На фона на вилнеещата корупция в Киев и докато американски войски се струпват на украинската граница, има ли администрацията на Байдън план за изход от конфликта?
Украинското правителство, оглавявано от Володимир Зеленски, използва парите на американските данъкоплатци, за да плаща скъпо за жизнено необходимото дизелово гориво, което дава възможност на украинската армия да движи войната си с Русия. Не е известно колко плаща правителството на Зеленски за галон от горивото, но Пентагонът плащаше по 400 долара на галон, за да транспортира бензин от пристанище в Пакистан, с камиони или парашути, до Афганистан по време продължилата десетилетия война на американците там.
Това, което също не се знае, е че Зеленски купува горивото от Русия – страната, с която Украйна и Вашингтон са във война – и украинският президент и мнозина от антуража му са отмъкнали несметни милиони от американските долари, заделени за плащане на дизелово гориво. Една приблизителна оценка от анализаторите на Централната разузнавателна агенция дава 400 милиона долара незаконно присвоени средства за миналата година, най-малко. Друг експерт сравни нивото на корупция в Киев като близко до това от афганистанската война, „въпреки че от Украйна няма да има професионални одиторски доклади.“
„Зеленски купува гориво с отстъпка от руснаците“, ми каза един компетентен служител на американското разузнаване. „А кой плаща за газта и нефта? Ние. Путин и неговите олигарси правят милиони“ от това.
Беше ми казано също, че много министерства в Киев буквално „се състезават“ да създават подставени фирми, с които да сключват договори за износ на оръжия и боеприпаси с частни търговци на оръжие по цял свят, като всички те осигуряват подкупи. Много от тези фирми са в Полша и Чехия, а за други се смята, че са в Персийския залив и Израел. Няма да се учудя, ако разбера, че има и на други места като Кайманските острови и Панама, и в това има много замесени американци“, ми каза американски експерт по международна търговия.
Проблемът с корупцията беше директно повдигнат със Зеленски, на среща през януари в Киев с директора на ЦРУ Уилям Бърнс. Неговото послание за украинския президент, както ми каза служител от разузнаването, който директно е запознат със срещата, е било като от филм за мафията от 50-те години. Старшите генерали и правителствените власти в Киев са разгневени, обвинявайки Зеленски в алчност, предупреждава Бърнс украинския президент, заради това, че „взима по-голяма част от тази, която отива при генералите при разпределянето на присвоените пари“.
Бърнс също така е представил на Зеленски списък с трийсет и петима генерали и висши управляващи, за чиято корупция ЦРУ и членове на американското правителство знаят. Зеленски отговори на американския натиск десет дни по-късно като публично освободи десет от най-изявените служители от списъка и не направи почти нищо друго. „Десетимата освободени много нагло парадираха с взетите пари – караха из Киев с новите си мерцедеси“, ми каза служителят от разузнаването.
Според същия източник, половинчатият отговор на Зеленски и липсата на заинтересованост от страна на Белия дом се разглеждат като още един знак за липса на лидерство, което води до „тотален срив“ на доверието между Белия дом и някои елементи от разузнавателната общност. Друг разделящ проблем, което многократно ми беше казано през последните разговори, е рязката идеологичност и липсата на политически умения, демонстрирани от държавния секретар Тони Блинкен и съветника по национална сигурност Джейк Съливан. Президентът и двамата му основни външнополитически съветници „живеят в различни светове“ от тези на опитните дипломати и офицерите от разузнаването, назначени в Белия дом. „Те нямат опит, преценка и морални устои. Те просто говорят лъжи, съчиняват си истории. Ходовете на дипломатическия отказ не са това, те са нещо различно“, каза служителят от разузнаването. „Това трябва да се прекрати.“
Изтъкнат американски дипломат в пенсия, който енергично се противопоставя на политиката на Байдън спрямо Русия и Китай, описа Блинкен като нещо малко повече от „израстнал в кариерата чиновник от Конгреса“, а Съливан като „мениджър на политически кампании“, които внезапно са се озовали на най-централната позиция в света на високопоставената дипломация, „без никаква съпричастност към опозицията. Те са прилични политичета“, добавя той, „но сега политическият и енергийният свят изцяло се преобърнаха. Китай и Индия продават рафиниран бензин на Западния свят. Това е просто бизнес.“
Настоящата криза не се улеснява от факта, че Путин също действа ирационално. Източникът от разузнаването ми каза, че всичко, което Путин „прави в Украйна е против дългосрочните интереси на Русия. Емоциите са надделяли над разума и той прави неща, които са тотално непродуктивни. И при това положение, ще седнем ли ние заедно с Путин и Зеленски да оправим нещата? Няма шанс.“
„Има тотален разрив между ръководството на Белия дом и разузнавателната общност“, каза служителят на разузнаването. Разривът е още от есента, когато, както аз писах в началото на февруари, Байдън разпореди тайното унищожаване на газопроводите Северен поток в Балтийско море. „Унищожаването на газопроводите Северен поток никога не беше обсъдено или дори предварително известно на общността“, ми каза служителят. „И това не е стратегия за приключване на войната. САЩ прекарват две години в планиране на инвазията в Нормандия през Втората световна война. Какво ще правим, ако Китай реши да нападне Тайван?“ Служителят добави, че Националният съвет по разузнаването сега ще разпореди да се изготви Оценка от Националното разузнаване относно защитата на Тайван от Китай, което ще предостави политически насоки за националната сигурност, в случай че такова нещо се стане. Засега няма причина, въпреки непрекъснатите американски провокации както от републиканци, така и от демократи, каза източникът, да се подозира, че Китай има някакво намерение да напада Тайван. Китай изгуби милиарди за изграждането на своя крайно амбициозен проект Пояс и Път, целящ да свърже Източна Азия с Европа и инвестира, може би неразумно, в морски пристанища по цял свят. „Проблемът е в това, че вече няма работещ процес на оценяване от Националното разузнаване.“, каза служителят.
„Бърнс не е проблем. Проблемът е Байдън и неговите главни лейтенанти – Блинкен и Съливан и тяхната клика от обожатели – които гледат на всеки, който критикува Зеленски като на поддръжник на Путин. Ние сме срещу злото. Украйна ще се бие „докато и последният военен снаряд свърши, и след това.“ И ето го Байдън, който казва на Америка, че ще се бием толкова, колкото е нужно.“
Източникът цитира малко известното и слабо дискутирано разполагане в региона, оторизирано от Байдън, на две бригади с хиляди от най-добрите американски бойни части. Една бригада от 82-а Въздушнодесантна дивизия тренира интензивно и се упражнява в базата си в Полша, само на няколко километра от украинската граница. Тя беше подсилена в края на миналата година от бригада от 101-ва Въздушнодесантна дивизия, която беше разположена в Румъния. Сегашната численост на двете бригади, включваща и административните и поддържащите части – с камионите и шофьорите, които поддържат постоянния поток от оръжия и военно оборудване, придвижвано по море, за да държи бойните части в готовност – може би наброява над 20 000.
Служители от разузнаването ми казаха, че „няма данни, че някой висш служител в Белия дом изобщо знае какво се случва с 82-а и 101-а дивизии. Като част от учение на НАТО ли са там, или за да служат заедно с бойни части на НАТО, ако Западът реши да се ангажира с руските части вътре в Украйна? За да тренират ли са там, или за да стартират? Правилата на въвличането гласят, че те не могат да нападнат руснаците, докато нашите момчета не бъдат нападнати.“
„Но това шоу се ръководи от младежите“, добави източникът. „Няма никаква координация на Националния съвет по разузнаването, а армията на САЩ се подготвя да ходи на война. Не е ясно дали Белият дом знае какво става. Излязъл ли е президентът пред американския народ с информиращо обръщение относно това, което става? Единствените брифинги, които пресата и обществото получават днес, са от говорителите на Белия дом.
„Това не е просто лошо лидерство. Това е никакво. Нула.“ Източникът добави, че група от украински бойни пилоти в момента се обучават тук, в Америка, за да летят с конструирания в САЩ F-16 изтребител, с цел, ако се наложи, да летят в битка срещу руските войски и други цели в Украйна.“ За това също не е взимано никакво решение.
Най-ясните изявления за американската политика бяха направени не от Белия дом, а от Пентагона. Армейски генерал Марк Мили, който е началник на Генералния щаб, каза за войната на 15 март: „Русия остава изолирана. Техните военни запаси бързо се изчерпват. Войниците им са деморализирани, необучени, немотивирани военнослужещи и осъдени, а ръководството им се проваля. След като вече се провали в стратегическите си цели, Русия все повече разчита на други страни, като Иран и Северна Корея… Тези отношения са изградени на жестоките връзки на подтискане на свободата, подчиняване на правата и поддържане на тиранията… Украйна остава силна. Те са способни и обучени. Украинските войници са… силни в бойните си части. Техните танкове, бойните машини на пехотата и бронираните им машини само ще засилят фронтовата линия.“
Има и доказателства, че Мили е голям оптимист. На мен ми беше казано, че преди два месеца Генералният щаб е наредил на членовете на персонала – военната фраза е „възложил“ – да изготвят споразумение за прекратяване на войната, което да бъде представено на руснаците след тяхното поражение на украинското бойно поле.
Ако в следващите няколко месеца нещата станат много зле за отстъпващата както по численост, така и по въоръжение украинска армия, ще се присъединят ли двете американски бригади към силите на НАТО и ще се изправят ли лице в лице срещу руската армия вътре в Украйна? Това план ли е, или е надежда на американския президент? Това ли е разговорът около огнището, който той иска да проведе (по аналогия с президента Рузвелт, който в тежките години 1933-1944 г. всяка седмица е изнасял сказки за американския по радиото, наречени „Разговори край огнището“ – б.пр.)? Ако Байдън реши да сподели мислите си с американския народ, може да поиска да обясни и какво е това, което двете напълно екипирани и окомплектовани армейски бригади правят толкова близо до военната зона.
Използваме бисквитки, за да гарантираме, че Ви предоставяме най-доброто изживяване на нашия уебсайт. Ако продължите да използвате този сайт, ще приемем, че сте съгласни.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.OkПолитика на поверителност
Хърш: Зеленски и обкръжението му са присвоили $400 млн. от средствата за дизелово гориво
Сиймур Хърш, seymourhersh.substack.com
Да търгуваш с врага
На фона на вилнеещата корупция в Киев и докато американски войски се струпват на украинската граница, има ли администрацията на Байдън план за изход от конфликта?
Украинското правителство, оглавявано от Володимир Зеленски, използва парите на американските данъкоплатци, за да плаща скъпо за жизнено необходимото дизелово гориво, което дава възможност на украинската армия да движи войната си с Русия. Не е известно колко плаща правителството на Зеленски за галон от горивото, но Пентагонът плащаше по 400 долара на галон, за да транспортира бензин от пристанище в Пакистан, с камиони или парашути, до Афганистан по време продължилата десетилетия война на американците там.
Това, което също не се знае, е че Зеленски купува горивото от Русия – страната, с която Украйна и Вашингтон са във война – и украинският президент и мнозина от антуража му са отмъкнали несметни милиони от американските долари, заделени за плащане на дизелово гориво. Една приблизителна оценка от анализаторите на Централната разузнавателна агенция дава 400 милиона долара незаконно присвоени средства за миналата година, най-малко. Друг експерт сравни нивото на корупция в Киев като близко до това от афганистанската война, „въпреки че от Украйна няма да има професионални одиторски доклади.“
„Зеленски купува гориво с отстъпка от руснаците“, ми каза един компетентен служител на американското разузнаване. „А кой плаща за газта и нефта? Ние. Путин и неговите олигарси правят милиони“ от това.
Беше ми казано също, че много министерства в Киев буквално „се състезават“ да създават подставени фирми, с които да сключват договори за износ на оръжия и боеприпаси с частни търговци на оръжие по цял свят, като всички те осигуряват подкупи. Много от тези фирми са в Полша и Чехия, а за други се смята, че са в Персийския залив и Израел. Няма да се учудя, ако разбера, че има и на други места като Кайманските острови и Панама, и в това има много замесени американци“, ми каза американски експерт по международна търговия.
Проблемът с корупцията беше директно повдигнат със Зеленски, на среща през януари в Киев с директора на ЦРУ Уилям Бърнс. Неговото послание за украинския президент, както ми каза служител от разузнаването, който директно е запознат със срещата, е било като от филм за мафията от 50-те години. Старшите генерали и правителствените власти в Киев са разгневени, обвинявайки Зеленски в алчност, предупреждава Бърнс украинския президент, заради това, че „взима по-голяма част от тази, която отива при генералите при разпределянето на присвоените пари“.
Бърнс също така е представил на Зеленски списък с трийсет и петима генерали и висши управляващи, за чиято корупция ЦРУ и членове на американското правителство знаят. Зеленски отговори на американския натиск десет дни по-късно като публично освободи десет от най-изявените служители от списъка и не направи почти нищо друго. „Десетимата освободени много нагло парадираха с взетите пари – караха из Киев с новите си мерцедеси“, ми каза служителят от разузнаването.
Според същия източник, половинчатият отговор на Зеленски и липсата на заинтересованост от страна на Белия дом се разглеждат като още един знак за липса на лидерство, което води до „тотален срив“ на доверието между Белия дом и някои елементи от разузнавателната общност. Друг разделящ проблем, което многократно ми беше казано през последните разговори, е рязката идеологичност и липсата на политически умения, демонстрирани от държавния секретар Тони Блинкен и съветника по национална сигурност Джейк Съливан. Президентът и двамата му основни външнополитически съветници „живеят в различни светове“ от тези на опитните дипломати и офицерите от разузнаването, назначени в Белия дом. „Те нямат опит, преценка и морални устои. Те просто говорят лъжи, съчиняват си истории. Ходовете на дипломатическия отказ не са това, те са нещо различно“, каза служителят от разузнаването. „Това трябва да се прекрати.“
Изтъкнат американски дипломат в пенсия, който енергично се противопоставя на политиката на Байдън спрямо Русия и Китай, описа Блинкен като нещо малко повече от „израстнал в кариерата чиновник от Конгреса“, а Съливан като „мениджър на политически кампании“, които внезапно са се озовали на най-централната позиция в света на високопоставената дипломация, „без никаква съпричастност към опозицията. Те са прилични политичета“, добавя той, „но сега политическият и енергийният свят изцяло се преобърнаха. Китай и Индия продават рафиниран бензин на Западния свят. Това е просто бизнес.“
Настоящата криза не се улеснява от факта, че Путин също действа ирационално. Източникът от разузнаването ми каза, че всичко, което Путин „прави в Украйна е против дългосрочните интереси на Русия. Емоциите са надделяли над разума и той прави неща, които са тотално непродуктивни. И при това положение, ще седнем ли ние заедно с Путин и Зеленски да оправим нещата? Няма шанс.“
„Има тотален разрив между ръководството на Белия дом и разузнавателната общност“, каза служителят на разузнаването. Разривът е още от есента, когато, както аз писах в началото на февруари, Байдън разпореди тайното унищожаване на газопроводите Северен поток в Балтийско море. „Унищожаването на газопроводите Северен поток никога не беше обсъдено или дори предварително известно на общността“, ми каза служителят. „И това не е стратегия за приключване на войната. САЩ прекарват две години в планиране на инвазията в Нормандия през Втората световна война. Какво ще правим, ако Китай реши да нападне Тайван?“ Служителят добави, че Националният съвет по разузнаването сега ще разпореди да се изготви Оценка от Националното разузнаване относно защитата на Тайван от Китай, което ще предостави политически насоки за националната сигурност, в случай че такова нещо се стане. Засега няма причина, въпреки непрекъснатите американски провокации както от републиканци, така и от демократи, каза източникът, да се подозира, че Китай има някакво намерение да напада Тайван. Китай изгуби милиарди за изграждането на своя крайно амбициозен проект Пояс и Път, целящ да свърже Източна Азия с Европа и инвестира, може би неразумно, в морски пристанища по цял свят. „Проблемът е в това, че вече няма работещ процес на оценяване от Националното разузнаване.“, каза служителят.
„Бърнс не е проблем. Проблемът е Байдън и неговите главни лейтенанти – Блинкен и Съливан и тяхната клика от обожатели – които гледат на всеки, който критикува Зеленски като на поддръжник на Путин. Ние сме срещу злото. Украйна ще се бие „докато и последният военен снаряд свърши, и след това.“ И ето го Байдън, който казва на Америка, че ще се бием толкова, колкото е нужно.“
Източникът цитира малко известното и слабо дискутирано разполагане в региона, оторизирано от Байдън, на две бригади с хиляди от най-добрите американски бойни части. Една бригада от 82-а Въздушнодесантна дивизия тренира интензивно и се упражнява в базата си в Полша, само на няколко километра от украинската граница. Тя беше подсилена в края на миналата година от бригада от 101-ва Въздушнодесантна дивизия, която беше разположена в Румъния. Сегашната численост на двете бригади, включваща и административните и поддържащите части – с камионите и шофьорите, които поддържат постоянния поток от оръжия и военно оборудване, придвижвано по море, за да държи бойните части в готовност – може би наброява над 20 000.
Служители от разузнаването ми казаха, че „няма данни, че някой висш служител в Белия дом изобщо знае какво се случва с 82-а и 101-а дивизии. Като част от учение на НАТО ли са там, или за да служат заедно с бойни части на НАТО, ако Западът реши да се ангажира с руските части вътре в Украйна? За да тренират ли са там, или за да стартират? Правилата на въвличането гласят, че те не могат да нападнат руснаците, докато нашите момчета не бъдат нападнати.“
„Но това шоу се ръководи от младежите“, добави източникът. „Няма никаква координация на Националния съвет по разузнаването, а армията на САЩ се подготвя да ходи на война. Не е ясно дали Белият дом знае какво става. Излязъл ли е президентът пред американския народ с информиращо обръщение относно това, което става? Единствените брифинги, които пресата и обществото получават днес, са от говорителите на Белия дом.
„Това не е просто лошо лидерство. Това е никакво. Нула.“ Източникът добави, че група от украински бойни пилоти в момента се обучават тук, в Америка, за да летят с конструирания в САЩ F-16 изтребител, с цел, ако се наложи, да летят в битка срещу руските войски и други цели в Украйна.“ За това също не е взимано никакво решение.
Най-ясните изявления за американската политика бяха направени не от Белия дом, а от Пентагона. Армейски генерал Марк Мили, който е началник на Генералния щаб, каза за войната на 15 март: „Русия остава изолирана. Техните военни запаси бързо се изчерпват. Войниците им са деморализирани, необучени, немотивирани военнослужещи и осъдени, а ръководството им се проваля. След като вече се провали в стратегическите си цели, Русия все повече разчита на други страни, като Иран и Северна Корея… Тези отношения са изградени на жестоките връзки на подтискане на свободата, подчиняване на правата и поддържане на тиранията… Украйна остава силна. Те са способни и обучени. Украинските войници са… силни в бойните си части. Техните танкове, бойните машини на пехотата и бронираните им машини само ще засилят фронтовата линия.“
Има и доказателства, че Мили е голям оптимист. На мен ми беше казано, че преди два месеца Генералният щаб е наредил на членовете на персонала – военната фраза е „възложил“ – да изготвят споразумение за прекратяване на войната, което да бъде представено на руснаците след тяхното поражение на украинското бойно поле.
Ако в следващите няколко месеца нещата станат много зле за отстъпващата както по численост, така и по въоръжение украинска армия, ще се присъединят ли двете американски бригади към силите на НАТО и ще се изправят ли лице в лице срещу руската армия вътре в Украйна? Това план ли е, или е надежда на американския президент? Това ли е разговорът около огнището, който той иска да проведе (по аналогия с президента Рузвелт, който в тежките години 1933-1944 г. всяка седмица е изнасял сказки за американския по радиото, наречени „Разговори край огнището“ – б.пр.)? Ако Байдън реши да сподели мислите си с американския народ, може да поиска да обясни и какво е това, което двете напълно екипирани и окомплектовани армейски бригади правят толкова близо до военната зона.
Източник: seymourhersh.substack.com
Превод за „Гласове“ Екатерина Грънчарова
Последвайте ни и в Телеграм