Турция може да стане логистичен център за Русия (Обзор на турската преса)

/Поглед.инфо/ Напрежението между Гърция и Турция се засилва

Хабер“ съобщава, че докато напрежението между Турция и Гърция напоследък ескалира поради взаимни претенции, източници, разговаряли с вестник „Катимерини“, едно от авторитетните издания в Гърция, оценяват възможни сценарии за развитие на ситуацията между страните. По-рано турският президент Реджеп Тайип Ердоган, коментирайки разполагането на военни и оръжия от Атина на островите в Егейско море, каза: „Ние още веднъж предупреждаваме Гърция да се въздържа от мечти, думи и действия, които ще доведат до съжаление, както преди век. Опомнете се се!“ Гърция обяви, че очаква две стъпки от Турция, които ще доведат напрежението до нивото, наблюдавано през 2020 г. Първо, постоянният представител на Турция в ООН Феридун Синирлиоглу ще напише писмо до ООН или Турция ще изпрати нота до Гърция по въпроса в Егейско море. Очаква се Анкара да предприеме стъпки за оспорване на суверенитета на островите в Егейско море. Второ: предоставяне на лиценз на държавната турска петролна корпорация за проучване в района между островите Родос и Крит, тоест на запад от 28-ия източен меридиан, минаващ през Родос.

През есента ще се проведат предсрочни избори

Изданието TР724 цитира думите на Йозер Сенджар, главен изпълнителен директор на изследователската компания „Метропол“, който смята, че предсрочните избори ще се проведат през есента. „Въз основа на наличните данни и характеристиките на известните политици, смятам, че тази есен ще се проведат предсрочни избори, а споменаването на юни 2023 г. от турския президент Реджеп Тайип Ердоган се прави, за да се насочи опозицията в сценария. Целта му е, първо, да тласне опозицията в несигурност и да я изненада. Второ, опитайте се да направи свой опонент човека, когото иска. Да видим колко добре опозицията познава Ердоган, който е на власт от 20 години”, каза социологът.

Опозиционната партия съди САДАТ

Според статия във вестник „Чумхюриет“ Републиканската народна партия е завела наказателно дело срещу частната военна компания САДАТ, която партийният председател Кемал Кълъчдароглу нарича паравоенна организация и обвинява в „обучение на терористи“. Говори се, че САДАТ е специалната охрана на президента на Турция. Делегация на РНП, водена от заместник-председателя на партията Бюлент Тезкан, отиде в прокуратурата в Анкара, за да съди САДАТ. „Това е престъпна организация, която работи с подкрепата на двореца“, се казва в изявлението. „САДАТ със своята военна мощ е престъпна организация, създадена за извършване на престъпления съгласно законите на Турция и действаща с подкрепата на президентството“, пише Тезкан в жалбата си до съда.

САЩ започнаха операция срещу джихадистите

Вестник „Карар“ пише, че водената от САЩ коалиция срещу ИДИЛ е заловила високопоставен член на терористична организация по време на операция в Сирия. Юсуф Хамид от подкрепяната от Турция Сирийска национална армия каза: „В момента ситуацията е много несигурна. Завършената операция се провежда много близо до района Ал-Хумайра, тоест до турската граница. В нея участваха американските хеликоптери „Чинук“ и „Блек Хоук“. Това е първата военна операция на САЩ с хеликоптери в районите на разполагане на членове на Сирийската национална армия. Няколко минути след операцията е получено изявление от САЩ. „Установихме, че арестуваният е опитен специалист по експлозиви и един от висшите ръководители на терористична организация в Сирия. По време на операцията няма пострадали цивилни“, се казва в съобщението.

Страховете ни трябва да бъдат удовлетворени“

Според новини, публикувани от вестник „Сьозчу“, турският външен министър Мевлют Чавушоглу направи изявление по отношение на Швеция и Финландия. „Страховете на Турция трябва да бъдат удовлетворени“, каза той на съвместна пресконференция с ирландския външен министър и министър на отбраната и норвежкия външен министър. „Ще видим как ще се държат Швеция и Финландия. Нашите притеснения трябва да бъдат удовлетворени. Получихме компромисен документ от НАТО. Получихме и документ от Швеция. Ние съобщихме, че тези документи са далеч от нашите очаквания“, каза той, коментирайки евентуалното влизане на Швеция и Финландия в Алианса.

