Изявлението на новоизбрания президент Доналд Тръмп, че Съединените щати могат да си върнат Панамския канал — включително със сила — разтревожи панамците, които в миналото са живели с присъствието на американската армия в зоната на канала и веднъж вече са били нападани от американски военни.
Малцина изглежда приеха много сериозно заплахите Тръмп, но външният министър на Панама Хавиер Мартинес-Ача изясни позицията на страната си.
„Суверенитетът на нашия канал не подлежи на обсъждане и е част от нашата история на борба и необратимо завоевание“, каза Мартинес-Ача. „Нека бъде ясно: каналът принадлежи на панамците и ще продължи да бъде такъв.“
„Правителството на Панама не е имало контакт с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп или негови представители и отново заявява, че суверенитетът на Панамския канал не подлежи на преговори“, заяви още ръководителят на външното министерство на централноамериканската страна.
„Когато новоизбраният президент встъпи в длъжност, отношенията между САЩ и Панама ще бъдат регулирани чрез обичайните и съответстващи официални канали“, каза министърът на брифинг, публикуван от панамското външно министерство в X.
Тръмп заяви по-рано, че вече обсъжда с панамските власти съдбата на Панамския канал, който възнамерява да върне под американски контрол. Според новоизбрания президент властите на тази страна са завишили таксите за преминаване на корабите на Военноморските сили на САЩ и са нарушили „всяка клауза от споразумението“ с Вашингтон, след като са получили контрол над канала. Освен това, според Тръмп, този стратегически актив сега се управлява от Китай.
„Това е една от най-големите ценности, които панамците предлагат на света, давайки гаранция на международната общност да не участва и да не бъде активна страна в какъвто и да е конфликт“, отговори панамският външен министър.
Според американския политик обаче Панамският канал е от решаващо значение за американската търговия, както и за бързото разгръщане на американските военноморски сили в Атлантическия океан и Тихия океан.
Панамският президент Хосе Раул Мулино нарече думите на Тръмп проява на грубо историческо невежество. Той каза, че Панамският канал изцяло принадлежи на Панама въз основа на договор от 1977 г. и суверенитетът на страната не подлежи на обсъждане. Според него пълното прехвърляне на канала към Панама е завършено на 31 декември 1999 г. въз основа на споразумението Торихос-Картър от 1977 г. По-специално, то предвижда признаването на суверенитета на Панама и пълното прехвърляне на канала към нея.
През последните седмици, докато се готви да встъпи в длъжност, Тръмп говори многократно не само за връщане на контрола над Панамския канал, но и за закупуването на Гренландия от Дания, предложение, което Дания категорично отхвърли. Той също предложи Канада и Мексико да станат американски щати заради големия им търговски дефицит със САЩ. Тръмп дори публикува карта на Канада и САЩ като една държава.
Източник: Обективно бг
Последвайте ни и в Телеграм