Шегите покрай войната в Украйна в социалните медии не са съвсем необичайно явление.
Но когато в Китай десетки млади мъже започнаха да пишат как ще приветстват бежанци от нападнатата от Русия страна, стига да става дума за жени между 18 и 25 години, това породи международен скандал и принуди Пекин да предприеме действия.
Малко след като руските сили нахлуха в Украйна на 24 февруари, в китайските социални медии започнаха да се появяват съобщения от потребители как Китай може да приеме останалите без дом украинци, но с приоритет трябва да са украинките под 25 години.
Шегаджийските коментари за приемането на „бездомни украински красавици“ в Китай обаче доведоха до неочаквано остър отговор в самата Украйна, където превод на част от публикациите обиколи онлайн медиите, предизвиквайки гневни реакции.
Официално Пекин приема неутрална позиция, но действията на китайското правителство и китайския бизнес в момента са потенциалният спасителен пояс за това икономиката на Русия да не се срине за отрицателно време – фактор, който вече създава напрежение у украинците спрямо Китай.
С появата на сексистките публикации тези настроения са се засилили значително.
Така макар в началото китайското посолство да насърчаваше гражданите да показват китайски знамена на автомобилите си като вид защита срещу хулигански атаки, след този случай бързо отправи призив към сънародниците си да не се идентифицират и да не носят никакви признаци на национална идентичност.
Във видеообръщение, публикувано в края на миналия месец, посланикът Фан Шен Ронг посъветва китайските граждани да не спорят с местните жители, както и да не се снимат на обществени места.Снимка: ua.china-embassy.orgКитайският посланик в Украйна Фан Шен Ронг призова за повече съпричастност със съдбата на украинците.
След като казусът със сексистките коментари придоби международна видимост, цензурите в китайските социални медии започнаха да трият хиляди публикации с подобна насоченост.
Съобщава се, че Douyin, китайската версия на TikTok, е изтрила повече от 6000 видеоклипа, докато платформата за микроблогове Weibo, подобна на Twitter, е премахнала над 540 коментара от десетки различни акаунти.
Междувременно от регулатора, отговарящ за следене на киберпространството, публикуваха на 26 февруари изявление чрез официалния си акаунт в WeChat, засягащо проблема.
В него китайските граждани са призовани да не публикуват невярна информация, както и „вулгарно съдържание“, свързано с приветстването на украинки в Китай, тъй като това би провокирало негативни настроения и би причинило „голямо отрицателно въздействие върху киберпространството.“
Според местния правозащитник и адвокат Тенг Бяо обаче властите в Китай не са предприели действия, за да се справят с коментарите, докато случаят не е започнал да привлича международно влияние.
„Китайското правителство иска да запази реноме и първата му грижа, разбира се, е имиджът на китайската комунистическа партия и правителството“, каза той пред DW.
„Въпреки че този инцидент е основно заради мнението на някои онлайн потребители, ако китайското правителство не се справи с него, това също косвено ще повлияе на имиджа му“, добавя още Тенг.
И макар в случая наистина споделящите подобни шеги и мемета да са малцинство сред онлайн потребителите в Китай, идеята за „украинските красавици“ е проникнала в страната от години насам.
Онлайн медиите са пълни със статии, които обясняват как китайски мъже могат да си намерят жена в Украйна, както и такива, които чрез псевдонаучни твърдения за климата и етническия състав на Украйна обясняват защо в страната имало толкова много красавици.Снимка: YouTube, ArrowFactoryCulove Club е една от многото услуги за запознанства, която урежда китайски мъже да се срещат с красиви, млади украинки, а цената за членство достига няколко хиляди долара
В сайта Taobao пък човек може да си поръча видеопоздрав за рожден ден или друг повод, който да бъде прочетен от група млади украинки в костюми на зайчета от Playboy. По принцип подобна услуга струва около 30 долара, но в момента тя не е достъпна заради войната.
Друг пример за тази обсесия на китайците с жени от Украйна и Източна Европа е съществуването на платформата Meilishka – услуга за запознанства, специализирана в сближаването на китайски мъже с източноевропейски жени.
Оттам обясняват интересът към украинките е отбелязал огромен скок от началото на руската инвазия, като запитванията за момичета от Украйна се е увеличил двойно оттогава насам.
Причините за този интересен фетиш на много китайци са няколко. Една от тях включва общата идея за източноевропейките като красавици, които са по-малко феминистки настроени и с по-малко изисквания към мъжете, отколкото средните китайки.
Тази идея се засилва от войната, като според мнозина в сегашната ситуация украинките биха били готови да се омъжат за когото и да е, стига да може да ги изкара от страната.
Други обясняват този интерес към източноевропейките с желанието на китайците да „завладяват“ Европа. Според това схващане за мнозина да „притежават“ бяла, русокоса жена е един вид символ както на собствения им успех, така и на възходящата сила на Китай.
Допълнително с това за мъжете е важно да имат деца, които изглеждат по-европеидно, което прави русокоси и синеоки жени още по-търсени.
Така от няколко години насам в страната се е отворила изключително доходоносна ниша за свързване на китайски мъже с жени от Източна Европа. Цените за подобни услуги варира от около 1000 долара до над 10 хил. долара за запознанство с дадена жена. Ако жената е по-млада и владее мандарин, цената значително се увеличава.
„Честно казано, украинските жени са смятани за едни от най-красивите в света. Всички знаят това“, коментира Павел Степанец, собственик на услугата за запознанства Meilishka.
По думите му в момента той има над 70 клиенти и интересът към украинките само се увеличава.Снимка: Webio, CuLove ClubМей Аиси и украинската му съпруга печелят десетки хиляди долари всеки месец от агенцията си за запознанства
Пример за тази връзка между китайци и украинки е Мей Аиси – млад мъж, който стана известен с това, че въпреки, че е „беден и грозен“ (по собствените му думи), е успял да си хване красива украинска съпруга.
На тази основа двамата създават агенция за запознанства, която събира десетки клиенти всеки месец, а Мей се превърна в онлайн знаменитост, публикувайки в социалните медии предимно снимки на красивата си жена.
Така че шегите за „украинските красавици, които бягат от войната“ може и да са изтрити вече от социалните медии, а онлайн платформите да трият съветите „как да си вземеш жена от Украйна“, но базата зад тези сексистки коментари остава.
Уебкафе
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram