Във второто си столетие „Арсенал“ влезе с уникален библиографски труд

Ds olil

Феноменът“Арсенал“, бе представен в изключително библиографско издание. Подробности споделя фирменият сайт zakazanlak.bg -„Най-мощното събитие, променило изцяло образа на Казанлък, е настаняването на Държавната военна фабрика в града”, това пише в. „Казанлъшка Искра” в своя брой от 15 март 1934 г., само десет години след установяването на предприятието на казанлъшка земя. С тази извадка от местния печат преди 90 лета започна презентацията, представена на 17 декември в зала „Иван Милев” в Казанлък.

Тя отвори врата към огромния труд, положен от Общинска библиотека „Искра”, чийто екип в продължение на месеци наред е събирал и систематизирал всичко, излизало като публикации в местния и националния печат за „Арсенал”. Проектът със заглавие „Арсенал” – едно казанлъшко столение”, събира историята на предприятието от 1924 до 2023 г. от страниците на вестници и списания. Огромен, уникален по своята значимост труд. Всичко това, извършено от екипа на библиотеката в юбилейната за дружеството година, бе високо оценено от генералния директор на „Арсенал” инж. Николай Ибушев. В своето слово той изброи най-важните дейности през юбилейната 2024 година, и подчерта, че това е най-успешната година за дружеството. „Проектът е огромен принос към историята на „Арсенал” и летописа на Казанлък, за което благодарим на Библиотека „Искра”, подчерта инж. Ибушев, който получи уникалния библиографски труд от директора на културния институт Теодора Георгиева. Изпълнителният директор на „Арсенал” АД и на „Арсенал-2000” АД инж. Христо Ибушев изрази възхищението си от мащабността на положения от библиотекарите труд, за което им благодари от сърце.

Кметът на община Казанлък Галина Стоянова подчерта, че с това събитие не се слага точка на юбилейната година, а многоточие, защото „Арсенал” продължава да пише своето настояще и бъдеще. „Най-добрата година на „Арсенал” е тази, която предстои. „Арсенал” е един град – в България няма друго предприятие, което не само има такъв мащаб, но и предоставя толкова придобивки на своите работници и служители. То придава облика на община Казанлък – каза още тя. – Зад всичко това, зад най-добрата година стои много труд, затова благодаря на семейство Ибушеви, че са истински казанлъчани, благодаря на всички директори и всички арсеналци за тяхната всеотдайна работа”. И риторично попита: „Какво е Казанлък без „Арсенал” и какво е „Арсенал” без Казанлък?!”, напомняйки за предстоящата 150-годишнина от основаването на предприятието.

На събитието присъстваха още председателят на ОбС-Казанлък Николай Златанов, общински съветници, членове на ръководния екип на „Арсенал”, представители на културни институти, граждани. Водещ бе инж. Владимир Чучумишев, ръководител-направление „Образование, квалификация и кариерно развитие“ в „Арсенал“ АД и председател на групата съветници от Коалиция „Алтернативата на гражданите“.

С връчване на подаръци за екипа библиотекари и благодарствени адреси от тяхна страна към Николай и Христо Ибушеви и с изпълнение на коледари от читалището в Крън една великолепна вечер приключи, за да влезе и тя в летописа на „Арсенал” и Казанлък.

Изследването обхваща всички публикации в местния и националния периодичен печат от 1924 г., от преместването на Държавната военна фабрика в Казанлък досега. Този уникален труд е естествен завършек на мащабните общоградски чествания за вековния юбилей на „Арсенал“ на казанлъшка земя, които изпълниха цялата 2024 година.

Библиотечният указател, съставен по азбучен ред, съдържа справочна информация по всички публикации с арсеналска тема и може да се ползва от всеки читател и изследовател. Упоритият и целенасочен труд на библиотекарите, продължил над половин година, включва преглед, сканиране, каталогизиране на наличните публикации, изработване на специализирани описания, комплектоване по години в хронологичен ред. Голяма част от систематизираната информация е от страниците на общинския вестник „Искра“, връстник на „Арсенал“.

Изследването съдържа интересни факти, свързани с историята на предприятието от създаването му до днешни дни – от производството и организационната му структура като Държавната военна фабрика, през принадлежността към ДСО „Металхим“ през социализма, до днес, когато функционират „Арсенал“ АД и „Арсенал – 2000“ АД. То обхваща и обществената активност на екипа от дружеството от 2008 г. до момента чрез общинските съветнициот „Алтернативата на гражданите“.

До този момент исторически данни за „Арсенал“, подготвяни и издавани от предприятието, са: История от 450 страници, обхващаща периода от 1878 г. до 1983 г., Двуезичен сборник и два сборника „Из историята на Машиностроителен комбинат „Фридрих Енгелс“. През 2024 г. излезе и юбилейното издание „100 години „Арсенал“ в Казанлък“. За 150-ата годишнина от основаването на предприятието дружеството подготвя ново юбилейно, разширено и допълнено, издание.

Източник: zakazanlak.bg

Последвайте ни и в Телеграм