Китайският президент Си Цзинпин порица канадския министър-председател Джъстин Трюдо пред камери по време на срещата на върха на Г-20 – необичайна публична проява на раздразнение от страна на Си, която може да усложни и без това обтегнатите двустранни отношения, предаде БТА.
На кадри, заснети в сряда от журналисти на остров Бали,
се вижда как Си критикува Трюдо – учтиво, но твърдо. Причината е изтичането в медиите на подробности за срещата между двамата, състояла се ден по-рано.
Канада така и не публикува официално съобщение за срещата,
припомня Ройтерс. Видеото улавя рядко откровеното държание на Си, чийто имидж се поддържа внимателно от китайските държавни медии.
Канадският премиер заяви, че е повдигнал „въпроса за китайската намеса“ по време на срещата, след като Отава обвини Пекин, че се намесва в демократичните и съдебните ѝ системи.
„Не е уместно да отидете и да кажете на вестниците какво сме си говорили“,
казва Си Цзинпин на Джъстин Трюдо в едноминутния видеозапис, публикуван в Туитър. Си говори на китайски, спокойно и с усмивка. Казва също: „И освен това дискусията не протече по този начин“. Думите му се превеждат на английски език от преводач. „Ако има искреност (от ваша страна), тогава трябва да проведем дискусия, основана на взаимно уважение. Ако това не е така, трудно е да очакваме прекалено много“, продължава Си, обръщайки се към Трюдо.
След това китайският президент очевидно се опитва да си тръгне, но канадският министър-председател му отговаря,
дори преди да е изслушал превода на думите на Си. „В Канада вярваме в свободния, открит и откровен диалог и ще продължим да го правим“, казва Джъстин Трюдо на английски. „Ще продължим да се стремим да работим конструктивно заедно, но ще има неща, по които няма да сме съгласни“, заявява той.
След това Си приключва разговора с вдигнати и протегнати напред ръце,
като на два пъти спокойно казва на събеседника си: „От вас зависи да създадете условията (за подобряване на отношенията)”. Усмихнат, подава ръка на Трюдо и това е краят на разговора.
Запитана за тази размяна на реплики между двамата, говорителката на китайското външно министерство Мао Нинг омаловажи
значението на видеото. „Видеоклипът съдържаше кратък разговор между лидерите на двете държави по време на срещата на върха на Г-20. Това е нещо нормално“, каза тя. „Не мисля, че това трябва да се тълкува като критика или упрек към когото и да било от страна на президента Си”.
Разговорът беше “публично порицание, наложено на лидера на васална държава”,
заяви обаче бившият канадски посланик в Китай Дейвид Мълрони, цитиран от в. “Епок таймс”.
Тонът беше като от „разговор на „велика“ сила с по-малка сила“, съгласен е и Ван Джаксън,
професор по международни отношения в университета „Виктория“ в Уелингтън, Нова Зеландия. „Езикът и позата на Си не са необичайни за разговор на четири очи между правителствени служители, които не са в добри отношения“, добавя експертът, цитиран от Франс прес.
Срещата между Си и Трюдо във вторник беше първият диалог на четири очи между двамата лидери от 2019 г. насам.
Предишната седмица канадската федерална полиция съобщи, че разследва незаконни китайски „полицейски участъци“ в Канада, създадени, за да се контролират китайците в изгнание или емиграция. По същото време Джъстин Трюдо заяви, че Китай „играе агресивни игри“, след като канадският в. „Глобал нюз“ съобщи за китайска намеса в изборния процес в Канада.
Отношенията между Пекин и Отава рязко се влошиха през последните години,
особено след като през 2018 г. Канада арестува по искане на САЩ финансовата директорка на китайския телекомуникационен гигант Хуавей Мън Ванчжоу. В отговор Китай арестува двама канадци по обвинения в шпионаж.
Въпреки относителното разведряване на отношенията след нейното освобождаване миналата година
и освобождаването на двама канадци, които бяха арестувани в знак на отмъщение, през последните седмици отношенията се влошиха още повече.
Освен това служител на най-големия канадски производител на електроенергия Хидро Квебек
е обвинен в шпионаж и предполагаем опит за кражба на търговски тайни в полза на Китай, съобщи канадската полиция в понеделник.
Новината за ареста дойде в момент, когато Трюдо и Си участваха в срещата на върха на Г-20 на индонезийския остров Бали.
По-рано този месец Канада нареди на три китайски компании да се освободят от инвестициите си в канадски критични минерали от съображения, свързани с националната сигурност.
През октомври канадската вицепремиерка Кристия Фрийланд заяви пред института Брукингс, че Канада и демократичният свят
трябва да спрат да подкрепят авторитарните режими като Русия и Китай и вместо това да се фокусират върху търговията и инвестициите в съюзнически демократични страни – особено предвид войната в Украйна. Евентуално отдръпване на Запада от китайските производствени възможности и от руската енергия ще доведе до икономически затруднения, но според Фрийланд това е и рядка възможност за промяна на статуквото.
Същия ден, в който тя направи това изявление, властите на Отава обявиха нови инвестиции
в изследователската и развойна дейност в канадската Силициева долина – заедно с Нокия, компания от демократична Финландия. По-рано Канада имаше аналогични споразумения с Хуавей, отбелязва канадският клон на Си Би Си.
Фрийланд е вероятната политическа наследничка на Трюдо според френския в. Монд.
Речта ѝ показва втвърдяване на тона и стратегията на Отава спрямо Китай. И ако тя наистина застане някой ден начело на правителството в Отава, може да се очаква, че ще следва предложената от самата нея стратегия. Която няма да доведе до подобряване на отношенията с Пекин, смятат анализатори.
По данни на института за Китай на университета на Албърта търговията между Канада и Китай
се е увеличавала стабилно през миналата година. Канадският износ за Китай нарасна с най-високия си темп от 2018 г., а ръстът на канадския внос от Китай беше най-високият от повече от десетилетие. Двустранната търговия отбелязваше стабилен растеж, наблюдаван дори в разгара на пандемията през 2020 г.
През първото тримесечие на 2022 г. обаче канадско-китайската търговия реализира първия си спад
на износа след години на растеж както на износа, така и на вноса, докато вносът от Китай в Канада се увеличаваше, като тези тенденции се запазиха и през второто тримесечие на годината.
Вести бг
Последвайте ни и в Телеграм