Русия нападна Украйна в пълно нарушение на международното право. Според международното право Украйна има право на самоотбрана, включително с поразяване на военни цели на територията на нападателя – Русия. Самоотбраната не задълбочава войната, а е право, залегнало в Устава на ООН. Имаме правото да подкрепим Украйна да използва правото си да се самозащити, без да ставаме част от конфликта, обобщи Столтенберг в отговор на въпроси на журналисти.
Министрите на отбраната на страните от НАТО ще обсъдят днес зачестилите случаи на саботажи, разпространяване на дезинформация и кибератаки срещу страни от пакта. Това съобщи генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг преди началото на двудневната министерска среща в Брюксел, последната преди заседанието на държавните и правителствените ръководители на страните от алианса във Вашингтон през юли.
Ще разговаряме за възможностите за отговор на тези действия, включително с обмен на разузнавателни данни и повишаване на защитата на ключова инфраструктура, с ограничаване на възможностите за работа на руските разузнавачи в държавите от пакта, добави Столтенберг. Ще обсъдим нуждата от допълнителни, дълготрайни и дългосрочни доставки на боеприпаси и техника за Украйна, посочи той.
Йенс Столтенберг призова съюзниците да „одобрят план, според който НАТО ще ръководи координацията на помощта за сигурност и обучението на Украйна“. Проектът е основна част от отбранителния пакет за Украйна, който 32-членният алианс иска да одобри на срещата на върха на лидерите на НАТО във Вашингтон през юли. Целта е да се прехвърли отговорността за координиране на военната помощ за Украйна от неофициалната структура, ръководена от САЩ, наречена Контактна група за отбрана на Украйна, към официалните структури на НАТО.
Между съюзници се водят разговори и за сключване на споразумение за дългосрочна финансова помощ за Украйна. Столтенберг заяви по-рано, че на страната са необходими най-малко 40 милиарда евро годишно.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров ще участва в срещата с министрите на отбраната на НАТО в рамките на координационен орган, наречен Съвет НАТО-Украйна.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин ще председателства днес заседанието на ръководената от САЩ инициатива, която беше обект на интензивни дискусии сред съюзниците преди срещата на министрите на отбраната.
НАТО договори ново име на мисията за обучение. Вместо Мисия на НАТО в Украйна (МНУ), инициативата ще се нарича Подпомагане на сигурността и обучение на НАТО за Украйна. Дипломати заявиха пред ДПА, че новото име се възприема като победа за Германия, тъй като уточнява, че мисията е свързана с дейности по подкрепа и обучение.
Повечето съюзници подкрепиха наименованието Мисия на НАТО в Украйна, но германското правителство твърдеше, че то може да бъде изтълкувано погрешно, като би означавал, че алиансът възнамерява да изпрати войски в Украйна, и може да бъде използвано от Русия за пропаганда срещу алианса. Други съюзници твърдяха, че Кремъл ще осъди проекта на НАТО в пропагандата си, независимо как ще се нарича той.
Източник: БТА, „Гласове“
Последвайте ни и в Телеграм