Делегиран към Европейската прокуратура на Лаура Кьовеши прокурор е наблюдаващ по проверката на видеозаписа с участието на бившия министър на земеделието и храните Десислава Танева (ГЕРБ), в който тя моли зеленчукопроизводителите да не повдигат темата с корупцията. Това научи „Биволъ“, след като представител на медията е призован в Икономическа полиция към Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) на Министерството на вътрешните работи (МВР), на която е разпоредена проверката по казуса. По-късно за наличието на преписка е потвърдено и от Върховна касационна прокуратура (ВКП). Останалите пет тематични сигнала на „Биволъ“ от юни 2021 г., изпратени до президента и служебния премиер относно източване на евросредства, са на път също да бъдат препратени към Европрокуратурата по решение на Върховната касационна прокуратура (ВКП). Говорителката на Лаура Кьовеши отговори на „Биволъ“, че офисът на главния прокурор на ЕС няма право да коментира каквото и да било по повод едно „текущо разследване“.
Подчинените на главната прокурорка на ЕС Лаура Кодруца Кьовеши проверяват записа, в който бившата министърка на земеделието, храните и горите в кабинета „Борисов“ Десислава Танева призовава в прав текст за укриване на финансовите измами при реализиране на европейските програми в България.
„Аз ви предлагам да се придържаме, че нямаме такива измами и всичко е наред, защото иначе и това (финансиране) ще ни спрат. В крайна сметка ние изпълнихме това, което бранша искаше. Но сега да се хвалим какви измамници сме? Утре нали ще кажат, значи не трябва да получавате тази помощ!“
Това заяви в скандалния видеозапис от онлайн срещата Десислава Танева. Видеото е публикувано от „Биволъ“ на 8 юни 2020 г. „Танева: Да излъжем европа, за да не спре парите“, гласеше заглавието на материала (вижте отново видеото).
Записът е най-вероятно от 27 март 2020 г. Тогава е проведен Консултативен съвет по овощарство и зеленчукопроизводство по видеовръзка между МЗХГ и зеленчукопроизводителите.
Официално в специализираните в земеделие медии беше съобщено, че Десислава Танева и нейните заместници са представили пред бранша мерки, които възнамеряват да предприемат по отношение на сектор плодове и зеленчуци.
Думите са на земеделския министър Десислава Танева. Те се отнасят за схемата за директно подпомагане „Обвързана подкрепа“. Признанието, че схемата е силно компрометирана от множество констатирани измами идва след въпросите на Георги Василев, който е организационен секретар на Асоциацията „Български пипер“ и впоследствие съветник на служебния министър Христо Бозуков.
Впоследствие в предаването „Евродикофф“ по Телевизия Евроком г-н Георги Василев признава, че той е направил скандалния запис по време на видеовръзката с МЗХГ. „Биволъ“ е получил записа анонимно на своя имейл и след съответната проверка за липсата на каквато и да било манипулация, го публикува заедно с придружаваща статия по темата.
„Биволъ“ подаде сигнала си с основните 5-6 точки до президента Румен Радев и служебния министър-председател Стефан Янев още на 7 юни 2021 г. Сигналите бяха разпределени на ресорните министерства и на МВР, която съоветно ги разпредели на ГДНП и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП).
Главна прокуратура по един от сигналите на „Биволъ“ до Комисията по ревизия на Мая Манолова пък препрати казуса „Турски поток 2“ до Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). В ГДБОП „Биволъ“ прдостави обяснения и 3222 страници допълнително документи по всички казуси. В ДАНС „Биволъ“ предостави над 60 страници документи по „Турски поток 2“.
И само ГДНП се сети за „вземане на обяснениея“ едва в края на септември 2021 г., след като е й разпоредено от Върховна касационна прокуратура (ВКП) и Офиса на делегираните прокурори към Европрокуратурата.
За наличието на преписка е потвърдено и от Върховна касационна прокуратура пред “Биволъ”. Съответно ВКП завежда проверката, за която на 14 септември 2021 г. официално уведомява Европейската прокуратура, Главна Прокуратура, Специализираната прокуратура (СП) и Софийска градска прокуратура (СГП).
Европейската прокуратура и наблюдаващият делегиран прокурор от България към Офиса на ведомството на Лаура Кьовеши в София е завел съответната проверка по казуса. За това става ясно и от писмо на пр. пр. No. I.372 с официални писма до ВКП и ГДНП. Казусът е споменат като „Земеделски субсидии“ и в писмо на ВКП до ГДНП от 22 октомври 2021 г.
„Биволъ“ даде обяснения, от които става ясно, че записът е постъпил анонимно на редакционния адрес и едва след известно време става ясно, че е направен от един от участниците в дискусията с Десислава Танева.
Съответно „Биволъ“ няма как и да предостави „оригинала на записа на компакт диск“, след като видеото е записвано от компютъра и с камерата на един от участниците в дискусията. Най-вероятно лицето е призналият пред журналиста Сашо Диков агропредприемач Георги Василев, което съответно предстои да се провери от ГДНП.
Медията ни призова в официалното писмено обяснение за привикване на разпит на бившата министърка Десислава Танева, бившите й заместници във ведомството и назначаваните по нейно време ръководители на Държавен фонд „Земеделие“ и (ДФЗ) и други второстепенни разпоредители по европейските програми в областта на селското стопанство.
Съответно на „Биволъ“ бе съобщено, че съответните действия по призоваване на ексминистърката и бившите длъжностни лица предстоят тепърва да бъдат провеждани.
Говорителката на Кьовеши: Нито потвърждаваме, нито отричаме
Очаквано, пресслужбата на Лаура Кьовеши спазва разпореждането на европейската прокурорка да не се коментират текущите разследевания и проверки.
Затова, от пресофиса на Лаура Кьовеши отговориха лаконично на писменото запитване от страна на „Биволъ“ по повод инициираната от делегиран прокурор проверка срещу Десислава Танева.
Отговорът е подписан от говорителя на Офиса на главния прокурор на ЕС Тине Холевоет:
„Общото правило е, че ние не можем да предоставяме информация за което и да било текущи разследвания“.
„Нито да потвърждаваме, нито да отричаме кои казуси са в процес на разследване“, пише говорителката на Лаура Кьовеши.
„Ако имаме какво да съобщим на обществеността по повод провежданите разследвания, ние ще го направим проактивно (предварително“, гласи още отговорът на Тине Холевоет.
„Биволъ“ ще продължи да изисква информация по този казус както от ГДНП и МВР, така и от Прокуратурата, Европейската прокуратура и др. компетентни органи.
ОЛАФ и ЕК отдавна проверяват казуса
Още в деня на публикуването, на 8 юни 2020 г., гражданското движение “България обединена с една цел” (БОЕЦ) изпрати сигнал до Европейската служба за борба с измамите OLAF (ОЛАФ) и до Европейската комисия (ЕК) с искане за проверка на видеозаписа с участието на Десислава Танева. Съответно ГД БОЕЦ получи отговор от Обща Дирекция за земеделие и развитие на селските райони към ЕК.
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ – ОБЩА ДИРЕКЦИЯ ЗА ЗЕМЕДЕЛИЕ И РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ
Вх. номер: PRES/A/3033256
Уважаеми г-н Георгиев,
Благодаря за писмото Ви от 16 юни 2020 г., изпратено от името на движението за граждански права “БОЕЦ”.
Писмото Ви се отнася до изтекло в публичното пространство видео, публикувано на уебсайта “Биволъ“, за срещата от март 2020 г. между българския министър на земеделието и храните г-жа Танева и Консултативния съвет за производство на плодове и зеленчуци. На срещата организационният секретар на Асоциация “Български пипер” – г-н Василев – уведомява министъра, че е получил няколко въпроса от членовете на асоциацията относно неочаквано увеличение на плащанията, получени по мярка 16 от схемата за “Обвързана подкрепа” (за директни плащания за подпомагане на зеленчукопроизводителите в България).
Според Вашето писмо, увеличените плащания са резултат от измама, извършена от България в ущърб на бюджета на ЕС. В писмото си уточнявате, че подобно увеличение се финансира чрез възстановените суми от бенефициентите, които – при контрол, извършен от компетентните национални органи – се считат за несъответстващи на условията за ползване на схемата. Твърдите също, че от публикувания видеоклип става ясно, че българските власти преразпределят тези суми сред други бенефициенти, вместо да ги връщат в бюджета на ЕС.
Във връзка с това, моите служби предадоха писмото Ви до Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), която е органът на ЕС, упълномощен да разкрива, разследва и прекратява измамите, свързани с фондове на ЕС.
Независимо от това, можете да изпратите сигнала за измама и директно до ОЛАФ, както е обяснено на уебсайта https://ec.europa.eu/anti-fraud/olaf-and-you/report-fraud_en.
И накрая, можете също да подадете официална жалба до Комисията, ако твърдите, че поведението, описано в писмото Ви, представлява нарушение на законодателството на ЕС. Можете да намерите информация за подаване на жалба до Комисията за нарушения на законодателството на ЕС на следния адрес: https://ec.europa.eu/assets/sg/report-a-breach/complaints_en/index.html.
Искрено Ваш,
Волфганг Буртшер
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram