Управляващата коалиция в Германия се разпадна

Управляващата коалиция в Германия се разпадна, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер и отвори пътя към предсрочни избори, предизвиквайки политическа криза в най-голямата европейска икономика, часове след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ. След освобождаването на лидера на Свободната демократическа партия (СвДП) от министерския пост се очаква Шолц да оглави кабинет на малцинството на своята Германска социалдемократическа партия и Зелените – втората по големина партия в Германия.

Какво следва оттук нататък?

Шолц каза, че ще поиска гласуването на вот на доверие на правителството му на 15 януари – необходимото предшестващо действие преди произвеждането на избори в края на март. Съгласно правилата, създадени, за да се избегнат коалиционните кризи като тези, ускорили края на междувоенната демокрация в Германия (Ваймарската република – бел. ред.), канцлерът до голяма степен контролира хода на събитията: опозицията може да го свали от поста преди края на мандата му, ако събере мнозинство за конкретен алтернативен канцлер, но това няма да е лесно при сегашната парламентарна аритметика.

Как ще управлява Шолц до изборите?

Зелените, втората по големина партия в трипартийната коалиция, ще останат в правителството. Без парламентарно мнозинство зад гърба си, управляващите ще трябва да се съюзяват ситуационно за подкрепа за отделни гласувания и по отделни въпроси с други партии (т. нар. плаващи мнозинства). Шолц каза, че ще поиска от Фридрих Мерц, лидер на опозиционните консерватори, да подкрепи спешно необходимите бюджетни мерки, като посочи, че изпадналата в криза германска икономика не може да чака да минат изборите.

Канцлерът трябва да обяви заместник на Линднер за заемания от него възлов пост. Същото се отнася и за другите три министерски кресла, заемани от представители на СвДП – на правосъдието, транспорта и образованието – които също си тръгват заедно с лидера си. Сред възможностите за нов ковчежник на държавата е съветникът на Шолц и ръководител на канцеларията му Волфганг Шмит или Роберт Хабек, който може да съвмести поста заедно със сегашните си длъжности в правителството на министър на икономиката и вицеканцлер. Шолц, който сам е бил финансов министър, може също да съвмести поста с канцлерския.

Какво може да направи опозицията?

Мерц, който от дълго време иска предсрочни избори, за да бъде свалено правителството, което според него е загубило капацитета си за действие, ще бъде изправен пред дилема: евентуален отказ да помогне на Шолц за осигуряването и приемането на бюджет на държавата може да навреди на каузи, които лидерът на консервативната опозиция подкрепя твърдо, като например помощта за Украйна. От друга страна, Мерц, който води убедително в социологическите проучвания, може да не желае да прави политически реверанси към Шолц точно преди изборите, които биха могли да се възприемат като победи за канцлера.

Източник: БТА, „Гласове“ 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram