Казанлък да стане българската Женева мечтаели някога тукашните радетели за „израстването” на градеца преди 90 години. Разбираме за това от местната преса, където във връзка с провеждането на Конгрес на въздържателите през юли 1934 г., гимназиалният учител Борис Илиев написал цяла апология по темата „Казанлък – конгресен център“. Учителят изтъкнал множество аргументи в полза на идеята в печата и най-вече географското положение на града: „Казанлък е централен град. Той може и трябва да стане един вид българската Женева, в която всяка година се събират всевъзможни конгреси и събори”.
Учителят призовал управниците и гражданите добре да преценят „така изгодното си географско положение и направят зависящото от тях по настаняването, посрещането и въобще обслужването на конгресите”.
Борис Илиев отчита богатството на Казанлък на исторически паметници и дивна природа, той препоръчва домакините да организират излети и забавления на уморените участници след конгресите. Учителят бил сигурен преди 90 години, че Казанлък заслужава да бъде нашенската Женева.
Видно е, че идеята за конгресен център е стара и че същите доводи се използват от управниците и днес, когато тя само изглежда нова и също толкова осъществима.
Снимка: Казанлък в началото на ХХ век
Снимка: Минчо Минчев, Старъ Казанлъкъ
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram