/Поглед.инфо/ Унгария – единствената страна от ЕС, която ефективно се съпротивлява на новата вълна антируски санкции – обяви извънредно положение. Това, което се случва, е свързано, разбира се, с Украйна. Обвиненията в опит за узурпиране на властта вече се изсипаха върху унгарския премиер Виктор Орбан, но всъщност мотив за въвеждането на извънредното положение станаха още по-цинични причини.
На 24 май унгарският парламент прие 10-та поправка на Конституцията, разширяваща основанията за въвеждане на извънредно положение. Ако по-рано вече беше въведена в страната поради миграционната криза в ЕС, както и по време на ширещия се коронавирус, сега може да бъде въвеждано и в случай на въоръжени конфликти, войни или хуманитарни бедствия, възникнали в съседни на Унгария страни, които създават или може да създадат заплаха за унгарския народ.
Още същия ден премиерът Орбан се възползва от новата поправка. Според него бойните действия в Украйна създават „постоянна заплаха за Унгария“, която „застрашава нашата физическа сигурност, както и заплашва енергийната и финансовата сигурност на нашата икономика, както и на обикновените семейства“.
„Виждаме, че войната в Украйна и санкциите на Брюксел доведоха до огромни икономически сътресения и рязко покачване на цените. Светът е на прага на икономическа криза. Правителството, упражнявайки правото си по конституцията, обявява извънредно положение от полунощ“, каза ръководителят на унгарското правителство. „Подобно на извънредното положение, въведено по време на епидемията, това ще позволи на правителството незабавно да реагира и да защити Унгария и унгарските семейства с всички възможни средства“, допълни той.
Закони и правомощия
Извънредното положение, въведено от 25 май, позволява на Орбан да взема решения, заобикаляйки парламента. Да, има конституционно мнозинство в законодателната власт, но все пак се нуждае от процедури, за да приеме законопроекта. Сега, в рамките на закона за извънредното положение, Орбан получи възможността да издава укази, които са валидни за 15 дни – след което парламентът има право да ги удължи или не.
Като се има предвид, че премиерът има две трети от местата в парламента, вариантът за неподновяване изглежда малко вероятен. Освен това по време на извънредното положение е възможно да не се провеждат избори, референдуми и други народни гласувания – тоест, с други думи, ще бъде изключително трудно да се отстрани ръководителят по легитимен начин.
Разбира се, обвиненията в злоупотреба с власт, нейното узурпиране, нарушаване на права и свободи веднага се изсипаха върху Орбан. „Унгарският авторитарен лидер използва войната в Украйна като извинение да вземе повече власт“, пише едно западно издание. На премиера обаче не му пука.
„Не бива да се обезкуражаваме от възмутени викове, обвинения в непригодност или да ни третират като нарушители. Всъщност би било подозрително, ако нищо от горното не беше прозвучало. Моля, имайте предвид, че всеки, който играе по правилата на опонентите си, е длъжен да загуби“, казва Орбан.
Всъщност въвеждането на извънредното положение е самото „играене срещу правилата“ на Виктор Орбан – по-точно контраиграта. Отговор на външните предизвикателства, които застрашават както сигурността на самата Унгария, така и неговата лична власт. „Очевидно, това е отговор на вълната от бежанци от Украйна, на засилващите се проблеми и на натиска от ЕС и НАТО. И може би за някои неща, свързани със Закарпатието… В настоящата ситуация той едва ли има друг изход ”, пише Вадим Трухачов, доцент в Руския държавен хуманитарен университет.
Рискове и възможности
Така извънредното положение ще помогне на министър-председателя да държи ситуацията под контрол по време на продължаващата икономическа криза. Нарастваща инфлация, бюджетни проблеми, падащ стандарт на живот – всичко това неизбежно ще предизвика недоволство сред населението, както и активизиране на вътрешнополитически опоненти на премиера.
Естествено, Брюксел активно ще инвестира в това нарастване на недоволството, както чрез бюджетни инструменти (ще се опитат да лишат Унгария от субсидии), така и по други канали. Европейската комисия разбира, че Виктор Орбан трябва да бъде грубо наказан. В края на краищата Орбан, всъщност, заличи шестия пакет от санкции срещу Русия.
Унгария заяви, че няма да подкрепи ембарго срещу руския петрол и поиска от европейските си партньори да не поставят тази точка в дневния ред на срещата на високо равнище на ЕС следващата седмица, за да се избегнат скандали. „Обсъждането на пакет от санкции на ниво лидери при липса на консенсус би било контрапродуктивно. Това само ще подчертае нашите вътрешни противоречия и няма да има реалистична възможност за разрешаването им“, каза Виктор Орбан.
Да, Европейската комисия иска да отдели почти 300 милиарда евро за процеса на изоставяне на руските енергийни ресурси. Но, първо, тези пари не се взимат от тавана, а от джобовете на европейските данъкоплатци, включително и на унгарците. Второ, повече от 90% от средствата на този пакет отиват за развитие на „зелена енергия“ – тоест, с други думи, за намаляване на средства от различни фондове и стартиращи предприятия, които ще създадат скъпо и ненадеждно производство на енергия. В същото време според Будапеща се отделят незначителни суми за адаптиране на зависими от Русия страни – например Унгария – към новите условия (модернизация на петролната и газовата инфраструктура и др.). Припомняме, че Унгария поиска сума от 15 до 18 милиарда евро само за съгласието си да се откаже от руския петрол.
По същество Орбан вкара Брюксел в капан. Ако дадете пари на Унгария, други страни от ЕС ще предявят същите искания. Ако не, тогава няма да има ембарго. Възможно е европейските бюрократи да се опитат да се измъкнат от този избор, като свалят Орбан – а премиерът ще се защитава именно чрез правомощията по извънредното положение.
Което вероятно е за дълго – все пак самият Орбан каза, че сегашното десетилетие за Европа ще се превърне в „ера на опасност, беззащитност и войни“. Не е изненадващо, че унгарските правозащитници се оплакват, че извънредното положение „ще стане новото нормално, което ще застраши основните свободи на всеки от нас, а управлението на страната чрез укази на премиера ще подкопае значението на парламента“.
„Сега две трети от местата в парламента не са му достатъчни. Новото нормално за Виктор Орбан ще бъде постоянно извънредно положение, което му позволява да ограничава основните права и свободи“, възмущава се Торстен Бенер, директор на Института за глобална публична политика в Берлин.
В същото време извънредното положение може да позволи на унгарския премиер не само да защити страната и себе си от заплахи, но и да не пропусне историческа възможност.
Факт е, че ситуацията в Украйна очевидно не е наред. Катастрофалната икономическа ситуация, сривът на фронтовете, масовата капитулация на украинските резервисти, очакваното начало на освобождението на Одеса и Николаев от руските войски – всичко това създава перфектна буря, която може не само да свали правителството на Зеленски, но и доведе до териториалния разпад на Украйна. Всъщност поляците вече са на нисък старт – Варшава подготвя правна рамка, както и войски за окупацията на територията на Западна Украйна.
Вече има оценки, че при тази ситуация Виктор Орбан не само ще може, но и ще бъде задължен да се опита да поеме контрола над Закарпатието – исторически унгарска територия, все още населена с етнически унгарци. За да направи това, той всъщност се нуждае от специални правомощия, които му позволяват бързо да взема решения. В крайна сметка е възможно прозорецът на възможностите да бъде много тесен.
Превод: В. Сергеев
Последвайте ни и в Телеграм