Ерата на геополитическия аутсорсинг („прехвърляне на дейности“ и „изнасяне на услуги“ – б.р.) приключи, независимо от резултата от президентските избори на 5 ноември. Това заяви премиерът на Полша Доналд Туск.
„[Камала] Харис или [Доналд] Тръмп? Някои твърдят, че бъдещето на Европа зависи от американските избори, но на първо място то зависи от нас. При условие, че Европа най-накрая порасне и повярва в собствените си сили. Какъвто и да е резултатът [от президентските избори в САЩ], ерата на геополитическия аутсорсинг приключи“, написа Туск в социалната мрежа X/Twitter.
Изненадващо смелото за европейски премиер от страна-член на НАТО изказване предизвика вълна от недоволство сред поддръжници на продължаване на конфликта с Русия. Полша вече получи остра критика в Европа и Украйна заради отказа си да предаде флота си от изтребители МиГ-29 от съветската ера на Украйна, преди да получи нови самолети, които да ги заменят. Говорителят на полското външно министерство Павел Вронски обяви пред украинската информационна агенция Ukrinform, че самата Полша е изправена пред „определени заплахи“ и се нуждае от своите МиГ-29 за защита.
„Ако нещо се насочи към Полша, трябва да имаме средства да го прехванем. В момента Полша разполага с 48 самолета F-16 и е поръчала допълнителни 32 F-35. Засега Полша разполага само с F-16, което е недостатъчно, за да осигури пълен контрол във въздуха“, каза полският дипломат.
Вронски посочи още, че Полша вече е доставила на Украйна разнообразни бронирани машини, артилерийски системи и „максималния брой“ изтребители МиГ-29 и резервни части за такива самолети.
През август полският вицепремиер Владислав Косиняк-Камиш каза, че страната вече е предала всички оръжия, които е могла, без да навреди на собствената си сигурност, но партидата изтребители F-35, които Полша поръча от САЩ, няма да замени МиГ-29 най-малко до 2026 г.
Източник: Обективно бг
Последвайте ни и в Телеграм