Четвъртият опит на опозицията в Грузия да организира революция в страната се провали. Това заяви премиерът Иракли Кобахидзе.
„За тези четири години ние преминахме през четири опита за революция – нацмайдани (от името на опозиционната партия „Единно национално движение“ – бел. ТАСС). Това е факт. През юни 2022 г. беше първият опит за организиране на нацмайдан, когато не ни беше даден статут на кандидат (за членство в ЕС) и финансирани от чужбина НПО излязоха на политическата сцена и поискаха оставката на правителството и собственото си идване на власт. През пролетта на 2023 г. имаше втори опит за нацмайдан, през пролетта на 2024 г. – трети опит, а сега видяхме четвърти неуспешен опит за организиране на нацмайдан“, заяви на брифинг Иракли Кобахидзе.
Зад протестите в Тбилиси стоят представители на грузински опозиционни партии, както и неправителствени организации (НПО), добави грузинският премиер. „Разбира се, тези политици, които организираха това насилие, но сами се скриха в кабинетите си, няма да могат да избягат от отговорност за събитията, които се развиха тези дни. Ще напомня също, че лидерите на богати неправителствени организации, които участваха и подкрепяха тези насилствени действия, се криеха в тези офиси“, каза Кобахидзе.
Ръководителят на грузинското правителство добави още, че властите знаят, че неправителствени организации са снабдили демонстрантите със специални защитни очила срещу сълзотворен газ, купили са им пиротехника и друго оборудване.
Предната вечер край грузинския парламент се проведе пореден антиправителствен протест. От самото начало митингът прерасна в сблъсъци с полицията, които доведоха до решение демонстрантите да бъдат изгонени от района до сградата на парламента.
Новата вълна от протести започна в Грузия на 28 ноември. Поводът беше изявление на грузинския премиер Иракли Кобахидзе. Той каза, че управляващата партия „Грузинска мечта – Демократична Грузия“ е решила да не включва въпроса за преговорите за присъединяване към Европейския съюз в дневния ред до края на 2028 г. и да откаже всички бюджетни субсидии от общността. По думите му причините за това са постоянен шантаж от страна на ЕС относно започването на диалог за присъединяване към него, искания за отмяна на редица закони, приети от парламента, и призиви за налагане на санкции от страна на грузинските власти.
Източник: Гласове
Последвайте ни и в Телеграм