ученици от Казанлък, водена от преподавателя по философия от СОУ „Екзарх Антим I“, София Парнарова, присъства на откриването на изложбата, посветена на 125-годишнината от рождението на акад. Петко Стайнов, подредена в Централното фоайе в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Изложените снимки и документи представят живота и делото на големия юрист, политик и преподавател.

На събитието присъстваха председателят на Народното събрание Цецка Цачева, ректорът на СУ проф. дин Иван Илчев, председателят на Инициативния комитет за отбелязване на 125-та годишнина на акад. Петко Стайнов проф. Георги Близнашки, председателят на Държавна агенция „Архиви” доц. Михаил Груев, преподаватели, студенти и гости.

Председателят на Народното събрание г-жа Цецка Цачева откри събитието като отбеляза, че изложбата е повод да се отдаде дължимото на един голям българин – интелектуалец, политик, юрист, дипломат, общественик. Тя представи акад. Петко Стайнов като човек, посветил живота си на юридическата наука, блестящ учен, запомнен от студентите си преподавател.

Акад. Петко Стайнов остава в историята на парламентаризма като народен представител с близо 50 години на банките в пленарната зала. За първи път влиза в Народното събрание през 1923 г. като кандидат на Демократическия сговор от неговия роден Казанлък. Като интересен факт г-жа Цачева посочи, че през всичките години, през всичките мандати Петко Стайнов е избиран от Казанлък, събитие без аналог в българската история.

Цецка Цачева подчерта, че в новата ни история трудовете на акад. Стайнов са в основата на действащи и в момента нормативни актове като Закона за държавния служител, Закона за държавната служба, Административно-процесуалния кодекс. Тя определи акад. Стайнов като голям радетел за правовата държава. По думите й, през целия си живот акад. Стайнов гледа на България като държава на закона, с което е безкрайно актуален и в днешния ден, когато продължаваме да търсим най-верния път за господството на правото.

Председателят на Народното събрание подчерта, че изложбата ще бъде представена в сградата на Парламента и изрази надежда, че ще гостува и в други държавни учреждения, както и в редица български общини.

Ректорът на Софийския университет чл.-кор. проф. дин. Иван Илчев припомни една стара мъдрост, според която, когато един човек си отива, с него си отива една вселена: „Гледайки изложбата и мислейки за акад. Петко Стайнов, си мисля, колко ли вселени са си отишли след неговата кончина. Защото той е човек, който не се задоволява през целия си живот с едно жизнено поприще, а работи енергично и постига успехи във всички дела, с които се захваща”.

Ректорът се върна в спомените си в детството и младостта си, когато е имал възможността да се срещне с Петко Стайнов, съпругата му Анна Каменова и тяхното семейство. Проф. Илчев отбеляза, че за Софийския университет е чест да бъде домакин на изложбата, осъществена съвместно с Държавна агенция „Архиви“, и да почете паметта и делото на един от най-видните преподаватели на Университета.

Доц. Михаил Груев отбеляза, че изпитва голямо вълнение като председател на Държавна агенция „Архиви” и като преподавател в Историческия факултет на СУ, който в цялата си професионална кариера се занимава с политическата и обществената дейност на акад. Петко Стайнов. Той представи накратко изложбата, посветена на 125-годишнината от рождението на акад. Петко Стайнов. Започвайки от семейната среда, детството и юношеството на Петко Стайнов, чрез архивни документи и снимки, 18-те табла синтезират личния живот, обществената, политическата и научната му дейност.

Изложбата представя активната политическа дейност на акад. Стайнов, която започва още като директор в Дирекция на печата след Първата световна война, когато се оформя като класически демократ, несъгласен с авторитарните методи. Доц. Груев подчерта, че това е линия на поведение, която Петко Стайнов ще отстоява, до колкото е възможно, през целия си живот.

Посетителите имат възможност да проследят дейността на акад. Стайнов като депутат с най-дълъг парламентарен стаж в българската история, като министър на железниците, пощите и телеграфите в последния кабинет на Андрей Ляпчев, както и неговата посланическа дейност в Париж. В изложбата подробно е представена неговата дейност като опозиционер срещу включването на България в Тристранния пакт и изобщо срещу българското участие във Втората световна война. Изключителен акцент в житейския път на акад. Стайнов е съпротивата му срещу Закона за защита на нацията и срещу антисемитското законодателство, на която са посветени три табла в изложбата, в които са поместени основните речи, интерпелации и публични сказки, които Петко Стайнов изнася пред българското общество. На отделно място е представена и дейността му като министър на външните работи в първото правителство на Отечествения фронт и по-специално участието му в уговарянето на условията и самото подписване на съглашението за примирие.

Изложбата представя и участието на целия род Стайнови във войните от 1912-1918 г. В края на изложбата е представен последният етап от живота на Петко Стайнов – неговата научна дейност на блестящ юрист, учен с европейска известност и самочувствие.

По думите на доц. Груев, основен акцент на изложбата е, че акад. Петко Стайнов е човек, който минава отвъд политическите режими и политическите сътресения. Това, което е характерно за целия му живот и дейност е живот в служба на България, живот в служба на науката, подчерта още доц. Груев.

След откриването на изложбата в Аулата на СУ се проведе възпоменателно събрание в памет на акад. Петко Стайнов. Присъстващите имаха възможност да чуят изпълнения на хор „Гусла”.  „Гусларите“ откриха тържественото събрание с химна „Върви народе възродени“ и две песни от братовчеда академик Петко Груев Стайнов.

След обръщението на г-жа Цецка Цачева в Аулата на СУ прозвуча известна реч на акад. Петко Стайнов, произнесена срещу експатрирането на евреите, произнесена от актьора Веселин Калановски.

По-късно проф. Георги Близнашки изнесе доклад на тема „Императивите на демокрацията“. Изказвания, посветени на живота и делото на акад. Петко Стайнов, направиха председателят на Българската академия на науките акад. Стефан Воденичаров, деканът на Юридическия факултет проф. д-р. Сашо Пенов, последният докторант на акад. Петко Стайнов проф. д-р. Кино Лазаров, адвокат Валентин Брайков и посланикът на Израел в България Шаул Камиса Раз.

Максим Бенвенисти, председател на организация „Шалом“ връчи плакет с признание на Мария Стайнова.

Възпоменателната вечер завърши с изпълнение на любимата песен на акад. Петко Стайнов – „Хубава си моя горо“. Песента е официален химн на община Копривщица, а за изпълнението й  пристигна ученически оркестър от Копривщица с прекрасна малка солистка-певица, които  увлякоха в изпълнението и маестро Бобевски с батковците от „Гусла“, както и голяма част от присъстващите.

Текст : Софийски университет

 

2334

1

Последвайте ни и в Телеграм