FT: Германия се противопоставя на прехвърлянето на активи на руската централна банка към Украйна

Ds olil

Берлин не подкрепи идеята на ЕС за прехвърляне на замразените активи на Банката на Русия за възстановяване на Украйна, като ФРГ изтъкна, че това е свързано с финансови и правни трудности, пише вестник Financial Times, цитирайки свои правителствени източници.

„Германия изрази възраженията си срещу плановете на Брюксел да наложи запор на замразените активи на Централната руска банка и да ги прехвърли за възстановяването на Украйна“, се казва в публикацията.

На 25 май говорителят на Европейската комисия Кристиан Виганд заяви, че до средата на май страните от ЕС са замразили общо над 200 млрд. евро на руската държава.

Твърди се, че високопоставени служители се съмняват, че планът ще получи достатъчна подкрепа, тъй като правните рискове са твърде високи. В същото време говорител на германското външно министерство заяви, че Москва „ще трябва да плати за щетите, които е причинила в Украйна“, като настоя, че Германия прави „всичко, което е по силите ѝ съгласно закона“, за да открие и замрази активите на руските физически лица и компании, обект на санкции. Той обаче добави, че самото предложение повдига „сложни финансови и правни въпроси“.

„Това би създало много проблеми“, цитира вестникът думите на един от събеседниците си, като отбелязва, че ситуацията може да създаде прецедент за други държави, особено по отношение на исканията на Полша за репарации от Германия за щетите от Втората световна война.

Според FT германският министър на правосъдието Марко Бушман е проучил предложенията на ЕС за конфискуване на въпросните активи и е стигнал до заключението, че това не е правно осъществимо. Говорител на Бушман обаче е отказал коментар.

„Предизвикателството е да се опитаме да решим кое е правно валидно и оправдано. Това е по-трудно, отколкото някой е смятал в началото“, заявил дипломатът пред вестника.

Очаква се външните министри на ЕС да обсъдят въпроса на среща в Люксембург в понеделник.

Според FT високопоставен украински служител е изразил позицията на Киев, че ЕС би могъл да събере три милиарда евро годишно от сметките на замразените руски резерви. Той добави, че Украйна обмисля и алтернативна схема, според която Европейската комисия „би могла да използва конфискуваните активи като обезпечение, срещу което да вземе заем за инвестиции, за да генерира печалби, които да бъдат предназначени за Киев“.

По-рано в. „Файненшъл таймс“ цитира добре осведомени източници, според които Европейската централна банка (ЕЦБ) е предупредила Европейската комисия да не пренасочва плащания по облигации на Руската централна банка в помощ на Украйна, тъй като това може да подкопае доверието в еврото като световна валута.

Въпреки многократните изявления на ЕК за възможното използване на замразените руски активи за възстановяването на Украйна, засега в ЕС няма законодателно основание за подобни действия.

Гласове

Последвайте ни и в Телеграм