50 журналисти са убити във връзка с работата им през 2020 г. Повечето държави, където са извършени убийствата, не са във война, се посочва в доклад на „Репортери без граници“, предаде АФП.
Данните показат увеличение на атакуваните журналисти, разследващи организираната престъпност, корупция и проблеми с околната среда.
В доклада се акцентира върху Мексико, Индия и Пакистан.
84% от убитите тази година са „умишлено атакувани“ за работата им, се казва в годишния доклад на неправителствената организация, в сравнение с 63% през 2019 г.
Мексико е на първо място с 8 убийства.
„Връзките между наркотрафикантите и политиците остават и журналистите, които се осмелят да отразят тези или свързани с това теми, продължават да бъдат мишени на варварски убийства“, подчертават от „Репортери без граници“.
Нито едно от убийствата в Мексико не е наказано до момента, допълва организацията, която ежегодно събира информация за насилието над журналисти по света от 1995 г.
Петима журналисти са убити в Афганистан.
Неправителствената организация също акцентира върху случая с екзекутирания ирански журналист Рухола Зам. Екзекутирането му затвърждава позицията на Иран като държавата с най-много осъдени на смърт журналисти през последния половин век.
През 2020 г. са убити по-малко журналисти спрямо 53 преди година, въпреки че от „Репортери без граници“ подчертават, че по-малко журналисти са работили на терен заради пандемията от коронавирус.
387 журналисти са вкарани в затвора, което е „исторически висок брой“. 14 са арестувани във връзка с отразяване на коронавирус кризата.
Преди няколко седмици Международната федерация на журналистите съобщи, че 42 журналисти са убити по време на изпълнение на задълженията си тази година.
Нюз бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram