Ако се окаже, че мистериозната повреда на кабел в Балтийско море е резултат от саботаж, Финландия не изключва да се позове на член 5 от Северноатлантическия договор. „Ако държава стои зад това, атаката ще бъде възприета като атака срещу демократично свободно общество“, каза външният министър на страната Елина Валтонен.
Финландия и Германия съобщиха в понеделник, че подводният кабел, свързващ двете държави, е прекъснат. Финландският външен министър Елина Валтонен подчерта, че причината за инцидента е неизвестна, но възможността той да е част от хибридни операции на враждебна държава се приема „много сериозно“.
Според Валтонен, ако се установи, че е саботаж, може да се наложи позоваване на член 5 от Северноатлантическия договор.
„Както е посочено в резолюциите на НАТО от лятото, хибридните мерки също могат да задействат член 5, ако е необходимо“, каза тя.
Член 5 гарантира, че въоръжено нападение срещу страна-членка на НАТО ще се счита за нападение срещу целия алианс. Досега член 5 е бил активиран само веднъж – в отговор на терористичните атаки от 11 септември 2001 г. в САЩ.
Подозрителен китайски кораб
Освен прекъсването на кабела между Хелзинки и Росток, подобна инфраструктурна повреда се случи и с подводната връзка между Литва и Швеция. Властите разследват и двата инцидента.
Финландският вестник Iltalehti съобщи, че подводните кабели са били прекъснати по същото време, когато китайски товарен кораб Yi Peng 3 е преминал през района. В понеделник корабът се е отклонил от маршрута си, обикалял е и се е върнал към курса си след около 1,5 часа.
Русия – обичайният заподозрян
Германският министър на отбраната Борис Писториус бързо хвърли подозренията върху Русия за повредата на подводнте комуникационни кабели в Балтийско море.
Писториус заяви: „Отбранителната ситуация в Европа, разбира се, трябва да бъде координирана със заплахата от Русия и това е не само военна, но и хибридна заплаха. И това предполага, че ще вземем предвид общата отбрана, а не само военната. Между другото, това се доказва и от два повредени кабела за данни в Балтийско море между Хелзинки и Рощок и Швеция и Литва, което е ясен знак, че там нещо се случва. Никой не вярва, че тези кабели са били случайно отрязани. И също така не искам да вярвам във версията, че хвърлена котвa случайно е повредилa тези кабели.“
Щетите по двата подводни интернет кабела в Балтийско море бяха докладвани едновременно. Първият кабел свързва Финландия и Германия, вторият – Литва и Швеция. Ръководителят на литовската телекомуникационна компания Telia Андрюс Шемешкявичюс заяви, че това не е съвпадение или случайност: „Тъй като и двата бяха повредени, става ясно, че не е имало случайно падане на котвата на кораб. Може да е нещо по-сериозно.“
Седмица по рано Николай Патрушев, бивш директор на ФСБ на Русия, заяви: „Според наличната информация американците и британците разглеждат саботажа на „Северен поток“ като един от многото методи за прокарване на техните икономически интереси. Те могат да засегнат нова инфраструктура, включително морски оптични кабели, които осигуряват комуникации по целия свят.“
Източник: Обективно бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram