„Мета“ и „Амазон“ прекратиха своите програми за разнообразие, справедливост и приобщаване, позовавайки се на политически съображения и възприятия за преференциално третиране, според вътрешни документи на компаниите. „Мета“ притежава Фейсбук, Инстаграм и УотсАп.
„Мета“ – компанията-майка на „Фейсбук“ и „Инстаграм“, се отказва от програмата си за разнообразие, справедливост и приобщаване (РСП), съобщи говорител на компанията, цитиран от Асошиейтед прес. Решението, за което за първи път съобщи порталът „Аксиос“, следва прекратяването от корпорацията на нейната програма за проверка на фактите и смекчаването на политиките спрямо тормоза и речта на омразата.
Axios публикува имейл, изпратен до служителите от Джанел Гейл, вицепрезидент по човешките ресурси на Meta.
„Правният и политически пейзаж около усилията за многообразие, справедливост и приобщаване в Съединените щати се променя“, се казва в документа. Според Джанел Гейл тази политика е обект на критики, „отчасти защото се разбира от някои като практика, която предполага преференциално третиране на някои групи пред други“, продължава имейлът.
„При наемането на работа ще продължим да търсим кандидати от различен произход, но ще спрем да използваме подхода за разнообразие“, пише Гейл.
„Преди това сложихме край на целите за представителство на жените и етническите малцинства. Постигането на цели може да създаде впечатлението, че решенията се вземат въз основа на раса или пол. Въпреки че това никога не е било наша практика, ние искаме да премахнем всякакво такова впечатление“, се казва в документа.
Ройтерс цитира бележка на Амазон от декември, според която гигантът в търговията на дребно „прекратява остарели програми и материали“, свързани с представителството и приобщаването, с цел да завърши процеса до края на 2024 г.
„Аксиос“ съобщи, цитирайки имейла до служителите на базираната в Калифорния компания, че Върховният съд на САЩ „наскоро е взел решения, даващи сигнал за изместване на начина, по който съдилищата ще се отнасят към РСП“. „Терминът РСП също стана натоварен (с негативно значение – бел.ред.), частично защото се разбира от някои като практика, предполагаща преференциално отношение на определени групи за сметка на други“, пише в цитираната бележка.
На практика това означава, че „Мета“ повече няма да има екип, фокусиран върху разнообразието и приобщаването и компанията вместо това „ще се фокусира върху това да прилага честни и последователни практики, които смекчават пристрастията за всички, независимо от произхода им“.
Компанията също така ще прекрати РСП подхода при наемането на служители.
Вместо отделни групи да изграждат програми, ние се фокусираме върху програми с доказани резултати – и също така се стремим да насърчим наистина по-приобщаваща култура“, пише вицепрезидентът на Амазон за приобщаващи преживявания и технологии, Канди Касълбъри, до служителите.
„Макдоналдс“, „Форд“ и „Уолмарт“ са другите големи корпорации, които изоставиха или отмениха своите джендър програми през последните месеци. Практиката на „многообразно наемане“ отдавна е критикувана от консерваторите като дискриминационна и вредна за представянето на компаниите.
През 2023 г. Върховният съд на САЩ постанови, че политиката за отчитане на расата по време на прием в колеж е противоконституционна. Решението насърчи повече от 60 съдебни дела, оспорващи тази практика в компании и институции.
Източник: Гласове
Последвайте ни и в Телеграм