19 юни е важна дата в американската история. Ейбрахам Линкълн, който е 16-ят президент на САЩ остава в историята с няколко неща. Най-важното е, че успява да убеди Конгреса да отмени робството и това става на днешния ден през 1862 г. Линкълн е сред основателите на републиканско управление, човека, който спира Гражданската война между Севера и Юга и който съдейства за построяването на трансконтиненталната железница.
На 1 януари 1863 г. Той издава Прокламацията за освобождаването на робите. Първоначално документът не се прилага в пълна степен заради военния конфликт между Севера и Юга, но през декември 1865 г. е приета 13-а поправка на конституцията, която фактически отменя робството на цялата американска територия.
Днес в САЩ властта предприема извънредни мерки, за да се осигури ред и спокойствие на масовите прояви, свързани с 19 юни.
Това е в Америка.
В България отзвукът по темата с проявите на расизъм и дискриминация е сравнително слаб. Което е странно за общество, което все още в голяма степен живее с термина „турско робство“, което на всичкото отгоре продължило цели 500 години. Независимо от аргументите за използване на друг термин – „османско владичество“, емоциите, свързани с онези мрачни години не стихват. Обратната теория гласи, че турците са ни откъснали от европейската цивилизация и не сме съпреживели Ренесанса. Което е факт, но не е достатъчен за определението „робство“.
Ще забраним ли „Под игото“ и Ботевите стихове и статии за робството? По света вече прибраха „Отнесени от вихъра“…
Фрог нюз
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram