Русия прекъсна хода на гражданската война в Сирия

Ds olil

Президент на Русия Владимир Путин нареди от вторник (15 март) да започне извеждане на основната част от руските военни групировки в Сирия. Според руски експерти извеждането засяга сухопътните и въздушно-космически войски, а флотът, системите за ПРО и разузнаването в региона ще бъдат запазени напълно.

Руският президент Владимир Путин нареди на министъра на отбраната Сергей Шойгу от 15 март да започне извеждане на основните сили на страната от Сирийската арабска република. „Смятам, че задачите, поставени пред Министерството на отбраната, като цяло са изпълнени. Затова нареждам, считано от утре, да започне извеждане на основните части на нашите войскови групи от Сирийската арабска република“, заяви Путин.

Както отбеляза той, преди да се изтеглят въоръжените сили на Русия, трябва да бъде организирана надеждната защита на пунктовете с постоянно базиране на руски въоръжени сили в пристанището в Тартус и на авиобазата „Хмеймим“, които ще продължат да функционират в предишния режим.

„Част от нашите военни групировки е в Сирия от много години, а днес тази част трябва да изпълнява много важна функция – да контролира дали се спазва прекратяването на огъня и да създава условия за мирния процес“, допълни руският държавен глава.

Тръгваме си, но оставаме

Според главния редактор на списание „Русия в глобалната политика“ Фьодор Лукянов Русия е изпълнила своята основна задача в Сирия и не е позволила на страната да повтори съдбата на Либия – да се превърне в едно напълно неконтролируемо огнище на нестабилност в региона.

„Основната цел на операцията на руските ВКС бе не само да противодействат на бойците от „Ислямска държава“ (ИД), но и да прекратят хода на гражданската война. Благодарение на нашите авиоудари правителствената армия успя да прогони част от радикалната опозиция и терористите от най-големите градове на страната“, подчерта експертът.

Според него Русия ще тръгне по пътя на САЩ в Афганистан – ще изведе голяма част от войските, но ще остави политическа значима и ефективна групировка. Така, част от въоръжените сили на Русия ще бъдат базирани на територията на Сирия на пристанище Тартус и в авиобазата „Хмеймим“.

Според завеждащия отдела за евразийска интеграция и развитие на ШОС към Института на страните от ОНД Владимир Есеев, съкращаването ще засегне само сухопътните и въздушно-космическите сили. „Ще бъде напълно запазена групата от кораби в Средиземно море, както и системите за ПРО, радиоелектронна борба и разузнаването в региона. Русия иска да инициира мирен процес и затова е готова да предприеме извеждане на „бойните“ части от войските си“, каза военният експерт пред „Руски дневник“.

Както отбеляза Евсеев, ако събитията се развият неблагоприятно и Турция и Саудитска Арабия се възползват от съкращаването на руското военно присъствие, Москва ще върне своите ВКС в Сирия в пълен обем.

„Все още няма никаква „победа на терен“. Русия се опитва да обърне ситуацията, за да намали броя на чуждестранните играчи в сирийските дела. За да се постигне успех при сегашните военни темпове, ще са нужни най-малко осем месеца на боеве и обстрел от въздуха, което ще доведе до унищожение на инфраструктура и гибел на цивилни жители. Никой не иска това“, допълни експертът.

Според него Русия е провела закрити консултации със САЩ и е започнала да съкращава военното си присъствие в Сирия срещу обещание турското участие в сирийските дела да бъде ограничено. „В този случай кризата ще може да се реши по-бързо. Подобен ангажимент може да има и от партньорите в Саудитска Арабия“, подчерта Евсеев.

От 27 февруари на територията на Сирия, по инициатива на Русия и САЩ, действа споразумение за прекратяване на огъня, което не обхваща бойците от терористичната организация „Ислямска държава“.

Военната операция на руските военно-космически сили против бойците от терористичната групировка „Ислямска държава“ започна в Сирия на 30 септември 2015 година.

Както разказа руският военен министър Сергей Шойгу на заседание с Владимир Путин, сирийската войска е освободила над 400 населени места и е извършила над 9000 полета, при които са унищожени над 2000 бойци от ИД, дошли от Русия. Според Шойгу руските ВКС са унищожили над 200 обекта на ИД за добив на петрол и са успели напълно да прекъснат ресурсното обезпечаване на терористите.

Източник: Руски дневник

 

Последвайте ни и в Телеграм