Родените през 1925 г. трябвало да завършат училище през май-юни 1944 г. Обаче от учебната 1943/44 година изкарали само един срок, който приключил през декември, спомня си казанлъчанинът сър Иван Папукчиев.
Не се състоял и балът на абитуриентите, но съучениците все пак се събрали и изпаднали в почуда, пише в книгата „Сър Иван Папукчиев KdB – живот и спомени“, издадена през 2021 г. от дъщеря му и сина му Маргарита и Стефан Папукчиеви. Книгата е определяна като „сага за един благородник, събрал спомените за пет десетилетия от живота на Казанлък“.
„Абитуриенти! Война, полицейски час, купонна система, но …абитуриенти. Трябваше да се приготвим за бала /който така и не се състоя/. Имахме си купони за плат, но без покритие. И затова по списък от гимназията, комисарството по снабдяването ни даде бележка за плат за костюм. И на момчетата, и на момичетата.
Забързахме към магазина, където беше платът. А той – разкош: два вида плат. Един топ сив и един топ тъмносин. Избирай каквото душа ти пожелае.
Бал нямаше и на събирането в „Розариума“ се срещнахме малка част от випуска. Като се огледахме – половината със сиви, а другата половина с тъмносиви костюми. Това обувки, ризи, връзки… кой каквото има. Старо, износено, назаем от бащи, майки, братя и сестри.
Спомням си един, който дойде с много тясна риза. Тя му се беше впила, ама буквално впила, във врата. Явно се измъчваше, трудно дишаше, но повтаряше: „Нищо ми няма“. Спасението дойде от това, че по едно време ризата не издържа. Копчето с пукот се откъсна и отхвръкна някъде. Яката се разтвори и нашият съученик пое дълбоко въздух. „Е, нищо няма, де“. Лицето му взе да придобива нормален цвят.“
Сър Иван Папукчиев, който ни напусна през 2008 г., освен общественик, е и сред най-изявените специалисти в страната в областта на хералдиката и екслибрисите. Не по-малки са неговите познания във филателията, нумизматиката, фотографията, графиката. Организатор е на изложби и конкурси за екслибриси, водил е курсове и кръжоци по филателия. Стотици негови статии по въпроси на изброените по-горе области на познанието са публикувани в регионалния и централния печат. Автор на четири книги. През 2000 г. е дарен с рицарско достойнство и става редовен член на обществото „Рицарите на Браян“ с правото да носи титлата „Сър“. Командор на командерия България, напомня Стефан Саранеделчев, автор на книга за казанлъшките учители.
Снимка: „Сър Иван Папукчиев KdB – живот и спомени“
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram