На генерал Делчо Делчев, командвал Старозагорската строителна дивизия, е поверено изграждането на Дома-паметник на Бузлуджа. То започва в началото на 1974 г., когато в дълбокия сняг издигнали червено знаме на върха.
Ген. Делчев пише през ноември 1981 г. на страниците на в. „Трудово дело“ пише : „На 28 януари 1974 г. в дълбокия сняг бяха забити жалони и бе издигнато червено знаме. Така започна строежът на Дом-паметника на партията. Заредиха се дни, месеци и години на упорита работа. Тежка и отговорна бе поставената задача в онези зимни дни — да се отлеят 15 000 куб. м бетон, да се вложат 2 000 тона стомана и да се монтират 14 стоманени въжета с диаметър 60 мм. За пет денонощия непрекъснат труд трябваше да бъде отлят бетонът на напрегнатия пръстен — конструкцията, на която щеше да се държи цялата сграда. Но арматурата на този пръстен беше толкова гъста, че вибраторите не можеха да работят. И за да достигне пластичният бетон до дъното на кофража, наложи се командирите и бойците да удрят с дървени чукове по кофража стотици пъти. Тази трудна и сложна операция беше завършена успешно“.
Домът– паметник е открит от Тодор Живков на 23 август 1981 г. по време на тържествата, посветени на 90 — годишнината от създаването на Българска комунистическа партия.
Сградата се състои от куполна зала и 70-метров пилон. На върха на пилона са монтирани две петолъчки с височина 12 метра. Тържествената зала е с диаметър 42 м и височина 14,5 м. и е декорирана с мозайки с обща площ от 550 кв. м. Мозайките пресъздават борбите на БКП и изграждането на социалистическото общество. В коридора около залата има 14 композиции, които отразяват мирния труд. Художественото оформление на паметника отнема 18 месеца и в него взимат участие над 60 творци, между които Димитър Киров, Величко Минеков и Валентин Старчев. Трите стълбища в дома били украсени с композиции от бяло кристално стъкло, изработени от чешкия скулптор Станислав Либенски.
През 1992 г. паметникът е одържавен по Закона за одържавяването на имуществото на БКП и запечатан. Сградата започва да се руши, чупят се стъкла, изкъртват се мозайки, орнаменти и други елементи от конструкцията на паметника. Умишлено са унищожени мозаечните портрети на Людмила Живкова и Тодор Живков. Огромната петолъчка е обстрелвана с огнестрелно оръжие, смятайки, че е изградена от рубини.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram