„Днес е време Европейската комисия да избере кое й е по-скъпо – демокрацията или господин Борисов“, заяви евродепутатът Елена Йончева в Комисията по гражданските свободи, правосъдие и вътрешен ред (LIBE), пред която комисар Вера Йоурова представи механизма за сътрудничество и проверка. По време на изслушването стана ясно, че той остава дори и след въвеждането на новото наблюдение – за върховенството на закона.
Ситуацията в България днес е основна тема в Европейския съюз. Изслушването за механизма за сътрудничество и проверка, и последвалата дискусия с фокус върху България, влезе в дневния ред на комисията по настояване на Елена Йончева.
„Българските граждани са европейски граждани. И в момента те се борят за европейския път на страната, в която живеят. За съжаление, собственото им правителство отказва да ги чуе. Надявам се, че вие ще ги чуете. Надявам се, че Европейската комисия ще избере европейските принципи и няма да се скрие зад дребна политическа математика.“, каза Елена Йончева още в изказването си.
Тя попита какви конкретни действия по отношение на България предвижда Европейската комисия. В отговор Вера Йоурова каза, че следи ситуацията в страната, но „Европейската комисия не е конституционен съдия, нито прокурор или арбитър на вътрешнополитически въпроси. Те следва да бъдат изяснявани във вътрешнополитически план.“
Вера Йоурова напомни още, че съществува процедура по чл. 7 от Договора за ЕС, както и процедури за нарушение на европейското законодателство.
Тя потвърди намерението си да настоява европейското финансиране за държавите-членки да зависи от спазването на върховенството на закона. „Парите трябва да отиват в държавите, които изпълняват условията за зачитане на принципите на правовата държава и спазването на основните права“, каза тя.
Първият доклад по новия механизъм за върховенството на закона, който обхваща всички държави-членки, ще бъде представен на 23 септември. Комисар Йоурова съобщи нещо предварително от него относно медийната свобода в България – тя каза, че негативната тенденция е очевидна, особено що се отнася до политическия и икономическия натиск над медиите.
Елена Йончева беше подкрепена от колеги от различни парламентарни групи, които подчертаха сериозността на ситуацията в България.
Да продължи натискът върху България призова евродепутатът Софи инт Велд, която е и председател на мониторинговата група за демокрация. На изслушването за България на 28 август премиерът Бойко Борисов не се яви, въпреки че беше поканен. „Изпратихме писмени въпроси до българските власти, след като мониторинговата група започна изслушване за България. Как може да сте на 111-то място по медийна свобода и ефикасно да се борите срещу корупцията? Това не го разбирам“, коментира тя. „Не знаем какво точно ще съдържа новият механизъм за върховенството на закона, колко строг ще бъде“, каза още инт Велд, настоявайки за България да бъде запазен съществуващият механизъм за сътрудничество и проверка. „Не можем да събуем старите си обувки преди да купим нови. Има опасност да се изгуби част от напредъка“.
Рамона Стругариу от групата на либералите призова – „Нека направим нещо за България сега!“ Тя сравни ситуацията в страната с тази в Беларус. „В България хората се задържат без храна и вода, без достъп до лекарства. Това е срамно за ЕС!“, коментира Стругару и спомена за многобройните афери в уппавлението, сред които Апартаментгейт.
За да приключи механизмът за сътрудничество и проверка за България, трябва да бъдат постигнати конкретни резултати, особено в борбата с корупцията по високите етажи на властта. Преждевременно е да бъде посочена дата за отпадането му, трябва да видим събитията в България дали няма да доведат до обратимост на напредъка, каза еврокомисар Йоурова.
„Категорично отричам обвинението, че съм съучастник на Бойко Борисов. Моля, не ме обиждайте по такъв начин. Върша работата си напълно прозрачно и обективно“, коментира тя. Думите й бяха провокирани от особено острото изявление на евродепутата от групата на обединената левица Клеър Дейли, която каза „или сте напълно некомпетентни, или силно подчинени на Бойко Борисов“. „Европейските пари дават възможност на определени лица да бъдат силно корумпирани, а Европейската комисия не предприема действия, което е равносилно на съучастничество”, заяви Дейли.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram