Терористичният акт в Манчестър Арена след концерта на американската певица Ариана Гранде е последният от поредицата атаки във Великобритания.
Най-тежката от тях, през юли 2005 г., уби 56 души и рани над 700. На 7 юли четирима камикадзе извършиха координирано нападение в пиков час на три перона на лондонското метро. Терористична група, свързана с „Ал Кайда“, пое отговорността за кръвопролитието, пише manager.news.bg
15 дни след това бяха предотвратени четири подобни атентата в три влака на метрото и автобус. Камикадзета трябвало да се детонират почти едновременно. Самоделните бомби обаче не избухнаха заради дефект на взривното вещество. Според властите двете серии атентати са свързани.
На 30 юни 2007 г. кола, натъпкана с газови бутилки, се насочи с висока скорост срещу основния терминал на летището в Глазгоу – много оживено в началото на училищната ваканция.
Индиец, шофьор на колата, залят с бензин, бе тежко обгорен и почина месец по-късно. Пътникът – иракски лекар, бе арестуван. През 2008 г. бе осъден на доживотен затвор.
Ден по-рано бяха открити два мерцедеса, пълни с туби с бензин, газови бутилки и пирони. Колите били паркирани близо до Пикадили Съркъс, в сърцето на Лондон. Проблем с връзката от разстояние с детониращото устройство е предотвратило избухването на колите, смятат разследващите.
На 22 май 2013 г. двама лондончани от нигерийски произход блъснаха с кола 25-годишен британски войник в югоизточен Лондон. Преди това го намушкали многократно с нож и се опитали да го обезглавят. Във видео, заснето малко след убийството, един от терористите заяви, че е отмъщавал за „мюсюлманите, убити от британски войници“.
На 5 декември 2015 Мюайдин Мир, 30-годишен сомалиец, рани с нож двама души, единият от които тежко, на входа на метрото в Лейтънстоун, източен Лондон. Това стана два дни след първите британски въздушни удари срещу ДАЕШ в Сирия. Нападението беше определено като терористично. Извършителят бе осъден на доживотен затвор.
На 22 март тази година мъж се вряза с кола в множеството хора на Уестминстърския мост, а след това рани смъртоносно с нож един полицай пред британския парламент. Петима души загинаха при атаката. Авторът й Халид Масуд, британски гражданин, приел исляма, бе застрелян от полицията. ДАЕШ пое отговорността за нападението, но Скотланд ярд заяви, че няма доказателства за връзка между Масуд и ДАЕШ или „Ал Кайда“.
През март Скотланд ярд съобщи, че британските служби за сигурност са предотвратили 13 опита за терористични атаки от 2013 г. насам./КРОСС
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram