Общото събрание на ООН одобри на 30 октомври т. г. със 187 гласа „за“, 2 „против“ и 1 „въздържал се“ внесената от Куба за 32-ра поредна година резолюция с искане за отмяна на икономическата, финансова и търговска блокада на САЩ срещу Острова на свободата.
Както винаги досега, всички страни от ЕС, включително България, подкрепиха резолюцията.
Също така, както почти винаги, я отхвърлиха САЩ и Израел. Почти – защото през 2016 г., когато в Белия дом беше Барак Обама, САЩ гласуваха „въздържал се“…
При сегашното гласуване в ООН се въздържа само Молдова. При миналогодишното гласуване „въздържал се“ гласува Украйна. Тази година представителят на Украйна изобщо не влезе в залата при вота.
Гласуването сега предизвика скандал в Аржентина, чийто ултрадесен президент Хавиер Милеи, непрекъснато парадиращ със страстнно приятелство със САЩ и Израел, уволни външната си министърка Диана Мондино заради разпоредения от нея аржентински вот в подкрепа на кубинската резолюция. Всъщност според аржентински дипломатически източници, цитирани в тамошните медии, Мондино, вярна съратничка на Милеи, е предприела този ход, за да осигури по-широка подкрепа за предстоящи аржентински ходове в ООН по парливата тема за Малвинските/Фолклендските острови. Тази мотивация обаче се е оказала неубедителна за Милеи. Той веднага назначи на мястото на Мондино аржентинския представител в ООН Херардо Вертейн.
Преди да се проведе гласуването в нюйоркската централа на ООН, реч пред Общото събрание произнесе кубинският министър на външните работи Бруно Родригес. Той посочи, че само за последната година – от март 2023 до февруари 2024 г. – щетите, нанесени от блокадата върху икономиката на Куба, възлизат на 5 милиарда и 56 милиона долара. Това прави по 421 милиона долара щети за всеки месец, по 13,8 милиона долара за всеки ден и по 575 хиляди долара за всеки час. А ако се изчислят тези щети за всичките над 60 години, откакто е наложена американската блокада, като се вземат предвид актуалните международни цени, Куба е ощетена с над 164 милиарда долара, посочи още министър Бруно Родригес.
Кубинският дипломат номер едно направи и обзор на всички наказателни „геноцидни“ мерки, налагани от Вашингтон срещу Куба в течение на изминалите над шест десетилетия, като обърна внимание на особено драстичното им ожесточаване по време на мандата на президента Доналд Тръмп от 2017 до 2021 г., който въведе 240 допълнителни сурови санкции. Малко преди да напусне поста си Тръмп предприе и още един отразила се пагубно на Куба ход – вкара страната в американския списък на държавите, които според САЩ спонсорират тероризма. Това изключително затруднява разплащанията на Куба с международни партньори, защото световната банкова система отказва даването на кредити или транзакционните операции на държави, присъстващи в черния американски списък.
В началото на септември т. г. известният френски интелектуалец и журналист, дългогодишният директор на вестник „Монд дипломатик“ се обърна с отворено писмо към настоящия президент на САЩ Джо Байдън да използва остатъка от мандата си, за да извади от този списък Куба, която никога не е спонсорирала тероризма, а напротив, страдала е от него. Писмото беше подписано и от още хиляди хора по света. Байдън и досега не е реагирал.
На всички тези теми беше посветена и пресконференцията пред българските медии, която даде на 28 октомври в София, в Съюза на българските журналисти, посланичката на Куба у нас Н. Пр. Мариета Гарсия Хордан. „Икономиката на страната ни е жертва на блокадата на САЩ,“ изтъкна Нейно Превъзходителство.
Източник: „Барикада“
Последвайте ни и в Телеграм