89,3  FM  

Животът, както звучи.

ЖИВАТА ПАМЕТ

КАЗАНЛЪК И РЕГИОНЪТ
в новините, интервютата и репортажите
на радиото – избрано
1993-2022

 

Добре дошли на територията на „Живата памет“!

Проектът на „Вис виталис“, от който ще си припомните или научите най-новата история на Казанлък и региона, за първи път разказана в новини, интервюта и репортажи, излъчвани по радиото в периода 1993-2022 г. Години, през които ефирът дишаше с времето и още с появата си се бе превърнал в неизменна част от живота на казанлъчани.

Живата памет“ е един своеобразен радио-дневник на живота ни, интерактивен архив за събитията и хората на Казанлък и Долината, паметта за които няма срок на давност. Тя ни е необходима жива, за да знаем и помним, за да сравняваме и слагаме ред в мислите си за утре. Отвежда ни назад във времето, за да видим по-ясно бъдещето.

От огромния обем информация, съхранена на хартиени и звукови носители, в „Живата памет“ са подбрани по-съществените събития и факти, които екипът на „Вис виталис“ е направил обществено достояние чрез ефира, реализирайки в практиката слогана на радиото „Животът, както звучи“.                                                                                                                                    

Всичко това се е случило!

Предстои ви едно интересно пътуване!

 

ВЧЕРА

ПАМЕТТА НА ВИС ВИТАЛИС
1996 – За председател на Демократическата партия в СДС – Казанлък бе избран Здравко Христозов
1997 – За председател на общинската организация на БЗНС бе избран Стефан Димитров
1997 – 33-годишният Е. Цв. застреля в този ден с пистолет 40-годишния П. В., и двамата от Казанлък
1998 – Изключително впечатление с облеклото си направи на маскарадните игри в Перник кукерската група от с. Дунавци – червени елеци, облечени на голо в януарския студ
1999 – На първото си заседание Управителният съвет на Фондация „Хаджи Димитър“, със седалище Казанлък, се обедини около идеята тържествата на връх Бузлуджа да станат национални. В интервю Кети Граматикова, депутат, председател на УС на фондация „Хаджи Димитър“, разясни за слушателите целите, задачите, уставните положения и дейността на фондацията
1999 – Регионалното звено за борба с организираната престъпност залови по жалба на пациенти двама хирурзи от казанлъшката болница при получаване на подкуп – д-р В.В. и д-р П.К
1999 – От тази дата радио „Вис виталис“ започна да излъчва по договор в определени часове емисии новини на Би Би Си на български език директно от Лондон
2002 – Група почитатели на Владимир Висоцки се събраха на рождения му ден - 25 януари, в бистро „Старата любов“ и заедно с групата за руски песни „Грамофон“ почетоха 64-тата годишнина от рождението му
2005 – Началникът на Главния щаб на сухопътните войски ген. лейт. Златан Стойков заяви в интервю за „Вис виталис“, че по-голямата част от личния състав на Пета механизирана Шипченска бригада, наследник на Пета танкова бригада, след дислоцирането й ще остане в Казанлък – в подразделението, което ще бъде преместено от Карлово – 61-ва механизирана бригада
2006 – Вечер на Владимир Висоцки, по случай рождения му ден, организира Народно читалище "Искра". Незабравими песни на Висоцки представи казанлъшката група  "Грамофон"
2007 – Предгаровият площад в град Казанлък прие в този ден името площад “Европа”. Това предложение на председателя на Общинския съвет Васил Самарски бе гласувано от общинските съветници. Те одобриха още две предложения на Самарски по повод приемането на България в ЕС: в центъра на всяко населено място в община Казанлък да бъдат издигнати българското и европейското знаме. Общинските съветници допълниха предложението с решението – българското и европейското знаме да се развеят и на всички входни артерии на гр. Казанлък. Другото, възприето от ОбС, предложение на Самарски бе в Казанлък да бъде създаден Европейски информационен център
2008 – Казанлък бе първият град, след големите София, Варна и Пловдив, в който се сформира гражданска група към сдружение «Граждани за Рила» против незаконните действия срещу българската природа
2011 – Репортаж на „Вис виталис“ отрази посещението на министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов в с. Кънчево, където той засвидетелства подкрепата на държавата към многодетното семейство на Цанка и Иван Палови и връчи 2000 лв. - дарение на 16-членното семейство с 13 деца, както и  2 компютъра, телевизор, мобилен телефон, играчки и книги. На семейството бяха връчени още: дарения от по 350 лева от Българската стопанска камара и Асоциацията на индустриалния капитал и 500 лева от народните представители от ГЕРБ в Старозагорска област
2012 – В МБАЛ - Казанлък започна подмяна на асансьорите. Първият асансьор, който бе подменен по спешност, бе проблемният подемник към хемодиализата. 40 хиляди лева бе цената на новия асансьор. Сумата дари фирмата, експлоатираща ветрогенераторния парк край Бузлуджа
2013 – „Казанлъчани са изключително добри хора и обичат да помагат“, - каза в репортаж на Деница Цонева 21-годишният Стоян от с. Безмер. Пеещият в центъра на Казанлък младеж, с бутафорен микрофон в ръка и кутия за помощи, събираше пари за лечението на болния си баща
2013 – Казанлъшката поетеса Анка Дженкова  бе отличена с първа награда в конкурса „Когато хората пораснаха”, организиран от Марсианското общество в България. От всичките 40 творби, номинирани в категория „Поезия”, най-добро бе стихотворението на Дженкова „Да помечтаем за Марс”.
2016 В парламента влиза като депутат досегашният зам.-областен управител Маноил Манев Той влиза в групата на ГЕРБ на мястото на напусналия Народното събрание Димитър Желев, който приел покана да стане зам.кмет на Раднево.
2017 Млад шофьор, с книжка от 6 месеца, причини катастрофата, като уби работник и рани друг близо до предприятие. Няколко души слизат от автобус, за да отидат на работа. В този момент върху тях връхлита „Ауди“, което убива на място 48-годишен мъж и чупи краката на жена. Инцидентът стана на пътя Казанлък – Овощник. Хората отивали на работа в предприятието „Томи Шоу козметикс“. „Аудито“ спира на повече от 100 метра от инцидента в крайпътна канавка.  Било е управлявано от млад шофьор от с. Кънчево, с две нарушения на пътя.
2018 В защита на Национален парк Пирин имаше протести в 17 града в България и 11 в чужбина, включително в Казанлък. Екоактивистите бяха предизвикани от приетото на 28 декември 2017 г. решение на Министерски съвет, свързано с парка, даващо зелена светлина за строителство на 48% от територията на Национален парк Пирин.
2018 Нападение и грабеж на таксиметров шофьор са били извършени в тази нощ, на пътя Казанлък – Стара Загора. Шофьорът е от казанлъшкото село Горно Черковище. Четирима младежи наемат таксито му от селото и потеглят за Стара Загора.
2018 В района на село Змейово те заплашват мъжа с нож и му нанасят удари. Водачът губи управление над автомобила и се блъска в посока на движението. Пътниците му отнемат мобилния телефон, парите с които е разполагал и бягат от местопрестъплението. Преминаващ шофьор подава сигнал към диспечер на таксиметровата фирма за катастрофирала кола.
2018 От Казанлък тръгват няколко автомобила, за да помогнат на своя колега, като известяват и органите на реда. Сигналът е подаден 20 минути след полунощ, съобщиха от полицията. На място са установени блъснат в мантинелата таксиметров автомобил „Шкода Фабия“ и 45-годишния му водач. Същият е заявил, че от с. Горно Черковище, общ. Казанлък, поясняват от полицията в областния град. Качил е четири лица, които са поискали да ги закара в Стара Загора. По пътя, след като са го заплашили с нож, лицата са му отнели сумата от 180 лева и мобилен телефон и са избягали. От проведените бързи оперативно-издирвателни мероприятия са установени извършителите на престъплението – четирима младежи на възраст между 15 и 17 г. Същите са задържани за срок до 24 часа във Второ РУ – Стара Загора. Образувано е досъдебно производство по чл.198, ал.1 от НК. Работата по случая продължава.Тест е установил, че младежите са употребили наркотични вещества.
2019 14-годишният Божидар, който беше ударен от волтова дъга на гарата в село Калинитово при опит да си направи селфи, е починал. 12 дни след инцидента лекарите не са успели да го спасят, въпреки двете операции. Момчето и още две деца вървели пеш два километра от Стара Загора до гарата специално, за да си направят селфи. Първи на един от вагоните се качил Божидар, но бил поразен от волтова дъга. Свидетели на случилото се станали другите деца, които започнали да викат за помощ, чули са ги хора от селото, които подали сигнал на телефон 112. За живота на Божидар първо се бориха в болницата в Стара Загора, а след това беше транспортиран в Пловдив.
2020 Кметът на община Павел баня Иса Бесоолу, присъства на представянето на филма "Дамасцена-Преходът" в Истанбул. Представянето беше уважено от много българи, живеещи в Турция. Присъства и Посланикът на РБ Надежда Нейнски, както и бившият турски премиер Месут Йълмаз. Вчера, вечерта, филмът е бил представен и в гр. Бурса.
2021 Ситна градушка падна в ранния следобед в николаевското село Елхово. Малките ледени топчета са били с големината на грах. Градушките са рядко природно явление по това време на годината.
2022 Най-студената сутрин за месец януари в град Казанлък бе в този ден. Минус 13,2 градуса отчете  Метеорологичната станция в града. В 2:00 ч. бе измерена -12,9 градуса, а в 8:00 ч. сутринта температурите паднаха още малко. Част от Старата река замръзна вследствие студа. -17 градуса е показал термометърът на прохода Шипка.
2022 Сигнал за димящо междуетажно помещение във вход на 45 блок на казанлъшкия квартал "Изток" е бил подаден малко след 16:30 днес на спешния телефон 112. Според сигнала пушакът излизал между първия и втория етаж. На място отзовалият се екип от огнеборци установил, че причината е запушен комин, а димът се процежда и през панелите на блока.
2022 197 са децата в опасност от увреждане на физическото, психическото, моралното, интелектуалното и социалното развитие на територията на община Казанлък, това се посочва в доклад на администрацията. Според него 11 са малолетните, жертва на злоупотреба, насилие, експлоатация или всякакво друго нехуманно или унизително отношение или наказание във или извън семейството им. Данните за децата и учениците в риск са постъпили от документацията на училищата, ДГ, ДСП, ОЗД, МКБППМН, отдел „Образование”, РЗИ, РУО, ГРАО, Областни съвети по наркотични вещества, РПУ и други институции. От тях става ясно още, че 70 деца са без родителска грижа или родителите им са починали, неизвестни, лишени са от родителски права или родителските им права са ограничени, в т.ч. с родители в чужбина. Двама непълнолетни са регистрирани като извършители на насилие.
2023 "9 години, 9 месеца и 9 дни работих в Дома-паметник на Бузлуджа и единственото ми желание беше да съхранявам и да архивирам това, което се бе случило и се случваше", сподели ф.х. Бедрос Азинян на откриването на документалната фотоизложба "Строи се монумент". Азинян е "виновникът", който извади от архива стотиците снимки и диапозитиви и да ги представи на публиката. Изложбата бе открита в сряда вечерта сред приятели на автора, колеги и почитатели на фотодокументалистиката в Музея на фотографията в Казанлък. Колекцията включва кадри и на покойния ф.х. Артин Азинян, и на Петьо Бакалов, който не успя да присъства на откриването поради заболяване. Фотосите са разположени в 25 пана и разказват хронологично за началото на строителството, неговия развой и функционирането на монумента до 1990 г. Фоторазказът съдържа и тематични пана като в тях се проследява изработването на мозайките във вътрешността на съоръжението, текстът в паметната капсула и поставянето й във фундамента на съоръжението, в чиито недра все още лежи, и други прелюбопитни моменти от историята на паметника.
2024 Вестник "Искра" ще бъде издаван от наскоро създаденото Общинското предприятие "Казанлък арт", което ще разработва нови туристически продукти и ще подобрява съществуващите в туристическите обекти, както и ще управлява атракциона "Светът на траките". Емблематичното за Казанлък издание бива прехвърлено там, поради това че дружеството издател "Казанлъшка искра" бе ликвидирано. За прехвърлянето стана ясно днес на заседание на Общински съвет – Казанлък, а уточнението направи зам.-кметът Сребра Касева. Тя потвърди, че от Община Казанлък са стартирали процедура за пререгистрация на търговската марка "Искра". Малко по-рано по време на заседанието съветникът от "Има такъв народ" Живка Железова алармира от трибуната, че срокът на регистрацията е изтекъл още през 2016 г., а Иван Лапчев /ПП-ДБ/ изрази тревога, че в интернет се подвизава издание, копирало почти 100% шрифта и "главата" на вестника. Той изрази опасение, че някой може да предяви нездрави претенции към вестника. Според Касева в Патентното ведомство няма подадени други документи за регистрация на тази марка, но се очаква дълга и тромава процедура, която може да се проточи с години. Симеон Шопов от "Възраждане" припомни, че на 1 юни т.г. вестик "Казанлъшка искра" става на 100 години и че това е най-старият общински вестник у нас, както и единственият, чието издаване не е прекъсвало никога през последния век.

ДНЕС

ПАМЕТТА НА ВИС ВИТАЛИС
1993 – Казанлък нямаше екологични проблеми към тази дата, с изключение на ТЕЦ-а, допринасящ за незначителното замърсяване на въздуха. ХЕИ извърши проверки и на шахтите, кладенците, дренажите – не бяха констатирани завишени стойности на замърсявания в питейната и промишлената вода. 50 хиляди /стари/ лева все още не достигаха за пречиствателната станция на р. Тунджа
1997 – Общият брой на учениците в Казанлък към тази дата бе 9050, по данни на Управление „Образование“
1998 – В този ден официално встъпи в длъжност кметът на Николаево Кольо Чергеланов
1998 – По силата на специално министерско постановление в този ден бе закрит санаториумът за силикозно болни в гр. Шипка. Бяха закрити още 11 публични здравни заведения в страната
2001 – Кметът Стефан Дервишев присъства на прием в индийското посолство по покана на посланика на Индия – Нилима Митра, послучай националния празник на Индия – 26 януари
2001 – БТА разпространи информация, че бившият премиер Андрей Луканов е бил убит с пистолет „Макаров“, окомплектован в някоя от казанлъшките манифактури
2001 – Производителите на тютюн в Казанлъшко бяха 191
2004 – Твърде висока бе простудната заболеваемост по това време – 391 заболели на 10 хиляди души. Нямаше данни за това – какъв е грипният щам, който върлува в региона
2004 – Геновева Димитрова, водеща на рубрика за кино във в. „Култура“, даде в ефира на радиото  подробна информация за наградите „Златен глобус“, за „Властелинът на пръстените“ и за мястото на българската култура в световното кино
2004 – „Живей за мига, защото той и без това е кратък“, бе посланието на казанлъшкия шахматист Петър Дренчев, което той записа в Книгата за гости на радио „Вис виталис“
2009 – Годишно от Казанлък за САЩ, Великобритания, Германия, Белгия, Люксембург, Холандия и Русия заминаваха по 12000 китари и 700 щрайхови инструмента, от които българинът не можеше да си позволи да си купи. Единствено в България, в Художествената гимназия в Казанлък, от години бяха създадени лютиерски паралелки. Близо 30 лютиери в града бяха обединени в единственото в страната тяхно сдружение, в което членуват и майстори от други градове
2009 – Казанлък, с историята на розопроизводството и тракийската култура, за втори път бе представен в една от залите на Европейския парламент. Показан бе макетът по проект на арх. Жеко Тилев на античния град „Севтополис”, намиращ се на дъното на яз. „Копринка“. Дизайнът на залата в Брюксел бе на фотограф-художника Александър Иванов
2010 – "Обгазяването има доста странични ефекти. Реколтата вече не е същата. Болните от рак през последните години се увеличиха драстично", заяви кметът на с. Бузовград Михаил Янушев на среща на областния управител Йордан Николов с жителите на селото. „За мен - и като човек, и като кмет, версията, че обгазяването не идва от полигона, е абсолютно неправдоподобна, намесени са доста интереси. Полигонът трябва да бъде закрит“, - категоричен бе Янушев. Областният управител се ангажира с осъществяването на контрол върху дейността на полигона в Змейово, вкл. и по сигнали на гражданите
2011 – В този ден България се сдоби с първото злато от Световното първенство по лека атлетика за хора с двигателни увреждания в Нова Зеландия. Казанлъшкият параспортист Дечко Овчаров спечели титлата в хвърлянето на копие с постижение 44,44 метра. Овчаров стана за първи път №1 на планетата на шампионата в Индия през 2009 г., той бе и европейски вицешампион на копие и на диск от 2010-а. В Крайстчърч Даниела Тодорова, също от Казанлък, стана четвърта на копие. Впоследствие Тодорова бе вписана в Почетната книга на Казанлък, а Дечко Овчаров бе „Личност на 15-летието на радио ”Вис Виталис”
2013 – Казанлъшкият „Раптор Арчери“ бе с трето място в отборното класиране на Втория турнир по стрелба с лък „Загорски стрелец“, който се проведе в Стара Загора
2015 – Клуб "Кентавър" се сдоби с първа шампионска титла за годината от Държавното първенство за деца в София. Теодор Ботев, с треньор Николай Богданов, спечели златния медал в категория 30 кг., ІІ група деца, клас А
2015 – Петър Дренчев стана втори в международната шахматна надпревара за Купа Карпош 2015 г. в Скопие, Македония. В съревнованието участваха 107 души – от страната-домакин, Сърбия и Албания
2016 Близо 10 хиляди са читателите на Общинска библиотека "Искра" за 2015 г., показват данните от отчет за изминалата година. Почти 4 хиляди са били активните потребители- читатели, които поне веднъж седмично или няколко пъти в месеца са посещавали библиотеката, а други 5 821 са ползвали достъпът до предлаганите услуги по електронен път
2016 „Чудонемирчета” отново събира даровити деца  
2016 Навършват се 40 години от първа копка на модерната сграда на ХГ-то. На днешния ден през 1976 г. е направена първа копка на новата сграда на Художествената гимназията в Казанлък, днешната НГ ПИД "Акад. Дечко Узунов". Тя води началото си от 1968 г., създадена като първи филиал на Софийската художествена гимназия към Министерството на културата. ХГ-то в Казанлък през 1972 г. завършват учениците от първия випуск на специалността „Изобразителни изкуства”.
2016 Общината предостави реставрациите на „Грифоните“ и „Хелвеция“  на офшорка! Още две гробници в Долината на тракийските царе ще останат затворени за туристическия сезон. След като бе затворена за посетители могилата Голямата Косматка, заради срутване на част от могилния надпис в коридора, водещ към централната зала, за посетители затварят врати и „Грифоните“ и „Хелвеция“. Причината е, че фирма, класирана на четвърто място в процедура за избор на изпълнител обжалва решението на Община Казанлък в Комисията за защита на конкуренцията.
2021 "Докато някои се притесняват, други се забавляват". С този коментар изтекоха кадри с дрифтъри от центъра на гр. Шипка. В късните часове на 26 януари камерите от побелялата Шипка показваха търсачи на силни усещания, които с риск да пометат паркираните наблизо автомобили и витрина на магазин, се забавляваха без страх. Видеото, разпространено в социалната мрежа, бе предоставено на органите на реда.
2022 Втори ден Пазара в Казанлък бе пуст, а търговците прокудени от лошото време. Вчера, макар че беше вторничен традиционен пазарен ден в града, това не изкуши продавачите да разгънат стоката. До -13° С стигна спадът на температурата в района, а метеоролозите обявиха 25 януари за най-студения ден досега от началото на зимата.
2023 Празник на гр. Раковски
2023 Униформен полицай е задържан снощи в Казанлък. Той е бил с над 1,6 промила алкохол, установен с дрегер, предаде БГНЕС. От полицията потвърдиха информацията. Тестът е направен по време на регулярна акция, разпоредена от главния секретар на МВР за противодействие на неправомерни действия от униформените. Тестът е направен по време на дежурство на полицая от Казанлък, като техническото средство е отчело положителни стойности. Униформеният е задържан.
2023 Fishing Zone Cup 2023 - състезание по джиг риболов от лодка на язовир Копринка се проведе на 15.01.2023 година. Участие взеха 40 екипажа, които се състояха от един или двама риболовци. Риболовът в този ден беше труден, но въпреки това се уловиха страхотни риби! Най-запомнящият се момент със сигурност ще бъде 5 часовата битка с огромен сом, който за съжаление не беше изваден. Общо събраната сума от такса за участие беше дарена на ЦРОО Копринка, които ще закупят охранителна камера за язовира.
2023 Районна прокуратура-Стара Загора провежда разследване за шофиране на служебен автомобил от полицейски служител след употреба на алкохол. В Районна прокуратура-Стара Загора се ръководи разследване за извършено престъпление по чл.343б ал.1 от Наказателния кодекс - за това, че на 25.01.2023 г. в гр. Казанлък е управлявано моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 промила, установено по надлежния ред.
2023 В края на работния ден добра новина зарадва всички съпричастни с участта на 13-годишната Мариела Димитрова. Тя се нуждаеше от 71 хил. лева за операция на гръбначния стълб, която ще бъде направена в Германия. Кампанията стартира на 17 януари, а днес семейството на казанлъшката ученичка обяви, че средствата са събрани. Подкрепата беше повсеместна, а само в последните часове напълно непознат приведе по сметката на детето 15 000 лева. Операцията на момичето ще бъде извършена през април.
2024 За първи път у нас медици от няколко специалности се събраха в Павел баня на първа национална конференция по вертебрология. Лекари по физиотерапия, неврология, неврохирургия, ортопедия, рентгенология и други ще участват в първия по рода си форум, за да обменят и обобщят знанията си от различните медицински дисциплини, които са необходими в ежедневната им лечебна дейност. Организатори на Първата национална конференция по вертебрология от 26 до 28 януари са Медицински център „Павел баня”, основан от потомствените лекари – фамилия Гечеви,  и Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация (АФМР).

УТРЕ 

ПАМЕТТА НА ВИС ВИТАЛИС
1998 – Областната администрация създаде звено от 8 служители за работа по закона „Лучников“ – за обезщетяване на собственици на одържавени имоти. Част от тях бяха с отговорност за Казанлък. Молбите по този закон приемаше пълномощникът на областния управител Стефан Панев
1998 – Близо 100 еднолични търговци и юридически лица членуваха към тази дата в Казанлъшката търговско-промишлена палата с членски внос за една година от 7 до 20 хил. /стари/ лева
1999 – Гост на гр. Шипка в този ден, в рамките на Зимните културни празници в града, бе Симеон Щерев –  флейтист, педагог и композитор
1999 – В Казанлък предстоеше да бъде определен ден за Празник на града. По този повод репортери на радио „Вис виталис“ интервюираха общественици, историци, културни дейци и др. с въпроса: „Кой да бъде празникът на Казанлък?“. Отговорите: Ваня Златанова, началник на управление „Култура“ –  „Празникът на града трябва да е онзи, който казанлъчани сами усещат като празник. От направеното проучване от медиите се изясни, че това трябва да е Празникът на розата“; д-р Косьо Зарев, директор на ИМ „Искра“ – „Това трябва да е Празникът на розата, защото е на всички граждани. Някои предлагат да се възстановят кукерските празници, защото земеделските празници имат голямо значение“;  Стефка Дончева, етнограф – „Предлагам 21 ноември – Денят на християнското семейство и празник на Девическия манастир „Въведение Богородично“ в Казанлък“; Лилия Димитрова, общественичка и писателка – „Господи, жалко за културата на нашата култура! В Казанлък никога не е имало рози. Празникът на розата е едно фолклорно шоу като много други по света. 50-годишнината на Казанлък е чествана в Девическия манастир, 21-ви ноември трябва да е празник на града“; Петър Рахманлиев, треньор, общински съветник – „Празникът трябва да е този, който ще е посетен от най-много гости – това е Празникът на розата, в ОбС ще гласувам за него“; Лидия Баева, с опит в туризма, живяла извън България – „Квартал „Кулата“ в Казанлък си има свой празник – Макавееви вечери, възстановен от 2 години, той е на 3-ти септември – тогава трябва да е и градският празник“; Атанас Гърков, писател – „Празникът на розата трябва да е и празник на града“.
2000 – В проспекта си за най-интересни и значими предприятия в Старозагорска област, които са атрактивни съдружници на чуждестранни фирми, областната администрация включи казанлъшките „М+С Хидравлик“, „Арсенал“, „Катекс“, ЕТ „Георги Каличков“ и „Томи-шоу“
2001 – Иван Славков, Косьо Зарев и Ана Маргина бяха включени в състава на УС на Фондация „Българска роза“ в Казанлък
2004 – По финансови съображения Общинският съвет в Казанлък не прие предложението на ПК по здравеопазване за оказване на безплатна стоматологична помощ на учениците до 18 г., за което бяха необходими 30 хиляди лева от общинския бюджет. „Здравето не винаги има чисто материален аспект“, коментира за „Вис виталис“ д-р Петко Петличков – председател на Комисията по здравеопазване
2004 – Загубите на общинската фирма „Балкан“ за 2003 г. възлизаха на 365 хиляди лева. Не бяха платени вноските в НОИ, заплати на работниците, задължения към кредиторите, което доведе до запориране на имуществото, а впоследствие и до закриване на фирмата
2004 – Казанлъшката лекоатлетка Нина Сербезова спечели златното отличие на троен скок на Откритото първенство на Будапеща
2004 – Георги Манев, журналист в радио „Вис виталис“, бе избран за съдебен заседател заедно с още 13 изявени казанлъчани
2005 – В интервю за радиото д-р Красимир Йолевски, директор на ДКЦ-1, информира, че в пространствата между колоните в сградата на поликлиниката в Казанлък ще бъдат изградени 10 офиса и магазини, наемът от които финансово ще подпомогнат консултативния център
2009 – В този ден стартираха празничните прояви, посветени на 60-годишния юбилей на Детския комплекс в Казанлък, отворил врати през 1949 г. като Пионерски дом – първият в неокръжен град в страната
2012 – 62-годишният Нено Влайков - председател на Предизборния щаб на ГЕРБ в Казанлък от последните местни избори, бе избран за заместник-председател на Общинския съвет на Казанлък
2013 – 17,76 % от казанлъчани дадоха своя глас на първия национален референдум в демократичната история на страната. Въпросът бе: „Да се развива ли ядрената  енергетика на Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?". В община Казанлък гласуваха 12 595 души. Общият брой  жители на общината, имащи право на глас в допитването, бяха 70 734. Поради ниската избирателната активност в страната - 22%, въпросът за развитието на ядрената енергетика бе върнат за разглеждане в парламента
2014 – Петгодишните Петър Ивелинов и Иван Тонев от Павелбанското село  Осетеново бяха най-малките участници в Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва - 2014" в  Перник, който събра 6400 участници от 9 държави. Георги Любенов – на 86 г., от същото село, бе най-възрастният участник. Сп. "National Geographic" постави Перник в Топ 15 на най-препоръчваните дестинации през зимата
2016 Незаконните ромски къщи в "Казмера" са 65. 85  ромски семейства от Казанлък са картотекирани като нуждаещи се от жилище, пише в Мониторинга на изпълнението на плана за действие за интегриране на ромите през миналата година.
2016 Стартират реалните строително-монтажните дейности по санирането. Към днешна дата сградите със стартирали дейности по саниране – изготвяне на проекти и другата необходима документация, в областта са 59. Най-много са те в Стара Загора – 28. В Казанлък са 18, в Гълъбово – 7, в Раднево 3, в Павел баня – 2 и в Николаево – 1.
2016 Близо  900 лв. бяха събрани на благотворителния концерт за 16-годишния Дончо, който бе организиран в Казанлък. Сумата е достатъчна, за да се направи жизнено важната операция на лявото око на десетокласника. Концертът бе организиран по инициатива на ученичката Мариела Славова, с подкрепата на фондация „Сийдър”, а в него участие взеха над 20 деца и младежи от Центъра за настаняване от семеен тип, управляван от фондацията, изпълнители и формации от НЧ „Възродена Искра” и Детския комплекс в Казанлък. Всички те, през своето изкуство, показаха съпричастност към каузата и подкрепиха Дончо
2016 Община Казанлък влезе в дълговата спирала.  Общинските съветници да се събудят! Нови (стари) над 4 353 042  лева „краткосрачен” дълг е поел тихомълком на 20.01.2016 г. с Решение № 47 Общинския съвет в Казанлък. Разбира се, това става по предложението на кмета на общината Галина Стоянова. Всичко щеше да е добре, ако това беше нов дълг за инвестиции, а то се оказа стар заем, който общината е трябвало да върне до края на 2015 г. в държавния бюджет, но не е успяла
2017 Минус 17. Толкова са отчетените отрицателни стойности от метеоролозите в Казанлък в този ден. Измерените температури наредиха Казанлък сред най-студените места в България.
2020 Насипваха на тази дата бетон зад блока в кв. "Кармен" в Казанлък. От почивните дни, стартира акция по почистването на камарите с боклуци, изхвърлени зад блока. Днес се очаква камарите да бъдат извозени от багер, нает от пастор Димитър Банев, както и да продължи циментирането под блока, като бъде изграден цялостен пояс около него. В края на миналата седмица, започна налагането на глоби на живеещите в блока, заради изхвърлянето на какви ли не битови отпадъци под кооперацията.
2020 Пашкули с борова процесионка на борове около Енина смути жителите на населеното място, които изпратиха снимки от вредителя. Те са направени от самото село. Притесненията на хората са, че молецът ще обхване и гората над Енина. Традиционно, вредителят се развива в началото на пролетта. Спирането му се осъществява чрез пръскане със специални препарати, а крайната мярка е изсичането на заразените горски участъци.
2020 Възпитаникът на казанлъшката Природо-математическа гимназия Цветан Стоянов получи първата стипендия „Георги Дечков Пейчинов“ за подпомагане на деца и младежи от града на розите с постижения в областта на науката, спорта и изкуството. Цветан е европейски шампион по шахмат, международен майстор на FIDE, 8-кратен  шампион на България и състезател в мъжкия ни национален отбор, въпреки скромните си 16 год. Извънредна парична награда получи и Адриана Узунова, също ученичка от  Казанлък, за изключителните си успехи на национални и международни конкурси по пиано. "Учредяването на подобна инициатива е най-малкото, което можем да направим за нашия брат Георги Пейчинов (родом от Казанлък), който си замина „без време“, споделиха приятелите му от Round Table 5 Varna, които учредиха наградата. Стипендията на името на талантливия казанлъчанин е в размер на 1 000 лева.
2021 Затвориха пътя Крън – Шипка. Нулева видимости и ураганен вятър. Такава бе ситуацията в участъка "Светицата" между град Крън и Шипка. Няколко автомобила закъсаха. Има снежни навявания и въпреки постоянното почистване, вятърът за минути отново образуваше преспи.  Пътят бе затворен, докато се нормализира метеорологичната обстановка.
2021 Затвориха пътя Крън – Шипка. Нулева видимости и ураганен вятър. Такава бе ситуацията в участъка "Светицата" между град Крън и Шипка. Няколко автомобила закъсаха. Има снежни навявания и въпреки постоянното почистване, вятърът за минути отново образуваше преспи.  Пътят бе затворен, докато се нормализира метеорологичната обстановка.
2021 Пътят към прохода „Шипка” остана затворен заради тежки навявания, много силен вятър и нулева видимост. В участък от близо два километра имаше и закъсали автомобили. Движението от южната страна на прохода бе спряно. Снегорини обработваха настилката, но силни ураганни ветрове създаваха трудности при разчистването на образувалите се преспи. Температурата бе около минус 8 градуса.
2021 Пътните инциденти през миналата година на територията на община Казанлък с млади хора от 15 до 29 години бяха с участието на 177 младежи. Данните бяха на полицията в Казанлък и бяха цитирани в ежегодния анализ на казанлъшкия кмет за състоянието на младежта в общината.
2021 Малко повече от 40 души - собственици и работещи в заведения в Казанлък бяха участници в започналия национален протест „Марш към свободата“ пред Министерски съвет, които заедно с колегите си от цялата страна настояваха за възможността да работят и да им бъдат изплатени компенсациите от държавата за периода, в който са затворили.
2021 Прокурор Мария Михайлова встъпи в длъжност като заместник-административен ръководител на Районна прокуратура – Стара Загора. Тя има над 18 години юридически стаж, от които 11 години в Прокуратурата на Република България. От 2012 г. е прокурор в Районна прокуратура-Казанлък, като е била и заместник-районен прокурор.
2022 Разпадналият се на парчета бордюр на ул."Старозагорска" №8, в който преди ден казанлъчанка спука гумата на колата си, вече е  "сглобен" и замазан с цимент Скоростната реакция на общинските работници дойде след като Пресс ТВ разказа за случая.
2022 Това лято плажът в Павел баня трябваше да отвори врати като общински, а няма да се управлява от частно лице. Решението на кмета Иса Бесоолу бе подкрепено и от Общинския съвет. Така Община Павел баня пое стопанисването на плажа.
2022 Не само не спираме тунела под връх Шипка, но мога да ви съобщя, че започваме реалната работа по неговото изграждане. Днес получихме устно уверение от фирмата, избрана да проектира и построи тунела, че потвърждава офертата си за изграждане на съоръжението. Това заяви вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов.
2022 Демострацията на собственици и работещи в заведения под надслов „NO MORE LOCKDOWN!“ започна в 16:00 часа пред сградата на Областна администрация в Стара Загора. Инициаторите са от Сдружението на заведенията в България и Българска асоциация на заведенията.  Емил Коларов от организаторите по-рано се обяви против въведеното от здравните власти ограничено работно време на заведенията до 22 ч. и въвеждането на задължителен зелен сертификат. Той постави въпрос за компенсации в сектора.
2022 Старата къща на розотърговската фамилия Шипкови на Казанлъшката улица "Петко Стайнов" засия освежена. Новата й премяна в охра я прави да изглежда още по-достолепна и привлекателна. Сградата като архитектура наподобява пловдивска къща с изнесен напред чардак. Вътрешни стълби отвеждат към салони, на прислугата е отделено специално крило за домакински дейности. Къщата днес е обитаема, но не е достъпна за туристи.
2023 РИОСВ-Стара Загора публикува решението си, с което одобрява Доклада по оценката за въздействие върху околната среда относно инвестиционното предложение на "Кастамону България" за разширяване на производството край павелбанското село Горно Сахране. Решението на екоинспекцията дава право на фирмата да започне реализация на инвестиционното си намерение. "Основната дейност на Кастамону България е производство на плочи от дървесни частици - ПДЧ. Фирмата предвижда разширение и модернизация на действаща инсталация за производство на смоли и изграждане на нова инсталация за производство на формалин - суровината, която им е необходима за смолите. Капацитетът на инсталацията за формалин с концентрация 60% ще бъде 164.4 тона на ден или до 60 000 тона на година.
2023 С огромна благодарност към всички, които се отзоваха на апелите за помощ и към тези, които съдействаха, семейството и близките на Танчето съобщават, че вече са събрани средствата за трансплантацията на бъбрек, операция - животоспасяваща за жената. Таня живее в Казанлък. Нейните роднини отправиха призив за финансова помощ за спешната оперативна намеса през декември миналата година, а днес помощта от 30 000 евро е факт. Таня е от Попово, но живее в Казанлък след сключване на църковен брак с небезизвестния Георги Гарчов, член на група „Грамофон“. Таня бе включена в листата на чакащи за трансплантация в България, но тук нещата не се случват и здравето на Таня се влошава с всеки изминал ден. Затова й семейството й се принуждава да потърси вариант в чужбина.

Последвайте ни и в Телеграм