/Поглед.инфо/ Ще се съгласят ли гагаузите на юг и руснаците в северната част на Молдова да живеят „по стандартите на НАТО“?
Ситуацията в Молдова ескалира пред очите ни. Размитите очертания на „унири” („обединение”), тоест превземането на Република Молдова (РМ) от Румъния, страна членка на НАТО, стават все по-категорични.
На 24 май медиите съобщиха, че бившият президент на републиката, бивш член на комунистическата партия, а след това известно време и член на социалистическата партия, Игор Додон, е бил задържан от властите. В къщата му е проведен обиск в рамките на цял ден, след което Додон е отведен в неизвестна посока. По-късно стана известно , че бившият президент на Република Молдова е настанен в следствения арест.
На 25 май Додон беше обвинен в „държавна измяна“ и „пасивна корупция“. Заплашва го до 20 години затвор. В Кишинев започнаха протести в подкрепа на бившия президент , но, както обикновено, без резултат.
Официален Кишинев не може ясно да обясни каква е вината на Додон. Що се отнася до неясните обвинения в „корупция“ и „работа за Русия“, те се чуват от доста време. През това време на обществеността не са били представени факти, достатъчни за повдигане на обвинения срещу Додон. Додон предаде чрез своите адвокати, че обвиненията се основават на добре известни записи от преговорите му с най-богатия човек в републиката, бившия шеф на Демократическата партия Владимир Плахотнюк (подсъдим по три наказателни дела в Русия).
Въпреки факта, че обвиненията срещу Додон се чуват от няколко години, Кишинев реши да се изправи срещу него едва сега.
Авторитетът на правителството на Мая Санду пада. Съгласно последното проучване, проведено през май 2022 г., съвкупният рейтинг на опозиционните партии, които преодоляват бариерата за влизане в парламента (Блок на комунистите и социалистите, ШОР), достига 49%, а на управляващите партии (Действие и Солидарност) достига 36,8%. Що се отнася до нивото и качеството на живот на жителите на Молдова, картината е очевидна:
Ръстът на инфлацията в Молдова е рекорден за последните 22 години. През април той достигна 27%, през третото тримесечие на 2022 г. се очаква да достигне 31%. Цените на храните и електричествотоа скачат до небето. Властите повишиха тарифите за комунални услуги и таксите за обществен транспорт. Режимът се опитва да припише икономическата криза на военната операция на територията на Украйна, но още през 2021 г., много преди началото на СВО, поради бездарността на правителството, инфлацията в Молдова достигна 14% (петнадесетгодишен рекорд).
В тази ситуация Мая Санду със своя екип форсира „униру“-то. През февруари се проведе съвместно заседание на правителствата на Молдова и Румъния, на което бяха обсъдени въпросите за установяване на контрол на Букурещ върху редица сфери от политическия живот на Република Молдова, включително отбраната и държавната сигурност. Засега Румъния е поела обучението на молдовските полицаи и реформата на местната съдебна система.
През май в Яш се проведе съвместно заседание на правните и външнополитическите комисии на парламентите на Молдова и Румъния, където беше обсъдена перспективата за „общ контрол“ на границата (първата стъпка към премахването на границата като такава). .
Обявена е и подготовката за съвместно заседание на парламентите на двете страни .
Успоредно с това Кишинев изглежда е започнал непублични преговори с НАТО за сътрудничество. Известната с познанията си по география, британска външна министърка Лиз Тръс обяви , че Великобритания, заедно с други членове на алианса, би искала да оборудва армията на Молдова по стандартите на НАТО.
Схемата вече е разработена. На 25 май румънският евродепутат Ойген Томач каза, че самата Молдова няма да стане член на ЕС през следващите 15-20 години, но може да се присъедини към Европейския съюз, присъединявайки се към Румъния.
„Политическото решение за обединяване на Молдова с Румъния остава най-сигурният и бърз начин, който може да бъде приложен по всяко време, когато Молдова иска да обсъди сигурността и бъдещето на своите граждани“, обяви евродепутатът .
Всичко това означава началото на края на държавата Република Молдова. Ако репресиите срещу Игор Додон не дават нищо друго освен безсилни протести, възмущението в Молдова назрява на специфична почва с национално-етнически оттенъци и от двата края. Жителите на северната част на републиката (руските Белци) и юга (Гагаузия) са дотолкова опозиционни на националистическия прозападен режим в Кишинев, че е малко вероятно да се съгласят да живеят „според стандартите на НАТО“ на територията, предназначена за влизане в зона на отговорност на НАТО.
Превод: ЕС
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram