След като през 1957 г. СССР успява да изстреля първия изкуствен спътник на Земята, Европа и САЩ са обхванати от страх, който влиза в историята като „сателитна криза“. Оттогава насам Русия не можеше да изненада Запада с нищо в техническата сфера, но разработената от нея ваксина срещу COVID-19 показа, че тя може би вече не е просто държава, която разполага с ядрен арсенал. Това коментират в редакцията на германския национален ежедневник Die Welt, припомняйки думите на бившия канцлер на ФРГ Хелмут Шмит за влиятелния съсед на Европа. Както отбелязва вестникът, данните за руската ваксина Sputnik V вече са публикувани в известното медицинско списание The Lancet.
Ефикасността на ваксината е 91,6%. Резултатите съвпадат с информацията за ефективността на ваксината, публикувана от Русия през ноември на ранен етап от опитите. Учените казаха, че резултатите показват още един мощен инструмент в борбата срещу пандемията на коронавируса. До известна степен те оправдават решението на Москва да започне да използва ваксината дори преди да се появят окончателните данни за нея. В Германия разчитат на одобрението на руската ваксина В Германия разчитат на одобрението на руската ваксина Томас Мертенс, председател на постоянната комисия за ваксинация в Германия, изрази надежда, че руската ваксина срещу новия коронавирус … Прочети повече
„Разработването на „Спутник V“ беше критикувано за безпрецедентната бързина и липсата на прозрачност в процеса. Но представеният резултат е недвусмислен. Сега може да се добави още една ваксина към борбата срещу COVID-19 „, обясняват вирусологът Иън Джоунс от Университета в Рединг и Поли Рой от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. Съвсем логично е, пише вестникът, че Кремъл нарече тази ценна течност „Спутник V“. По негово мнение името на ваксината „не само свидетелства за желанието за ново величие, но също така се използва, подобно на „Спутник“ от 1957 г., с пропагандна цел“. „Очарователно е да наблюдаваш Путин.
Сега никой друг лидер не е чист макиавелист. Путин е като машина за генериране, консолидиране и разширяване на властта. Студен като камък през зимата, той изчислява всички вътрешни и външнополитически възможности и използва всяка възможност, за да подчертае превъзходството на собствената си система“, оценяват още от редакцията на Die Welt, цитирани от агенция „Фокус“.
КРОСС
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram