Саудитски нефт за китайски юани: Удар по сърцето на САЩ

Ds olil

/Поглед.инфо/ Американският десен новинарско-аналитичен портал Gatestone Institute, позовавайки се на публикуван по-рано репортаж в Wall Street Journal, заяви в сряда, 20 април, че Саудитска Арабия обмисля да определи цени за суровия петрол, който продава на Китай в китайски юани.

Повече от една пета от износа на саудитски петрол отива за Китай. След като саудитците сключиха споразумение през 1974 г. с американския президент Ричард Никсън, Саудитска Арабия определи цените на петрола в щатски долари.

Ако Саудитска Арабия спре ценообразуването на петрола изключително в щатски долари, други страни биха могли да последват Китай в закупуването на петрол от саудитците с техните собствени валути, което накърнява ролята на щатския долар като международна валута и престижа му като резервна валута. Така вярват експертите от института Gatestone. Това ще представлява потенциална заплаха за цялата американска икономика и тяхната политическа система.

Китай, който се стреми да подкопае глобалното господство на долара, би могъл да се справи по-добре, ако саудитците разширят цените на петрола до други национални валути.

В средата на март тази година добре известното американско издание на The Wall Street Journal предупреди в една от своите ключови статии:

„Саудитска Арабия активно преговаря с Пекин за оценяване на част от продажбите на петрол за Китай в юани“, което не само би унищожило господството на петродолара на световния петролен пазар, но и би сигнализирало за преместването на водещия световен износител на суров петрол в Азия

Изданието заключи: „Това също би било удар в сърцето на американската финансова система, която през последното десетилетие се възползва от статута на резервната валута на долара, за да отпечата толкова долари, колкото е необходимо за финансиране на държавните разходи.“

Фактът, че Саудитска Арабия сериозно обмисля определянето на цените на петрола в юани, според анализаторите от института Гейтстоун, показва, че политиките на президента Джо Байдън в Близкия изток са отворили пътя на страните в региона да залагат на Китай, който се счита развиваща се глобална сила.

Институтът Гейтстоун също така посочва, че Китай от своя страна също се опитва да запълни празнотата, оставена от правителството на САЩ в други области на дейност в региона. Във визията на Китай Саудитска Арабия е не само един от най-важните източници на енергия, но и важна връзка в китайската инициатива за търговско сътрудничество „Един пояс, един път“.

Стартиран през 2013 г. от китайския президент Си Дзинпин, този проект ще създаде обширна икономическа инфраструктура между Азия, Европа и Африка за укрепване на търговското и икономическото сътрудничество. Китай вече е подписал споразумения за сътрудничество с 19 арабски страни по строителни проекти в рамките на Международната организация за сътрудничество по пътя на коприната.

Китай е и най-големият търговски партньор на Саудитска Арабия, включително чрез споразумения за военно сътрудничество. Пекин продава оръжие на Саудитска Арабия от няколко години и според съобщенията е помогнал на саудитците да стартират свои собствени проекти за балистични ракети.

Превод: СМ

Последвайте ни и в Телеграм