Кибератаката, предизвикала проблеми по цял свят, може да е започнала с фалшив ъпдейт на украинската счетоводна програма МЕДок, съобщи в Twitter украинската киберполиция, цитирана от АП.
Няколко автори на антивирусни програми, включително „Лабораториите Касперски“, вече посочиха МЕДок като вероятен първоначален разпространител на компютърния вирус.
Фалшивият ъпдейт е бил разпратен около 10.30 ч. местно време (7.30 ч. вчера сутринта) и е заразил компютрите в неизвестен брой организации в страната. След това програмата, искаща плащане на откуп в замяна на връщане на контрола над компютъра, се е разпространила и към други компютри.
Световната кибератака, която удари цяла Европа и започна да се разпростира в САЩ, не е извършена с вируса изнудвач Петя, каза в комюнике руската фирма за киберсигурност „Лаборатория Касперски“, цитирана от Франс прес.
„Предварителният ни анализ показва, че не става дума за вариация на вируса Петя, както се говореше досега, а за нов, невиждан досега вирус изнудвач. По тази причина го нарекохме НотПетя (NotPetya)“, каза фирмата. По нейни данни най-тежко пострадали до момента са Украйна и Русия, а вирусът е засегнал още Обединеното кралство, Германия, Италия, Франция и САЩ.
За да бъде възпрепятствано разпространението му, „Лаборатория Касперски“ препоръчва взетите на прицел организации да актуализират операционните си системи „Уиндоус“. Жертви на кибератаката станаха датският морски превозвач „Мерск“, британският рекламен гигант „Уайър енд пластик продъктс“, френското промишлено предприятие „Сен-Гобен“ и американската фармацевтична лаборатория „Мерк“. Започналата сутринта атака порази едновременно големи украински компании, възпрепятства работата на банки и летища. Тя засегна и руския петролен гигант „Роснефт“.
Компютрите на спряната украинска атомна централа „Чернобил“ също пострадаха, което принуди техниците да измерват радиоактивността с гайгерови броячи, съобщи за АФП говорител на украинските власти./ Дарик
Последвайте ни и в Телеграм