Украинската контраофанзива се проваля и причината за това не е липсата на въздушна сила, пише британският вестник The Telеgraph, цитиран от obektivno.com.
Според Ричард Кемп, автор на статията, който е служил като полковник в британската армия, Украйна няма значим пробив в контраофанзивата си през последните шест седмици, което задава въпроса дали някога ще успее.
Руският президент Владимир Путин заяви по време на разговори с беларуския си колега Александър Лукашенко в Санкт Петербург, че украинската контраофанзива се е провалила.
В петък съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан заяви, че е преждевременно да се съди за резултата от контраофанзивата на Киев, добавяйки, че макар да губят „значителен“ брой войници, украинските сили все още имат „значителни“ резерви, които да разположат в битка.
Кемп пише в The Telegraph, че в сравнение с украинските пробиви през миналата година в Херсон и Харков, руските сили този път „не отиват никъде“, мобилизирайки войските си и подготвяйки огромни отбранителни линии.
Кемп смята, че Зеленски е изправен пред една възможност: нанасяне на пълни фронтални удари срещу добре укрепени места, подобно на Западния фронт през Първата световна война, където окопните линии са се простирали от Швейцария до морето в продължение на четири години, без решителен пробив. Това, отбелязва той, ще остави Киев изложен на промени в западната подкрепа, особено ако Тръмп бъде преизбран или ако Европа се умори.
Авторът поставя въпроса дали украинските войски наистина са готови да атакуват по този начин „военно, политически и финансово“ в продължение на месеци или години.
Руските бункери са описани като „едни от най-обширните системи за военна отбрана, наблюдавани по света“ от Министерството на отбраната на Обединеното кралство.
Пейзажът на юг, който изглежда е акцентът на контраофанзиват на Киев в момента, е предимно открита земеделска земя с малко защитени подходи, което прави изненадата, жизненоважен аспект в конфликта, почти невъзможен, изостряйки бойната слабост на Киев.
Кемп подчертава, че Украйна е превъзхождана числено във всеки военен аспект и страда от тежка липса на бронирани машини. Много доставени от НАТО танкове и бойни машини на пехотата бяха унищожени по време на ранните сондажни операции, поради което по-голямата част от останалите активи се задържат, за да се сведат до минимум по-нататъшните жертви.
Въпреки че някои в Киев обвиняват за военната слабост липсата на въздушна помощ, позовавайки се на нежеланието на западните партньори да доставят изтребители F-16 (въпреки че Великобритания вече обеща да обучава пилоти), Кемп отбеляза обаче, че това няма да облекчи спешните опасения на Украйна.
Месеците на обучение и прехвърляне на самолети не са единственият проблем, тъй като Кемп подчертава, че въздушната сила не е „магически куршум“.
Председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на Въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили по-рано заяви, че Русия има „1 000 изтребителя от четвърто поколение. Ако ще се състезавате с Русия във въздуха, ще ви трябват значително количество изтребители от четвърто и пето поколение“.
Британският полковник заключава, че потенциалът на Украйна да има успех зависи от способността й да предприема фронтални атаки. Тази концепция е критикувана от военните стратези, които с право възприемат достойнствата на „косвения подход“ – атакуване на линии с най-малко съпротивление, преди да атакуват по-слаби укрепления на фронтовата линия. Въпреки това, като се има предвид ситуацията в Киев, Кемп уточнява, че „няма привилегията да философства“ и смята, че фокусът върху „мръсната сухопътна война, а не върху небесните мечти“ е единствената надежда на Украйна за победа.
От своя страна украинският генерал Сергей Кривонос заяви, че руските сили имат по-голямо предимство във войната от украинските, тъй като притежават много по-сложна бойна техника.
В интервю за PryamiyTV Кривонос призна, че руската армия има забележителен опит и че нейната държава напълно осигурява всички нужди на своята армия, оплаквайки се, че в Украйна те имат „големи провали“ в този контекст.
Генералът продължи да уточнява, че основният проблем е високото ниво на корупция в Украйна, предизвиквайки скандали в страната почти всяка седмица, като заяви, че Киев „прахосва и без това ограничените си ресурси напразно“.
През юни Украйна заяви, че нейните сили продължават с контраофанзивата, но се борят да противодействат на руската въздушна и артилерийска сила, която възпрепятства настъплението им на изток и юг.
Източник: obektivno.bg, Гласове
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram