Акредитационна комисия посети Казанлък, във връзка с процедурата за оценка на проекта на община Казанлък и Технически университет – София за създаването на Технически колеж – Казанлък към ТУ – София.
Начело на Експертната група, назначена от Националната агенция за оценяване и акредитация бе проф. дтн Николай Димитров Минчев – ТУ-Варна. В състава на Комисията бяха включени проф. д-р Светослав Симеонов – ТУ-Габрово, проф. д-р Стефан Василев Стефанов – Университет по хранителни технологии – Пловдив, инж. Вилиян Радославов Янакиев – докторант – Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.
Наблюдаващ процедурата от Постоянната комисия по технически науки към Националната агенция за оценяване и акредитация НАОА бе проф. д-р Георги Вълчев.
От страна на ТУ-София участваха: проф. Любомир Димитров – заместник – ректор по Учебната дейност и акредитацията и проф. Ивайло Ганев – Директор на Колежа по енергетика и електроника към ТУ – София, натоварен със заповед на Ректора да разработи и реализира проект за създаването на колежа и доц. д-р инж. Пламен Угринов, ръководител на катедра „Енергетика и машиностроене“ в Колеж по енергетика и електроника към ТУ-София, който е разработил учебната документация. В своята презентация пред Комисията той определи като ключови за проекта думите «уникалност и актуалност». По думите му Учебният план е много близо до практиката, за да се създават кадри за местния бизнес. Подготвяното обучение е адаптирано за местната индустрия в подготовката на кадри в сферата на машиностроенето и хидравликата, които са определящи за Казанлък като индустриален център.
Придружавани от кмета на община Казанлък Галина Стоянова и Сребра Касева – Началник Кабинет на Кмета, в първия ден на гостуването си оценяващите готовността и условията за акредитация за разкриване на Технически колеж посетиха потенциалната сграда за колежа – на Професионалната гимназия по строителство в града, която Министерството на образованието и науката предоставя за проекта.
По програмата за втория ден те направиха срещи с представители на ръководствата на „М + С Хидравлик“АД и „Арсенал“АД като лидери на големия бизнес в региона – потребители на кадри в сферата на машиностроенето и хидравликата. Експертната група получи категоричните им уверения, че ще съдействат с предоставяне на собствено оборудване за обучение, със собствена площ за практикумите на колежа и ще участват в изграждането и поддръжката на материално – техническата база. От бизнеса изтъкнаха близкото си сътрудничество с възпитаници на Професионалната гимназия “Иван Хаджиенов” – Механото в Казанлък и прилагането на дуалното обучение, с което се дава възможност за усвояване на професионални умения чрез работа.
Прокуристът на „М + С Хидравлик“АД Владимир Спасов сподели тревогата на ръководството за намирането на качествени кадри и повишаването на възрастта на специалисти с висше техническо образование. Той посочи, че създаването на инженерни кадри се превръща в световен проблем. В подкрепа на значението Казанлък да има специализиран колеж г-н Спасов изтъкна, че близо половината от жителите на Общината са ангажирани в машиностроенето, което определя Казанлък като машиностроителен град. „М + С Хидравлик“АД заявиха сериозен ангажимент по бъдещата материално-техническа база на Технически колеж – Казанлък.
На срещата с представители на ръководството на „Арсенал“АД инж. Владимир Чучумишев – ръководител на отдел „Техническо развитие“ в «Арсенал»АД и Регионален координатор на Регионалния академичен център към БАН също изрази готовност да съдействат за изграждането на материално – техническата база на бъдещия Технически университет – Казанлък и организирането на специализирана лаборатория за целите на университета. Г-н Чучумишев в последствие потвърди, че ще осигури 25-те колежани за първия прием.
В резултат на своето посещение в град Казанлък Експертната група готви положителен доклад за създаването на Технически колеж – Казанлък към Технически университет – София, който ще бъде входиран за разглеждане в Акредитационния съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация.
Последвайте ни и в Телеграм