Всеки път се започва невинно. Например, докато гледаш „Ирландецът“, новият филм на Мартин Скорсезе, осъзнаваш, че от години не си чувал нищо за Джо Пеши. Пишеш името му в Google, където – очаквано – първият резултат е страницата за него в Wikipedia.
Нерядко изкушението е не да четеш за кариерата на дадена популярна личност, а да скочиш веднага на секцията „Личен живот„ (Personal Life), където може да бъде открита най-любопитната информация.
В случая с Пеши там наистина изскача нещо любопитно – че три пъти се е женил и развеждал. Доскоро там можеше да се открие и фактът, че една от съпругите му – моделът и актриса Клаудия Харо, е била осъждана за участие в опита за убийство на следващия й бивш съпруг.
Когато прочетеш подобно нещо, неусетно започваш да скачаш от страница на страница в Wikipedia, ровейки се в живота на знаменитостите – без значение кога са залезли звездите им. И забравяш, че първоначално си се опитал да гледаш филм…
Това е проклятието на секцията „Личен живот„ в Wikipedia – често увлекателна, понякога разочароваща, а понякога и прокълната заешка дупка, от която няма излизане. Не е нужно да ви казваме „добре дошли„, защото почти сигурно е, че вече сте били там много пъти.
В епоха, в която сякаш можем да постигнем съгласие за твърде малко неща, четенето за „личния живот“ в Wikipedia страницата на някоя знаменитост е почти универсално занимание. „Ранен живот“? Това може да се чете и по-късно. „Кариера“? И дотам ще стигнем. „Награди и номинации“? Не, благодаря. „Полемика“? О, да, това звучи обещаващо.
Но винаги първо преглеждаш личния живот. В тези секции можеш да разбереш, че Дон Джонсън се е сгодил за актрисата Мелани Грифит на нейния 18-и рожден ден, което си е гадничко. Че кръщелница на Мерил Стрийп е Били Лорд – дъщерята на Кари Фишър, изиграла принцеса Лея от „Междузвездни войни“. Че любовта на Пол Бетани към Дженифър Конъли е била тайна, преди случилото се на 11 септември 2001 г. да го накара да разкрие чувствата си. Че Майкъл Б. Джордан („Крийд“) харесва поредицата Dragon Ball. Все неща, които по един или друг начин намират място и в социалните мрежи, а там хората, които са ги прочели, ги обсъждат.
Дори знаменитостите не са имунизирани срещу това клюкарстване.
Актрисата и режисьор Лена Дънам споделя, че почти не пие и не употребява наркотици, а единственият й голям порок е, че „чете до отчаяние“ секциите за „Личен живот“ в Wikipedia. Chance The Rapper предложи на последователите си в Twitter да посетят страницата в Wikipedia за Уорън Бийти и да обърнат внимание именно на личния му живот (където в момента просто пише, че в период от живота си е бил женкар).
Може би някои хора разбират „личен живот“ като начин да се почувстват свързани с любимата си знаменитост. Възможно е други просто да харесват лекотата, с която могат да научат случаен факт за човек, чието съществуване току-що са открили.
Добрата секция „Личен живот“ те кара да възкликнеш „ха“. Като това, че рапърът Снууп Дог е първи братовчед с R&B изпълнителите Brandy и Ray J, както и с кечистката от WWE Саша Бенкс. Ха.
Великата секция „Личен живот“ те кара да кажеш „Какво?!“. Като че актрисата Оливия Уайлд („Д-р Хаус“, Vinyl) се е омъжила за принц Тео Русполи, италиански кинотворец и музикант, който е и член на аристократичната фамилия Русполи. Още повече – че сватбата им е била във Вашингтон, щата Вирджиния, в изоставен училищен автобус със само двама свидетели. Според страницата по-късно актрисата е разкрила, че изборът на място за сватбата е бил продиктуван от това, че само на подобно място е било възможно да са напълно сами, а и бракът е бил таен по онова време.
Сега е моментът за едно групово: „Какво?!“.
Понякога интересът към „личен живот„ идва и от друго – желанието да разбереш дали някой е гей.
Отдавнашна шега сред ЛГБТ общността е, че ако искаш да разбереш дали дадена знаменитост е хомосексуална, трябва да отидеш именно на секцията за личния й живот в страницата в Wikipedia. Подобни коментари често се срещат в социалните мрежи. Според някои, интересът понякога е породен и от собствената сексуална ориентация на четящия и надеждата, че някоя по-популярна личност е като него/нея – т.е. че са представени в Холивуд, музикалната индустрия или друг бранш.
Понякога в тези секции се промъкват и наистина странни факти. През 2015 г. илюстраторът Ландис Блеър е споменат в статия за тогавашната си приятелка Кейтлин Даути в списанието New Yorker. Там се посочва, че „Блеър притежава едноколесен велосипед, който обикновено стои в ъгъла на всекидневната“.
Това, което той не очаква, е, че това изречение ще стане част от онова, с което ще бъде запомнен. В секцията „Личен живот“ в личната му страница в Wikipedia пише „Ландис управлява едноколесен велисипед“.
Той обаче гледа с чувство за хумор на това. Радва се, че става дума за такъв странен факт, а не за нещо, което не би искал да е публично достояние. Признава, че по време на комиксови събития е имало хора, които са споменавали пред него този факт – т.е. са се чели статията за него в Wikipedia.
Някои секции „Личен живот“ наистина обобщават хората по начин, по който истинско описание не би могло. За многобройните връзки на вече 89-годишния Клинт Истуд например е необходима отделна страница. Един от най-тъжните факти, които може да намерите, пък е, че актьорът Стивън Болдуин има татуировка „Хана Монтана“, която си е направил, за да му позволи Майли Сайръс поява в шоуто си – нещо, което тя така и не прави.
Някога хората са били обсебени от това какво ще пише в некролога им. Днес големият въпрос е какво ще пише в Wikipedia страницата им.
Това е предизвикателство за редакторите в Wikipedia, които работят на доброволни начала и поддържат съдържанието. Много от тях са стриктни за това информация да е неутрална и базирана на надеждни източници. Още по-внимателно се наблюдава определена страница, когато дадената личност все още е жива. Внимание се отделя и на това да не се навлиза твърде навътре в личното пространство на конкретния човек. Това обяснява защо някои факти понякога просто липсват от онлайн енциклопедията.
Редакторите се опитват и да са възможно най-консервативни. Ето защо понякога можете да откриете почти комично преми описания, като това на носителя на Нобелова награда сър Годфри Хаунсфийлд. В английската статия за него, в секцията „Личен живот“ някой е решил, че напълно достатъчно е краткото: „Той никога не се е женил и умира в Кингстън на Темза през 2004 г.“.
Кристин Майър, редактор-доброволец в Wikipedia от 2007 г. насам, коментира, че тъй като става дума за енциклопедия е необходимо в статиите да се използва сбит, описателен език, без да се краде директно от източника. На нея неколкократно й се е налагало да редактира секциите „Личен живот“ в текстовете за популярни личности.
„Ако някой чете биография в Wikipedia, иска да знае всички тези лични детайли. Секцията за личния живот те изкушава да опознаеш [тези хора] като личности“, обяснява Майър.
Всеки опитва да открие тайната за успешния живот и е изкушаващо да потърсиш вдъхновение в това как хората, на които се възхищаваш, са изживели животите си. Лесно е да получиш тази информация, защото тя може да бъде събрана от всекиго.
Ландис Блеър, илюстраторът, който се вози на едноколесен велосипед, е на мнение, че точно в това се крие красотата на Wikipedia в сравнение с другите енциклопедии – че е отражение на времето, в което живеем – всеки може да добавя към нея, да я модифицира или поправя.
„Това е онзи тип клюка, каквато е нямало преди 50 или 100 години… а хората обичат да клюкарстват, не е ли това част от еволюцията? Клюкарстването е начинът, по който видовете оцеляват“, допълва той.
Уебкафе бг
Последвайте ни и в Телеграм