Фирми, регистрирани на фондовите борси в Европейския съюз, ще трябва да използват открити процедури за наемане на персонал, така че до 2020 г. най-малко 40% от техния неизпълнителен персонал да бъде съставен от жени, се казва в проект за директива на ЕС, гласуван от Парламента. Депутатите предлагат компаниите, които не успеят да въведат подобни процедури, да бъдат подведени под отговорност. През 2013 г. само 17,6% от неизпълнителните членове на управителни съвети на най-големите компании в ЕС са жени.
„Ние приехме една логична резолюция и изпратихме ясен сигнал към Съвета, но също така и към европейската общественост и всички заинтересовани страни“, заяви съдокладчикът Роди Краца-Цагаропулу (ЕНП, Гърция), от Комисията за правата на жените.
„Резолюцията изяснява и подобрява откритата, прозрачна процедура за назначаване на неизпълнителни членове на управителния съвет, на компаниите чиито акции се предлагат на финансовите пазари. Парламентът си е свършил работата, а сега е ред на Съвета да продължи напред и да завърши настоящата директива, заедно с нас и с Комисията, преди изборите за Европейски парламент, така че да се придвижим по-близо до равенството между половете, в европейските компании. Това ще покаже на нашите граждани, че ние се борим срещу дискриминацията, за равни възможности за всички, на пазара на труда“, заяви съдокладчикът Евелин Регнер (С&Д, Австрия) от Комисията по правните въпроси.
Евродепутатите призоваха държавите членки да гарантират, че дружествата, регистрирани на фондовите пазари, ще предприемат ефективни и обвързващи мерки за равен достъп на жените и мъжете до управителните органи, така че да се гарантира, че до 2020 г. най-малко 40% от позициите, без тези на изпълнителните директори, са заети от жени. Публичните дружества ще трябва да постигнат тази цел още през 2018 година.
Когато кандидатите са с еднакво добра квалификация, следва да бъде даван приоритет на кандидата от по-слабо представения пол. Членовете на ЕП подчертават, че квалификацията и заслугите трябва да останат основните критерии.
Правилата за наемане няма да се прилагат за малки и средни предприятия (МСП), т.е. тези, в които работят по-малко от 250 души. Въпреки това, депутатите насърчават държавите членки да подкрепят малките и средни предприятия и да им дадат стимули за подобряване на баланса между половете в управителните органи.
Фирми, които не спазват правилата, ще трябва да обяснят причината и да уведомят компетентните национални органи за мерките, които са взети, и за плановете си за постигането на целта за в бъдеще.
Санкции, като налагането на глоби, следва да бъдат наложени, в случай на неспазване на прозрачните процедури за назначаване, а не за непостигането на целта от 40%, заявиха депутатите. Те предложиха изключването от участие в обществени поръчки да се добави към списъка с възможните санкции, които следва да бъдат направени задължителни, а не само препоръчителни, както предлага Комисията.
Парламентът одобри измененото предложение с 459 гласа „за“, 148 „против“ и 81въздържали се. За да влезе в сила, директивата трябва да бъде одобрена от Съвета на министрите.
Светлозар Стоянов
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram