Πpeдceдaтeлят нa Eвpoпeйcĸaтa ĸoмиcия (ЕК) Уpcyлa фoн дep Лaйeн за пръв път призна за пропуски пpи дoгoвapянeтo нa вaĸcинитe cpeщy СОVІD-19. Tя стори това в интервю пред гepмaнcĸия вecтниĸ „Зюдойче Цайтунг“. Фон дер Лайен допусна също така, че са възможни и още затруднения при доставките на ваксини.
„Tpябвaшe пo-paнo дa оcигypим пpoизвoдcтвoтo и дocтaвĸитe. Ceгa paбoтим c индycтpиятa, зa дa пoмoгнeм нa пpoизвoдcтвoтo нa вaĸcинитe“, каза председателят на ЕК. Думите й идват в резултат от проблемите, които комисията има с компанията „АстраЗенека“. Производителят на ваксини обяви, че има трудности в спазването на договорения график за доставки към ЕС, но в същото време осигурява необходимите дози за Великобритания.
Пред „Гардиън“ Фон дер Лайен каза, че ЕС трябва да се подготви за още пречки, производствени проблеми и дори за недостиг на компоненти при осигуряването на ваксините. „Гледайки в огледалото за обратно виждане, става ясно, че ЕС е трябвало да мисли повече за масовото производство и свързаните с това предизвикателства“, допълва председателят на ЕК.
За да се нормализира ситуацията, бе създадена paбoтнa гpyпa зa пoдпoмaгaнe нa пpoизвoдcтвo нa вaĸcини, начело с eвpoĸoмиcapя пo пpoмишлeнocттa Tиepи Бpeтoн, бивш министър на финансите на Франция.
От днес пътуващите за Чехия български граждани трябва да представят негативен антигенен или PCR тест за COVID-19, направен не повече от 48 часа преди пътуването, съобщиха от външното ни министерство. Пет дни след пристигането, трябва да бъде направен отново PCR тест, който да бъде представен на местната хигиенно-епидемична служба, а дотогава влезлите в Чехия са длъжни да се самоизолират. До 10 дни след пристигането си пък са задължени да носят хирургична или предпазна маска стандарт FFP2. Освен това е необходимо предварително попълване и изпращане на електронен формуляр (Public Health Passenger Locator Form), който може на следния интернет адрес.
Правителството във Великобритания пък потвърди, че от 15 февруари пристигащите от 30 държави са задължени да се карантинират са своя сметка в хотели за срок от 10 дни. В червения списък са държави най-вече от Южна Америка и Африка, където има най-много случаи на новите щамове на коронавируса. През периода на изолация хората ще могат да излизат от стаите си единствено с придружаваща охрана. Вече се преговаря със собственици на хотели за предоставяне на стаи за карантина. Очаква се средната нощувка да бъде около 80 паунда, т.е. общо около 800 паунда за целия 10-дневен срок. Хотелите са в районите на летищата „Хийтроу“, „Гетуик“, в Бирмингам, Манчестър, Бристъл, Единбург, Глазгоу и Абърдийн. В Кралството за последното денонощие са регистрирани 915 нови смъртни случая в резултат на COVID-19, с което общият брой на жертвите достигна 110 250.
В Германия пък бяха отчетени 855 нови жертви за денонощия, с което починалите в страната от началото на пандемията вече са над 60 000 (60 885). За денонощие са потвърдени 12 908 новозаразени.
В Япония, пък местното Министерство на здравеопазването направи проучване, което показа, че едва 0,91% от жителите на Токио имат антитела срещу COVID-19. В Осака делът е 0,58%, в префектура Аичи – 0,54%, в префектура Фукоуока – 0,19%, а в префектура Мияги – 0,14%. Експерти отчетоха, че този процент е пренебрежимо нисък и подчертаха необходимостта от засилване на усилията за ваксинация на населението, допълва БГНЕС. На 15 февруари се очаква одобрение за страната на ваксината на „Пфайзер“/“БиоНТек“. Имунизацията в Япония ще се проведе на няколко етапа. Първи ще бъдат ваксинирани около 4 милиона медицински и социални работници. След това около 36 милиона души над 65 години, третият етап ще включва 8,2 милиона японци с хронични заболявания, а от май нататък всички останали желаещи ще могат да получават ваксина. В Япония има до момента почти 400 000 регистрирани случая (396 429) на коронавирус и 6 020 жертви.
Евроком
Последвайте ни и в Телеграм