Някои остарели ATACM в американските запаси, които бяха обещани за доставка на Украйна, са с изтекъл срок на годност още през 2015 г., като американската армия се нуждае от над милиони долара за модификацията им, за да удължи експлоатационния им живот. Това показват бюджетни документи на Пентагона за последните 5 г.
Анализатори изтълкуваха противоречивото решение на администрацията на Байдън да позволи на Украйна да нанася удари дълбоко на руска територия с доставени от САЩ ракети ATACMS с ефективен обсег до 300 километра като опит за ескалация на конфликта преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.
Годишните доклади за бюджета на армията на САЩ обаче рисуват различна картина. Проектът за модернизация на застаряващите ATACMS изглежда се е превърнал в голяма финансова тежест, тъй като американската армия се стреми да ги надгради до по-нова ракетна система.
Според годишните бюджетни доклади на Министерството на отбраната на САЩ за снабдяването с ракети на американската армия, срокът на годност на някои от ATACMS в инвентара на САЩ е изтекълоще през 2015 г.
През фискалната 2016 г., която започна на 1 октомври 2015 г., армията на САЩ трябва да похарчи 30,1 милиона долара, за да модифицира „10 актива с изтекъл срок на годност [ATACMS] и да нулира договорния им експлоатационен живот“, пише в доклад за бюджета за фискалната 2016 година.
Тъй като ATACMS има 10-годишен експлоатационен живот, срокът на годност на 10-те ракети, модифицирани през 2015 г., се очаква да изтече отново през 2025 г.
Между фискалните 2016 и 2021 г. армията на САЩ е инвестирала общо 1,22 милиарда долара за модифициране на 1075 единици ATACMS.
Освен това армията на САЩ е закупила допълнителни 240 единици ATACMS през финансовата 2020 г., за да увеличи общия брой на закупените единици до 1575 към март 2023 г., според бюджетният доклад за фискалната 2024 г.
Междувременно американската армия се опитва да замени ATACMS с по-новата и по-мощна ракета Precision Strike Missile (PrSM) през последните години.
Според последния бюджетен доклад за фискалната 2025 г. американските военни постепенно добавят повече единици PrSM към инвентара си през последните три фискални години. Броят на новите PrSM, закупени от американските военни, е нараснал от 42 през фискалната 2023 г. до 110 през фискалната 2024 г. и до 230 през фискалната 2025 г.
Докато всяка ракета ATACMS струва около 1 милион долара, цената на по-новата PrSM е над 2 милиона долара за ракета.
Вашингтон просто се възползва от възможността да се отърве от оръжията с изтичащ срок на годност, като ATACMS, в инвентара си и модернизира оръжейните си системи със средства, обозначени като „военна помощ за Украйна“.
Източник: Обективно бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram