Марк Зукърбърг: Администрацията на Байдън ни наложи цензура по време на COVID-19. Не подкрепям никого на тези избори

Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг обвини администрацията на Байдън, че е оказала натиск върху социалната медийна група да „цензурира“ определено съдържание свързано с Covid-19 по време на пандемията. Той заяви, че  възнамерява да бъде политически „неутрален“ през този изборен цикъл.

В писмо, адресирано до председателя на съдебната комисия на Камарата на представителите Джим Джордан, Зукърбърг пише, че висши служители на Байдън „многократно са оказвали натиск“ върху екипа на Meta в продължение на месеци да цензурира част от съдържание на Covid-19, включително хумор и сатира.

„Вярвам, че правителственият натиск беше грешен и съжалявам, че не бяхме по-откровени за това“, пише той в писмото, което беше публикувано на X от комисията в понеделник. „Чувствам силно, че не трябва да компрометираме нашите стандарти за съдържание поради натиск от която и да е администрация в двете посоки – и сме готови да се защитим ако  нещо подобно се случи отново.“

Зукърбърг заяви, че няма да направи друг принос в подкрепа на избирателната инфраструктура чрез Инициативата на Чан Зукърбърг, неговата филантропска група. Минали дарения възлизаха на повече от 400 милиона долара и бяха направени на групи с нестопанска цел, включително базирания в Чикаго Център за технологии и граждански живот. Те имаха за цел да гарантират, че местните изборни юрисдикции ще разполагат с подходящи ресурси за гласуване по време на пандемията, каза той, ала са били разтълкувани като „облагодетелстване на едната страна пред другата“.

„Целта ми е да бъда неутрален и да не играя роля по един или друг начин – или дори да изглежда, че играя роля. Така че не планирам да направя подобен принос през този цикъл“, написа Зукърбърг.

Коментарите отбелязват неочаквано публично признание от страна на Зукърбърг, че Белият дом се е опитал да повлияе на своите политики за умереност и процеси на прилагане, както и леко отношение към демократите в навечерието на изборите през ноември.

„Когато се сблъска със смъртоносна пандемия, тази администрация насърчи отговорни действия за защита на общественото здраве и безопасност“, каза говорител на Белия дом в понеделник. „Нашата позиция е ясна и последователна: ние вярваме, че технологичните компании и други частни участници трябва да вземат предвид ефектите, които техните действия имат върху американския народ, като същевременно правят независим избор относно информацията, която представят.“

Джордан, висш републиканец в Камарата на представителите, ръководи разследване в Конгреса, обвиняващо администрацията на Байдън, изследователите на дезинформацията и социалните медийни платформи в заговор, за да цензурират най-вече консервативната реч.

Това идва на фона на широк глобален дебат относно степента, в която платформите трябва да дават приоритет на свободата на словото или онлайн безопасността, подхранван от публикации на собственика „X“ Илон Мъск, самопровъзгласил се за абсолютист на свободата на словото, и ареста през уикенда на главния изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров във Франция заради разследване на предполагаеми грешки в модерирането на приложението за съобщения.

Кандидатът на републиканците и бивш президент на САЩ Доналд Тръмп многократно е критикувал социалните медийни платформи за възприеманата от тях цензура на десните гласове. През юли Тръмп предупреди в Truth Social, неговата социална медийна платформа, че ако бъде преизбран за президент, той ще „преследва изборните измамници на невиждани досега нива и те ще бъдат изпратени в затвора за дълги периоди от време“.

След това изглежда, че отделя Зукърбърг, добавяйки: „Вече знаем кой сте. НЕ ГО ПРАВЕТЕ! ЗУКЪРБЪРГ, внимавайте!“

Тръмп каза, че Зукърбърг му се е обадил, за да се извини за грешка в модерирането, възникнала в платформата, свързана със снимка от опита за атентат срещу него. По думите му Зукърбърг е обещал, че няма да подкрепи демократ на изборите от уважение.

В писмото, публикувано в понеделник, Зукърбърг също каза, че Мета не е трябвало временно да „понижава“ история на New York Post за лаптоп, принадлежащ на сина на президента Джо Байдън Хънтър преди изборите през 2020 г., след като ФБР предупреди за потенциална руска кампания за дезинформация срещу семейство Байдън. Историята, добави Зукърбърг, не се оказа руска дезинформация.

Източник: Гласове

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram