Лондон се развежда с ЕС, а Шотландия с Кралството?

Ds olil

Eдва ли нещо може да спре излизането на Великобритания от Европейския съюз, особено след като консерваторите на Борис Джонсън спечелиха предсрочните парламентарни избори.
Премиерът обеща, че Brexit ще се случи в края на януари, въпреки че все още няма ясни правила за развода с Брюксел.

Възможно е обаче да се стигне и до още едно разделение и то в самото Обединено кралство, защото в Шотландия са категорични, че не искат да напускат ЕС.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
След Brexit: Опасност от разпадане на Обединеното кралство
Джонсън – с победа, но дали и за Великобритания?
Brexit лош за Европа, добър за румънците
„Парламентарната математика в момента е изключително положителна за Борис Джонсън. Ще му позволи без съставяне от коалиции да приеме сделката, която успя да договори с ЕС. На 31 януари трябва да има приемане на постигнатите условия между ЕС и Великобритания. Ще има преходен период, който обаче няма да е 2 години, а до края на 2020 г. За 11 месеца трябва да се постигне всеобхватна сделка, която да включва и търговските споразумения“, обясни пред Bulgaria ON AIR политологът Георги Киряков.

По думите му може да се стигне до ситуация, в която Великобритания не напуска ЕС, просто защото спира да съществува при напускане на Кралството от страна на Шотландия.

„Вероятно ще има сериозна доза убеждаване на шотландския елит, че е по-добре да останат във Великобритания“, отбеляза Киряков.

Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения заяви, че едва ли може да се смята, че нещо може да спре излизането на Великобритания от ЕС.

„На тези избори Борис Джонсън изчисти дисидентите в собствената си партия. На 31 януари най-вероятно ще имаме напускане на Европейския съюз“, коментира той и добави, че на дневен ред излиза принадлежността на Шотландия и Северна Ирландия към Обединеното кралство.

„Проблемът с Шотландия възникна изключително остро. Ако на първия референдум гласуваха шотландските националисти, към тях ще се добавят и проевропейски настроените шотландци“, каза Кючуков.

И разясни, че по закон трябва да има решение на британския парламент, за да се проведе втори референдум в Шотландия. Шотландците обаче дадоха заявка, че няма да чакат разрешение от Великобритания. Според Кючуков до голяма степен се доближаваме до каталунските събития. Той очаква дълга кризисна ситуация между Лондон и Единбург.

.dnes.bg

Последвайте ни и в Телеграм