Готвели Казанлък за столица на Санстефанска България

Ds olil

В Папазовата къща в Казанлък бил направен проектът на Сан Стефанския мирен договор

На 12 януари 1878 година Главната квартира на руската армия се установява в освободения Казанлък изправена пред прага на пълен разгром, Османската империя изпраща в Казанлък свои представители да започнат предварителни преговори за примирие, припомня тазгодишния календар на Националния парк музей „Шипка – Бузлуджа“ – „Освободителната война и Шипченската епопея в илюстрации“. В календара са използвани гравюри от илюстрованите седмичници Illustrated London news, L’univers illustré, Иллюстрованная хроника войны (специално приложение към списание Всемирная иллюстрация), Le monde illustré от кореспонденциите на Джон Бел, Дик дьо Лонли, Всеволод Крестовски, Николай Каразин и др., както и от Album della Guerra russo-turca del 1877, Histoire illustrée de la Guerre d’Orient, Русско-турецкая война в европейской Турции 1877- 1878, отразяващи събитията отпреди 147 години.

Историческите сведения говорят, че на 13 януари султан Абдул-Хамид телеграфира на император Александър Втори, че той вече е назначил Сервер паша, министър на външните работи, и Намик паша, висш чиновник на империята, за пълномощни представители при водене на преговорите и на 15 януари те тръгват за Казанлък.

Междувременно още на 12 януари 1878 г. Главната квартира на руската армия е в Казанлък. При влизането си в града главнокомандващият Николай Николаевич благодари на войсковите части, удържали победа в сражението при Шипка-Шейново.

След като не е постигнато разбирателство настъплението на руски полкове продължава на юг и на 20 януари 1878 година те влизат в Одрин там вечерта на 31 януари 1878 година са подписани основи намира А един час по-късно примирие слагащо край на военните действия и определящо демаркационната линия между руската и османската армия

Първите преговори за мир в Руско-турската война са проведени в Папазовата къща, собственост на известния розотърговец Дончо Папазов в центъра на Казанлък. Преговорите се водят в продължение на два дни, но не се стига до разбирателство. След като не е постигнато разбирателство, настъплението на руски полкове продължава на юг и на 20 януари 1878 година те влизат в Одрин. Там, вечерта на 31 януари 1878 година, са подписани „Основи на мира“. А един час по-късно примирие, слагащо край на военните действия и определящо демаркационната линия между руската и османската армия, разказва календарът за 2025 г. на Националния парк музей „Шипка – Бузлуджа“.

В Папазовата къща в Казанлък бил направен проектът на Сан Стефанския мирен договор.

В спомените на Константин Бозвелиев, виден казанлъшки общественик и съвременник на събитията, се казва още:

„В продължение на цели три месеца след Санстефанския мирен договор казанлъчани живяха с надеждата или по-точно с илюзията, че Казанлък ще бъде столица на Санстефанска България… И радваха се предварително на откриващите се перспективи за нашия град и градяха въздушни кули върху своите смели предположения“.

Папазовата къща е удивително произведение на архитектурата от онова време, била строителното бижу на някогашната Калпакчийска махала в Казанлък. Къщата и днес се намира зад Универмага.

На снимката горе: Генерал Скобелев при Шейново (гравюра, публикувана в „Илюстрованнья хроника войны“ – специално приложение към списание „Всемирная иллюстрация“)

На снимката долу: Подписването на примирието с Турция в Адрианопул (гравюра, публикувана в „Илюстрованнья хроника войны“ – специално приложение към списание „Всемирная иллюстрация“)

Снимки: Календар за 2025 година на Националния парк музей „Шипка – Бузлуджа“ – „Освободителната война и Шипченската епопея в илюстрации“

На снимката: Факсимиле от титулната страница с „главата“ на „Всемирная иллюстрация“

Снимка: Календар за 2025 година на Националния парк музей „Шипка – Бузлуджа“ – „Освободителната война и Шипченската епопея в илюстрации“

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *