Автори: Тим Рийд и Мариса Тейлър, „Ройтерс“
Бързото превземане на две американски правителствени агенции от Илон Мъск позволи на родения в Южна Африка милиардер да упражни безпрецедентен контрол над 2,2-милионната федерална работна сила на САЩ и да започне драматично преструктуриране на правителството.
Най-богатият човек в света и съюзник на президента Доналд Тръмп, 53-годишният Мъск, за две седмици създаде нов център на властта във Вашингтон, докато изпълнява инициативата на Тръмп за намаляване на разходите и съкращаване на числеността на американското правителство.
Главен изпълнителен директор на Tesla и основател на SpaceX, Мъск действа бързо след встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари, като разполага с екипи от настоящи и бивши служители на своите компании като свои агенти.
Действията на Мъск предизвикаха вълна от паника сред държавните служители и публични протести във Вашингтон, а на моменти заплашваха да засенчат програмата на самия Тръмп.
Търговската война на Тръмп със съседните Канада и Мексико нагоре-надолу се бореше тази седмица за място на първите страници с усилията на Мъск да закрие USAID, Агенцията за международно развитие, основната американска агенция за хуманитарна помощ за света.
Усилията на Мъск са част от мащабното преструктуриране на правителството от страна на Тръмп, който уволни и отстрани от длъжност стотици държавни служители в първите си стъпки към съкращаване на бюрокрацията и назначаване на по-лоялни служители.
Американците стават свидетели на „изключителна централизация на властта в ръцете на човек, който няма разрешение за достъп до най-високо ниво на сигурност и не е преминал през никакъв процес на утвърждаване от Сената“, казва Дон Мойнихън, професор в Училището за публични политики „Форд“ в Мичиганския университет.
„Мъск има безпрецедентен и централизиран контрол върху основните механизми на правителството“, добави той.
Въпреки това Мъск работи по желание на Тръмп. В понеделник президентът заяви пред репортери, че милиардерът трябва да иска одобрение от Белия дом за всяко свое действие.
„Илон не може да прави и няма да прави нищо без нашето одобрение и ние ще му дадем одобрение, когато е уместно; когато не е уместно, няма да го дадем. Но той се отчита.“
Източник от Белия дом заяви, че „тези, които ръководят тази мисия заедно с Мъск, го правят в пълно съответствие с федералното законодателство, съответните разрешения за достъп до информация и като служители на съответните агенции, а не като външни съветници или субекти“.
Запитан от кого се притесняват повече, когато става въпрос за перспективата да бъдат уволнени, служител на Администрацията за общи услуги, която управлява федералните имоти и услуги, каза „Мъск. Никой всъщност не говори за Тръмп“.
Тръмп е поставил Мъск начело на това, което двамата мъже наричат „Департамент за правителствена ефективност“. Въпреки името си, то не е департамент. Мъск не получава държавна заплата, а създаването на тази структура веднага предизвика съдебни искове от страна на правителствени профсъюзи, контролни органи и групи за защита на обществения интерес.
Не е ясно от какви хора е съставен департаментът за правителствена ефективност. Администрацията на Тръмп не е публикувала списък на служителите му. Не е съобщено и как им се плаща, нито колко от тях са постъпили във всяка агенция.
Мъск и неговите лейтенанти са превзели Службата за управление на персонала и Администрацията за общи услуги, заедно с техните компютърни системи.
Службата за управление на персонала е звеното за човешки ресурси на правителството на САЩ, което контролира 2,2 милиона държавни служители. Оттам през изминалата седмица са изпратени имейли, в които на федералните служители се предлагат финансови стимули за напускане. Администрацията за общи услуги контролира повечето правителствени договори и управлява федералната собственост.
Най-малко четирима настоящи и бивши помощници на Мъск са част от екипа, който е поел управлението на Службата за управление на персонала, изключвайки някои висши ръководители от собствените им компютърни системи, твърдят източници. Мъск е посетил Администрацията за общи услуги миналия четвъртък, каза служител, докато членовете на екипа му се премествали в агенцията.
В петък екипът на Мъск получи достъп до платежната система на Министерството на финансите на САЩ, която изпраща повече от 6 трилиона долара годишно от името на федералните агенции и съдържа личната информация на милиони американци, които получават плащания за социално осигуряване, възстановяване на данъци и други парични средства от правителството.
Майкъл Линдън, висш служител по време на управлението на бившия президент Джо Байдън в Службата за управление и бюджет – мощна агенция, която контролира федералния бюджет, заяви, че достъпът на помощниците на Мъск до платежните системи им дава изключителна потенциална власт.
„Те биха могли да избират кои плащания да извършва федералното правителство“, каза Линден в интервю.
Нито Мъск, нито Белият дом отговориха веднага на молбата за коментар.
Тръмп многократно е заявявал, че федералната бюрокрация е раздута и неефективна и трябва да бъде съкратена. Той също така обвинява много федерални служители, че са либерални идеолози, които искат да осуетят програмата му.
Мъск превишава правомощията си
„Тези от нас, които са работили в компаниите на Мъск, виждат отпечатъците му по всичко, което се случва във федералното правителство в момента“, каза Томас Молин, бивш старши инженер по авионика в SpaceX. „Това е нещо, което се случва на място, а лоялните на Мъск се мъчат да изпълнят всяка негова прищявка и желание възможно най-бързо.“
Експерти по управление казват, че Мъск изглежда вече е надхвърлил мандата, предоставен от изпълнителния указ, подписан от Тръмп за създаване на Департамента за правителствена ефективност на 20 януари.
Тази заповед я задължаваше да модернизира федералните технологии и софтуер „за постигане на максимална правителствена ефективност и производителност“. В други заповеди относно замразяването на наемането на служители и набирането на персонал се казва, че Департаментът за правителствена ефективност трябва да работи с други агенции, за да изготви препоръки.
Изглежда, че Мъск и неговите помощници правят много повече от това просто да дават препоръки.
Изглежда, че Мъск и неговите помощници правят много повече от това просто да дават препоръки.
Служителите от Департамента са влезли в конфликт със служители по сигурността за достъп до чувствителна информация във вашингтонската централа на USAID и са участвали активно в съкращаването на агенцията.
Страхът е обхванал много държавни служители и те са се включили в Reddit, Signal и Facebook, за да съобщят какво се случва в техните агенции и да обсъдят как да реагират. Те също така предупреждават, че служителите на DOGE поставят водни знаци и по друг начин вграждат
идентификатори като допълнителни интервали в имейли, за да проследят предполагаеми изтичащи информация.
Критиците на Мъск, включително законодатели от Демократическата партия, го обвиняват във враждебно превземане на правителството. Профсъюзите на федералните служители заведоха дело, за да блокират достъпа на Мъск до чувствителни компютърни системи.
„Ние нямаме четвърти клон на правителството, който да се казва Илон Мъск“, заяви пред репортери републиканецът от САЩ Джейми Раскин, демократ от Мериленд, по време на протест пред централата на USAID.
Отклонение от пътя
По подобие на езика, който Мъск използва, когато съкрати служителите на Twitter, след като купи компанията за социални медии през 2022 г., до всички държавни служители беше изпратен имейл, озаглавен „Отклонение от пътя“, в който им се предлага отложено подаване на оставка – план за заплащане на работниците до септември, ако те предложат да подадат оставка до 6 февруари.
Втори имейл насърчаваше държавните служители да си търсят по-продуктивна работа в частния сектор. Профсъюзите на федералните служители призоваха работниците да не приемат предложението, като предупредиха, че то може да не е законно, тъй като не е ясно как ще се финансират заплатите.
Профсъюзите, представляващи служителите, подадоха във вторник съдебен иск, за да блокират плана на администрацията да предложи изкупуване, въпреки че официален представител на САЩ заяви, че повече от 20 000 служители планират да напуснат.
Ник Беднар, доцент по право в Юридическия факултет на Университета в Минесота, заяви, че е дълбоко обезпокоително, че Мъск и неговите помощници имат такава огромна власт над федералния персонал и федералните плащания, „когато привидно имат много малка отговорност“.
Също така е необичайно, че Мъск, чиито компании имат множество договори с правителството на САЩ, е бил поставен в позиция, която би повдигнала толкова много въпроси за конфликт на интереси, каза той.
Източник: „Ройтерс“
Последвайте ни и в Телеграм