Съд в Индонезия осъди бившия председател на парламента Сети Нованто на 15 години затвор заради ролята му в причиняване на щети на държавата в размер на около 170 млн. долара, свързани с проект за национална електронна карта за самоличност, съобщава „Ройтерс“.
Случаят шокира индонезийците, които вече са свикнали с големи корупционни скандали и засили масовото усещане, че техният парламент, отдавна разглеждан като прояден от корупция, е провалена институция.
„Обвиняемият е признат за виновен в сговаряне за извършване на корупция и е осъден на 15 години затвор, като е глобен с 500 млн. рупии„, изтъкна ръководителят на 5-членния съдебен състав в Джакарта. Глобата е еквивалентна на 36 хил. долара.
Нованто получава и забрана да заема държавна длъжност в продължение на пет години, след като изтърпи присъдата си и трябва да възстанови 7,3 млн. долара, които той беше обвинен, че е заграбил, добави съдията.
При четенето на присъдата, което е продължило повече от три часа, съдиите са прочели десетки случаи, включително описания на мястото, където бившият шеф на парламента е провеждал срещи за разделянето на кеша, получени по договора за лични карти.
Нованто е приел без израз на емоции прочетена от съдията присъда.
След бърза консултация с адвокатите си, той заяви пред съда, че ще отнеме известно време, за да обмисли дали да обжалва присъдата.
Нованто е обвинен в организирането на схема за кражбата на 173 млн. долара, или почти 40 процента от целия бюджет, отпуснат за създаването на национална лична карта.
Прокурорите, които са разпитали 80 свидетели по делото, настояваха за най-малко 16 години затвор за бившия парламентарен шеф.
Нованто, който е бил замесен в пет корупционни скандала от 1990-те години насам, но никога не е бил осъждан, беше задържан през ноември миналата година, след като многократно не откликвал на призовки за разпит по делото, заявявайки, че се нуждае от сърдечна операция.
Индонезийците трябва да се справят с високи равнища на корупция в много области на живота си, като страната е на 96-то място от 180 държави в годишния индекс за корупцията на „Трансперънси интернешънъл“ през миналата година.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram