Армения и Азербайджан договориха примирие с посредничеството на Русия. Това слага край на въоръжените сблъсъци по общата им граница, което избухна вчера. Съобщава се за убити и ранени от двете страни, предаде БНР, цитирайки АФП. Арменското министерство на отбраната съобщи снощи, че новото примирие е влязло в сила в 18.30 ч. местно време и ситуацията по източната граница на страната относително се е стабилизирала, което бе потвърдено и от Баку.
По-рано руският президент Владимир Путин разговаря по телефона с арменския премиер Никол Пашинян, а руският министър на отбраната Сергей Шойгу с колегите си от Азербайджан и Армения, посочва агенция Интерфакс.
Седем азербайджански военни са били убити при сблъсъци с Армения в Нагорни Карабах, съобщи Министерството на отбраната на Баку, цитирано от БГНЕС. Сблъсъците във вторник по общата граница на кавказките съседи породиха опасения за ново разпалване на териториалния им спор.
Министерството на отбраната на Армения от своя страна съобщи, че един арменски войник е бил убит, 13 са били пленени от азербайджанските сили, а още 24 военнослужещи са в неизвестност. По последна информация „в сряда сутринта ситуацията в източния сектор на границата е била относително спокойна и споразумението за прекратяване на огъня се е спазвало“. Прекратяването на огъня е постигнато с посредничеството на руския министър на отбраната Сергей Шойгу.
Първото съобщение за засилване на напрежението бе излъчено на 13 ноември, припомня БГНЕС. Отначало Баку съобщи за хвърлена към азербайджанския пост близо до Шукша граната. След това се появи съобщение за обстрел от страна на въоръжените сили на Армения срещу полицията на границата в Келбаджарски район, който премина под контрола на Баку през 2020 г. Арменската страна също съобщи за открит огън срещу нейните позиции в Гегаркуникска област, който е бил “потушен с ответни действия“. На следващия ден от Азербайджан отново дойде информация, че позиции на армията са били обстрелвани със снайперски пушки, гранатомети и разнокалибрено стрелково оръжие. Заявено бе, че отговорността за това е на „незаконни арменски въоръжени групировки“, докато Ереван обясни престрелката с опита на Азербайджан да започне офанзива на границата, която е била пресечена.
Правителството на Ереван призова Русия и останалата част от международната общност да помогнат за изтеглянето на азербайджанските сили.
Мирното споразумение от ноември 2020 г., с посредничеството на Русия, дойде след война, в която бяха убити повече от 6000 души. Около 2000 руски миротворци бяха изпратени да патрулират около района на Нагорни Карабах, припомна Би Би Си.
СЕГА
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram