За Съединените щати Китай все още е виновен за пандемията на коронавируса по различни причини. Например, “Вашингтон Поуст” съобщи вчера, че Държавният департамент е получил доклади от американски дипломати за неадекватното ниво на сигурност и управление в биолабораторията на Ухан. По-рано имаше версии, че огнището на коронавируса е резултат от теч в Ухан. Самият американски президент Доналд Тръмп и държавният секретар Майк Помпео наричат вируса или “Ухански”, или “Китайски”. В същото време правителството на САЩ инициира и финансира откриването и изследването на нови коронавируси в Ухан. Проектът беше закрит неочаквано – месец преди избухването в китайския град.
Спонсорираната от правителството програма за възникващи заплахи от пандемия (EPT) стартира от USAID през 2009 г. Направлението Predict предвиждаше засилване на мониторинговите и лабораторни възможности на избраните страни за изучаване на дивата природа и хората в контакт с животни, за откриване на нови и известни вирусни агенти, които могат да представляват сериозна заплаха за общественото здраве. В Азия тази правителствена програма на САЩ се разпростира до Тайланд, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Виетнам и Китай.
През 2014 г. USAID обяви успешното изпълнение на програмата и обяви нейното продължение – EPT 2. „Тя е фокусирана върху намаляване на влиянието на новите патогени, които идват от животни, с цел създаване на възможности за ранно откриване на заплахи за нови заболявания, за ефективен контрол на тези заплахи, да увеличат желанието на страните да реагират на огнища на болести и да намалят риска от тези заболявания чрез промяна на човешкото поведение и практики, които „задействат“ разпространението на нови патогени”, се казва в брошурата на програмата на USAID EPT 2 (Predict 2).
В нея също се показва, че партньори на програмата са Институтът по вирусология в Ухан и американската неправителствена организация EcoHealth Alliance. Последната ясно докладва за ролята на своите учени в проекта: „Асоциация EcoHealth е начело на изпитването на дивата природа с висок риск в Бангладеш, Кот д’Ивоар, Република Конго, Китай, Египет, Индия, Индонезия, Йордания, Либерия, Малайзия и Тайланд. След като учените събират намазки или малко количество кръв, те анализират проби в лабораторията, за да намерят признаци на заболяването. Резултатите се записват в база данни, която математическите експерти използват за създаване на прогнозни карти на потенциални огнища на болести. Този подход не само позволява на изследователите да открият нови заболявания, но също така помага на общностите да се подготвят и да реагират на заплахата от епидемия. „
Какво направиха учените от Института по вирусология в Ухан и Асоциацията на EcoHealth, можете да намерите в научните статии, публикувани на уебсайта на Американското дружество за микробиология (NCBI). Например, „Серологични доказателства за коронавирусна инфекция, свързана с вируса на ТОРС от прилеп на човек в Китай“, публикувана през март 2018 г. Тази работа е финансирана от Националната природонаучна фондация на Китай, Сингапурската национална изследователска фондация и американските USAID и Национален институт по алергия и инфекциозни заболявания. В нея взеха участие 16 учени от Ключовата лаборатория за специални патогени и биологична сигурност на Института по вирусология в Ухан, Университета на Китайската академия на науките в Пекин, Школата по здравни науки в Ухан, Ключовата лаборатория за зоонотичен контрол и превенция в Юнан, Школата за обществено здраве на Университета “Дали”, Медицинския университет в Сингапур Duke-NUS и Американския EcoHealth Alliance.
Южен Китай се счита за основно местообитание на прилепите, които носят коронавируси. А в провинция Юнан през 2015 г. учените взеха серумни проби от 218 жители на четири села, разположени в близост до пещерите Янза и Шиту. Преди това те изучаваха прилепи, живеещи там и откриха голямо разнообразие от коронавируси. В лабораторията в Ухан участниците в проекта откриха шестима души, носещи коронавируси. Двама от тях са били заразени с вируса на SARS-Cov и ако са били болни, то с леки симптоми, отбелязват учените. Тази работа им е позволила да разберат, че прилепите могат директно да предават коронавирус на хората. Прави впечатление, че по време на изследването са взети серумни проби от жителите на Ухан, но у тях не са открили коронавируси.
Година по-рано същите учени в почти същия състав публикуват друго научно проучване – „Откриването на богат генофонд на коронавируси, свързани с ТОРС, при прилепи ни позволява да разгледаме нов произход на коронавируса“.
„Проведохме петгодишно проучване (от април 2011 г. до октомври 2015 г.) за търсене на SARSr-CoV на прилепи на едно място от местообитанието им – в близост до град Кунмин в провинция Юнан. Там живеят предимно подковоноси прилепи. Събрахме 602 намазки и проба от изпражнения и ги тествахме за наличие на коронавируси. 84 проби са дали положителен резултат “, се казва в работата. Учените уточниха, че в 64 случая от 84 са открити вируси на SARS-CoV. 11 са нови за изследователите. Те попълниха колекцията от лабораторията в Ухан. Изследователите забелязват, че появата на вируса на SARS-CoV, който предизвика огнище на SARS през 2002-2003 г. в Китай, доведе до рекомбинация на вируси в прилепи.
Изследването също беше частично финансирано от Националните здравни институти на САЩ и USAID чрез програмата EPT. Британският „Дейли Мейл“ твърди, че правителството на САЩ е похарчило за него 3,7 милиона долара.
Правителството на САЩ също така отпусна пари за тестове на коронавируса по прилепите SHC014 и потенциалната му експозиция на човека през 2015 г. Както EADaily писа, за това китайски и американски учени са създали химерен вирус – от повърхностните протеини SHC014 и вируса на SARS, адаптирани да растат при прилепи.
Една от последните работи, спонсорирани от USAID в Китай, е „Характеризиране на нов вид алфакоронавирус с уникални геномни черти при прилепите Rhinolophus“. Той беше публикуван на уебсайта на NCBI преди по-малко от година и съобщи за откриването на нов вирус, който също може да се съхранява в лабораторията на Ухан.
По този начин Китай се превърна в пълноценен тестов център за вируси, които биха могли и са причинили пандемия. От една страна, азиатската страна е техният източник, което е важно за учените. От друга страна, обаче, институтът по вирусология на Ухан е на 900 километра от региона, където живеят носителите на коронавируса, а самият Китай, поради пренаселеността и традициите на хранене на редки животни, отдавна е наречен от учените най-възможното място за началото на бъдеща пандемия.
Може би обяснението се крие във факта, че в САЩ, с изключение на остров Плъм, изследванията за опасни зоонотични заболявания са забранени от 1948 г. Те са разрешени само с отделна заповед на министъра на земеделието. В Китай обаче дори най-добрата идея за предотвратяване на пандемии чрез откриване на нови вируси може да породи бомба със закъснител.
За това, че работата с респираторни вируси е изключително опасна, предупреди през 2018 г. Центърът за безопасност на здравето на Университета „Джон Хопкинс“ в доклад, озаглавен „Характеристики на пандемичните патогени“. В него, по-специално, експертите не отрекоха, че може да започне и нова пандемия поради изтичане на опасни патогени от лаборатории: „Тъй като има голяма вероятност от пандемия поради респираторни вируси, съдържащи РНК, трябва да се обърне специално внимание на проучванията на тези агенти, т.е. ако могат да увеличат пандемичните рискове. Въпреки че много проучвания от този клас вируси са с нисък риск, експериментите с антивирусна резистентност, ваксинална резистентност и засилено предаване, например, могат да причинят сериозни проблеми с биобезопасността, ако правилата са нарушени. „
Проектът EPT 2 (Predict 2) приключи само месец преди избухването на новия коронавирус в Ухан. Белият дом неочаквано спря финансирането на програмата за общо 200 млн. долара. Така приключи ерата на идентифициране на нови коронавируси в Китай по инициатива и с финансиране от САЩ и изучаването им в Ухан. Настъпи нова ера – епидемията на новия коронавирус КОВИД-19, който провокира вируса SARS-Cov-2.
Какви събития предизвикаха появата на новия коронавирус сред жителите на Ухан, никой не може да каже със сигурност. Известно е само, че преди епидемията в този китайски мегаполис вирусите са били само в две биологични лаборатории. Включително по инициатива и за сметка на правителството на САЩ. Фактът, че с китайците някак си не се получи, вече бе признато от американските учени. „Работим много тясно с китайските учени. През последните 15 години имахме немислима откритост с лаборатории в Китай, от SARS. Ние си сътрудничим за най-опасните вируси и получихме невероятна информация, която помага на общественото здраве по целия свят. И сега всичко е в опасност ”, заяви Петер Дашак, президент на Асоциацията на еко здравеопазването, след като китайски учени бяха обвинени в изтичане на опасен вирус от лаборатория в Ухан.
Аналитическая редакция EADaily
Дмитрий Перетолчин
Превод: В. Сергеев
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram