Кисинджър: За САЩ и Русия пътят напред е само заедно

Ds olil

Доайенът на световната дипломация се намира в Москва, където ще се срещне и с президента Владимир Путин

Русия и САЩ рано или късно ще стигнат до диалог и общ поглед за света, който искат да създадат в бъдеще.

Това заяви бившият държавен секретар на САЩ и нобелов лауреат Хенри Кисинджър по време на форума „Примаковски четения“ в Москва.

Вчера 94-годишният Кисинджър, смятан за една от най-влиятелните фигури в дипломацията през миналия век, се срещна и с президента Владимир Путин.

 „Възоснова на опита ми в много кризисни ситуации винаги съм бил убеден, че в крайна сметка Русия и САЩ ще се убедят, че трябва да действат заедно“, изтъкна доайенът на световната политология и дипломация в Москва.

Кисинджър гледа оптимистично на възможността Москва и Вашингтон да намерят общ поглед за света.

„Аз оптимистично възприемам тази ситуация, защото светът се глобализира, защото новите технологии влияят все повече. С отчитане на историческите традиции, миналото на всяка от държавите, смятам, че ние може да се намираме в началото на един нов етап от руско-американските отношения“, изтъкна още Кисинджър.

Той ръководи американската дипломация във времето на президентите Ричърд Никсън и Джерълд Форд през 70-те години на миналия век. От 1969 до 1975 е и съветник по националната сигурност при давамата.

През тези години Кисинджър стои зад политиката на затопляне в отношенията между САЩ и СССР, кулминирала в първия договор за разоръжаване САЛТ. По негово време американците започват и ползотворен диалог с комунистически Китай.

Кисинджър е съветвал и почти всички американски президенти след периода си в пряката власт. Автор е на много книги за геополитиката и дипломацията.

По думите му, той винаги е действал в духа на сътрудничеството и уважението между държавите.

Критиците му обаче изтъкват и противоречиви негови действия, като подкрепата му за насилствения преврат в Чили през 1973, когато подкрепените от ЦРУ сили на ген. Аугусто Пиночет свалят демократично избрания социалистически лидер Салвадор Алиенде.

В сегашно време реториката на Кисинджър се различава от тази на много от американските интелектуалци. В последните години, в които отношенията между Вашингтон и Москва преминаха през кризисен период заради ситуациите в Украйна и Сирия, бившият държавен секретар настояваше руският президент Владимир Путин да бъде уважаван от Запада.

Визитата на Кисинджър в Москва идва една седмица преди първата среща между Владимир Путин и Доналд Тръмп. 

Старият дипломат вече разговаря с Тръмп в Белия дом по-рано тази година. Попитан дали Кисинджър под някаква форма е посредник в диалога между великите сили, говорителят на Путин Дмитрий Песков отговори кратко: „Той не се е опитвал. Това не се е случвало.“

БГНЕС

Последвайте ни и в Телеграм