Произведена в Северна Македония лютеница на босненска фирма измести родния продукт на рафтовете в магазините в редица западноевропейски държави, пише в. „Телеграф“. В Германия продуктът може да се намери в търговски обекти за ориенталски храни. Цената е 4,49 евро за бурканче от 550 грама.
Българите, живеещи там, споделят, че предпочитат лютеницата с произход бивша Югославия пред тази, произведена у нас, заради по-високото качество. Родната била по-течна и се усещало, че има добавено картофено нишесте. Тя често и липсвала от рафтовете. Македонската пък е едросмляна и доста по-гъста. Освен лютеница с мек вкус на същата цена може да се намери и пикантна.
Традиционният за българската кухня продукт може да се намери и в редица други западноевропейски държави на цени, започващи от 2,99 евро (около 6 лева) в словенски магазини до 3,39 паунда (7,62 лева) в търговски обекти – физически и онлайн, във Великобритания.
Във Финландия също предпочитат лютеница с произход от бивша Югославия не само заради качеството, но и заради по-ниската цена, разказват българи, посетили северната страна.
Гръцкото кисело мляко пък отдавна е изместило родното от западноевропейските пазари. Магазините в Западна Европа са залети с всякакви вариации на продукта, продаван под наименованието йогурт.
На рафтовете обаче може да се намери българско бяло саламурено сирене в тенекия, като специално в Германия килограмът струва 9,99 евро, или около 20 лева. То се продава от немска семейна компания, позиционирана основния си бизнес на немския етнически пазар. За сравнение, средната цена на сиренето у нас от витрина на дребно е около 16-17 лева.
1 час бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram