Обръщам се към Европейската комисия – от това кога и какво ще предприемете зависи дали България ще продължи по този авторитарен път. Обръщам се към немското председателство с един въпрос – докога Съветът ще чака и ще мълчи? Това заяви Елена Йончева, член на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент, по време на дебатите за върховенството на закона и основните права в България.
Днес гласът на българските граждани се чува ясно в цяла Европа. Това е глас, който призовава за незабавно връщане към демокрацията и принципите на върховенството на закона в страната, каза още тя.
Йончева посочи – „Господин Борисов за повече от десетилетие на власт позволи на определени лица и групи да обсебят ползите от членството на България в ЕС, за сметка на българския народ. Година след година неговото управление води само до повече злоупотреба с власт, повече бедност, повече липса на медийна свобода. Гражданите са унижени, без чувството за справедливост.“
Евродепутатът припомни, че резолюцията, която предстои Европейският парламент да гласува, е резолюция за бъдещето на България. А болката на България, е болка на целия Европейски съюз.
Михаел Рот, министър по европейските въпроси на Германия и представител на Съвета на ЕС, който държавата председателства, обяви, че през ноември върховенството на закона в България ще бъде обсъждано отново. „Съветът не мълчи, той поема своята отговорност“, заяви в края на дебатите Рот. Той каза още, че хора, които демонстрират за европейски ценности, заслужават респект и солидарност, и отхвърли някои от аргументите, които се чуха в залата в Брюксел, че дебатите „опетняват“ България.
През ноември ще разгледаме отново ситуацията и ще видим какво можем да направим. Ще използваме всички налични инструменти за България, каза и еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс.
Зам.-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова припомни, че за България продължава да е в сила механизмът за сътрудничество и проверка. Ще продължим да работим по него, искаме да видим осезаеми резултати и устойчив положителен ефект в съдебната система и борбата с организираната престъпност и корупцията, заяви тя. „Ще запазим механизмът, защото виждаме, че българският народ го иска, българските граждани нямат доверие в правосъдната система“, каза Йоурова, която, като част от Европейската комисия, отговаря за ценностите и прозрачността. Тя припомни, че скоро започва работа Европейската прокуратура, която ще даде много добър принос към борбата с корупцията.
Резолюцията за България, която трябва да бъде гласувана от Европейския парламент на 8 октомври, в четвъртък, беше приета в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент. Инициативата за нея е на Елена Йончева, която още през май инициира среща с председателя на комисията Хуан Фернандо Лопес Агилар и колеги евродепутати, за да ги запознае за пореден път със ситуацията в България.
Последвайте ни и в Телеграм