Турция може да се превърне в логистичен център за Русия“

Според изданието „Хабер-Рус“, руският вицепремиер Александър Новак е казал на Санкт Петербургския международен икономически форум, че Турция може да се превърне във важен търговски и логистичен център при доставката на стоки за и от Русия. Новак подчерта, че руските предприемачи ще обсъдят с турските си колеги как да реализират съвместни проекти и ще преценят каква помощ се изисква от руските власти, какви административни бариери трябва да бъдат премахнати. Според вицепремиера въпросите са свързани с развитието на контейнерния транспорт, фериботния транспорт, пристанищната инфраструктура и логистичните центрове.

Турция подкрепя политиката на отворени врати на НАТО“

„Болд“ цитира генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който каза, че подготовката за срещата на върха на Алианса в Мадрид е приключила. Коментирайки въпроса за присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО, генералният секретар отбеляза, че на среща в Брюксел той и колегите му „са обсъдили този въпрос и постигнали напредък“. Журналисти припомниха, че Турция заяви, че не е доволна от отговорите на Швеция и Финландия. Тогава Столтенберг, който преди това се срещна с турския министър на отбраната Хулуси Акар, каза следното: „Много съюзници изразиха подкрепата си за това историческо решение на Финландия и Швеция. Но в същото време, когато Турция, важен съюзник, изразява загриженост относно някои въпроси, свързани с тероризма, аз и съюзниците, разбира се, го приемаме сериозно. Ние се занимаваме с тези опасения и проучваме как можем да облекчим страховете на Турция, за да накараме Анкара да каже „да“. Подчертавам, че Турция също подкрепя политиката на отворени врати на НАТО и че всички съюзници виждат стойността на разширяването на Алианса, което се осъществи през годините. Има обаче някои специфични въпроси и ние се консултираме с нашите близки съюзници – Турция, Финландия и Швеция. Поддържам постоянен контакт с президента Ердоган. Така че това е проблем, върху който работим активно и целта ми е да го разреша възможно най-скоро.”

Чавушоглу в Сърбия

Външният министър Мевлют Чавушоглу се срещна със сръбския външен министър Никола Селакович в Белград, пише бизнес всекидневник „Дюня“. Чавушоглу каза, че половината от планираните 5 милиарда долара двустранна търговия със Сърбия се очаква да бъде постигната тази година. Министърът отбеляза, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще посети Сърбия през следващите седмици. „В смутните времена, в които живеем, сме изправени пред много изпитания, кризи и войни. Въпреки това сме решени да развиваме по-нататък отношенията си със Сърбия през този период“, добави той. Чавушоглу каза още, че мрежата от консулства в Сърбия се е разширила. Турция отвори генерално консулство в Нови пазар миналата година. „Ще отворим и консулство в Ниш, така че нашите граждани, пътуващи от Европа към Турция, да могат да се обърнат към сръбската полиция в случай на затруднения, нашата полиция ще окаже съдействие“, каза ръководителят на турската дипломация.

НАКРАТКО ЗА ВАЖНОТО

Гражданите на Норвегия, където турските граждани могат да влизат само след получаване на виза, ще могат да влизат в Турция дори без паспорт, само с лична карта. Това заяви министърът на външните работи на Норвегия Аникен Хуитфелд.

Финландското правителство не удовлетвори искането на Анкара да изпрати някои хора в Турция в замяна на членството ѝ в НАТО. „Всички входящи искания за екстрадиция се обработват съгласно Европейската конвенция за екстрадиция. Това важи и за исканията на Турция“, каза Хелзинки.

Миналата седмица се проведе церемония по пускането и заваряването на първата тръба за добив на природен газ, открита в Черно море. Турция се опитва да се превърне във важна страна в областта на добива на природен газ, който Анкара планира да започне да изпомпва през 2023 г.

16 от 20 журналисти, задържани при операция, проведена в Диарбекир миналата седмица, бяха арестувани от съда. Делото срещу журналисти е образувано с мотива, че са членове на терористична организация.

Докато финландско-шведският конфликт между Турция и блока НАТО продължава, забележително изявление беше направено от Вашингтон. Пред американски репортери Адам Смит, председател на комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите на САЩ, каза, че участието на Турция в програмата Ф-35 не е на дневен ред.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram